ONLINE: Na východe stúpajú hladiny riek, vlaky celý deň meškali

Výdatné zrážky po piatkovom snežení spôsobili stúpanie hladín niektorých riek v Košickom kraji. Železničnú dopravu na väčšine úsekov obnovili.

31.01.2015 08:37 , aktualizované: 19:48
počasie, povodeň, rieka, Sekčov Foto: ,
Výdatné sneženie a následne topiaci sa sneh spôsobili vyliatie potoka Sekčov pri Finticiach. Cesta bola neprejazdná.
debata

Situácia na cestách na Spiši a Gemeri sa pomaly zlepšuje. Technicko-prevádzková námestníčka Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) Zuzana Fejesová podvečer informovala, že na údržbe ciest budú pracovať aj v noci.

V okrese Rožňava je cesta I/67 – Dobšinský kopec – Stratená prejazdná pre osobnú dopravu, pre nákladnú dopravu s obmedzením. Cesta II/533 – Gemerská Poloma – Súľová až po križovatku s cestou II/546 je uzavretá z dôvodu veľkého množstva popadaných stromov až do odvolania. Cesta Gočaltovo – Hrádok je ťažko prejazdná, dôvodom sú popadané stromy. Aj cesta Henckovce – Roštár je prejazdná s obmedzením, rovnako ako cesta v Rejdovej. Na ceste Gombasek – Silica hrozí nebezpečenstvo padania stromov.

Cesta Mlynky – Biele Vody je neprejazdná, na elektrické drôty tu popadali stromy. Cesta cez Grajnár je prejazdná s obmedzením, odstraňujú tu popadané stromy. Bez obmedzenia je prejazdná cesta II/533 Novoveská Huta – križovatka s II/546.

Ako informuje SHMÚ, pri Bohdanovciach v okrese Košice – okolie rieka Olšava dosahuje 3. stupeň povodňovej aktivity. Popoludní sa jej hladina pohybovala na úrovni 294 cm a má stúpajúcu tendenciu. Tretí stupeň je aj na rieke Roňava pri Michaľanoch, no hladina už začala klesať. Tieto rieky sa nachádzajú v extraviláne mimo obcí.

Snehová kalamita z piatka má obeť. Chlapec, na ktorého pod ťarchou snehu spadol v piatok v bratislavskej Karlovej Vsi strom, zraneniu podľahol. Informovala o tom televízia TA3. Sedemročný chlapec bol vo vážnom stave, mal viacnásobné poranenia a po úraze ho previezli do Detskej fakultnej nemocnice na Kramároch. Čítajte viac v článku Chlapec, ktorého v Karlovej Vsi zavalil strom, zomrel.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na sobotu pre viaceré okresy výstrahu prvého stupňa pred záplavami z dažďa a topiaceho sa snehu.

Situáciu sledujeme ONLINE:

19.46 Situácia na cestách na Spiši a Gemeri sa pomaly zlepšuje. V okrese Rožňava je cesta I/67 – Dobšinský kopec – Stratená prejazdná pre osobnú dopravu, pre nákladnú dopravu s obmedzením. Cesta II/533 – Gemerská Poloma – Súľová až po križovatku s cestou II/546 je uzavretá z dôvodu veľkého množstva popadaných stromov až do odvolania. Cesta Gočaltovo – Hrádok je ťažko prejazdná, dôvodom sú popadané stromy. Aj cesta Henckovce – Roštár je prejazdná s obmedzením, rovnako ako cesta v Rejdovej. Na ceste Gombasek – Silica hrozí nebezpečenstvo padania stromov.

17.43 Na centrálnych príjmoch Univerzitnej nemocnice Bratislava v sobotu v súvislosti s počasím ošetrili 50 ľudí. Ako informovala hovorkyňa nemocnice Petra Stano Maťašovská, išlo najmä o pády na ľade a snehu, ale zaznamenali aj úrazy hlavy spôsobené padajúcim snehom zo striech a stromov. Lekári ošetrovali hlavne vyvrtnutia a pomliaždeniny, ale aj zlomeniny nôh a rúk. Väčšina zranení si nevyžadovala hospitalizáciu, stačilo ošetrenie lekárom v ambulancii.

17.00 Spišsko­novoveskí cestári nasadili na očistenie cesty Rakovec – Mlynky mohutnú snehovú frézu ZILL, pretože nebolo možné odstrániť sneh iným spôsobom. Cestári v okrese Rožňava stále zápasia so stromami, ktoré pováľal ťažký, mokrý sneh na cesty, informovala dnes popoludní technicko-prevádzková námestníčka Správy ciest Košického samosprávneho kraja Zuzana Fejesová.

16.56 V okrese Rožňava sa podarilo sprejazdniť s obmedzením cestu do Rejdovej. V plnom profile je už prejazdná cesta Markuška – Hanková – Brdárka. Ťažko prejazdná je cesta Gočaltovo – Hrádok. Cesta z gemerskej Polomy cez Súľovú je stále uzavretá. Ostatné obmedzenia na cestách Gemera a Spiša platia naďalej. Správa ciest KSK žiada vodičov o zvýšenú opatrnosť na všetkých cestách, ktoré vedú lesnými úsekmi – hrozí padanie stromov pod ťarchou mokrého snehu.

15.26 V Poprade sa po piatkovom výpadku elektriny jej distribúciu podarilo obnoviť. Problémy s elektrinou majú však naďalej spišské mestá. Momentálne hlásia výpadky v okolí Starej Ľubovne. Za hlavnú príčinu výpadkov elektriny označili nepretržité sneženie a ťažký mokrý sneh. V prípade ďalšieho sneženia je možné takéto výpadky znovu očakávať.

14.14 Železničnú dopravu na väčšine úsekov, vrátane najproblematic­kejšieho Štrba – Východná – Kráľova Lehota o 11:40 obnovili. V úsekoch, kde ešte pretrváva hrozba padania stromov, je rýchlosť vlakov znížená na 30 kilometrov za hodinu. Prejazdné sú podľa nej už aj úseky Čadca – Krásno nad Kysucou, Bartošova Lehôtka – Banská Štiavnica, Banská Bystrica – Brezno, Kriváň – Lovinobaňa, Mlynky – Dobšinská ľadová jaskyňa a Tisovec – Hnúšťa. Cestujúci však musia počas celého dňa naďalej počítať s výrazným meškaním vlakov. Železnice predpokladajú, že podľa predpovede počasia bude nepriaznivá situácia pretrvávať aj popoludní a v priebehu večera i noci, keďže sa očakáva ďalšie sneženie. ŽSR preto naďalej vyzývajú cestujúcich, aby, ak nemusia, necestovali.

13.51 Výdatné zrážky spôsobili stúpanie hladín niektorých riek v Košickom kraji. Ako informuje SHMÚ, pri Bohdanovciach v okrese Košice – okolie rieka Olšava dosahuje 3. stupeň povodňovej aktivity. Popoludní sa jej hladina pohybovala na úrovni 294 cm a má stúpajúcu tendenciu. Tretí stupeň je aj na rieke Roňava pri Michaľanoch, no hladina už začala klesať. Tieto rieky sa nachádzajú v extraviláne mimo obcí.

Stupne povodňovej aktivity na území Slovenska Foto: SHMÚ
mapa, povodeň Stupne povodňovej aktivity na území Slovenska

Druhý stupeň povodňovej aktivity je na dolnom toku rieky Torysa pri Košických Olšanoch, hladina dosahovala 376 cm. Druhý stupeň je aj na rieke Bodva pri Turni nad Bodvou a hladina tu dosahuje 293 cm. Prvý stupeň povodňovej aktivity je na rieke Hornád pri Kysaku a na dolnom toku pri Ždani, pričom hladina má stúpajúcu tendenciu Prvý stupeň je aj na riečke Ida pri obci Janík, okres Košice – okolie, a jej hladina klesá.

13.46 Lavína, ktorá spadla v Lukovom kotle, zasypala jedného človeka. Záchranári okamžite začali postihnutého resuscitovať, pričom sa im podarilo obnoviť jeho životné funkcie. Horskí záchranári požiadali o pomoc vrtuľníkovú záchrannú službu, ktorá sa aj napriek nepriaznivým poveternostným podmienkam dostala až do Lukového kotla. Po neodkladnom lekárskom ošetrení bol pacient vo vážnom stave letecky transportovaný do nemocnice v Liptovskom Mikuláši.

12.55 Situácia na cestách v Prešovskom kraji je pre množstvo snehu a polámané stromy naďalej komplikovaná. Situáciu komplikuje aj topiaci sa sneh. Od piatka cestári vyhlásili 1. situačný stupeň pre oblasť Poprad, ktorý stále platí. Pre popadané stromy je horský priechod Vernár – cesta I/67 Poprad – Rožňava – Brezno neprejazdný. Rovnaká situácia je aj na ceste I/18 cez horský priechod Branisko, kde sú stromy rovnako prekážkou na vozovke. Uzavreté cesty sú pre polámané stromy aj pri obciach Čirč – Ruská Voľa (okres Stará Ľubovňa), Visova (okres Poprad), Vlkovce (okres Kežmarok). Medzi obcami Drienov – Petrovany (okres Prešov) je uzatvorená cesta v jednom smere.

Ťažký sneh v Prešove na Pavlovičovom námestí... Foto: SITA, Viktor Zamborský
sneh, Prešov, auto Ťažký sneh v Prešove na Pavlovičovom námestí spôsobil vyvrátenie stromu, ktorý zničil pod ním stojacie auto.

12.48 V nemocnici v Spišskej Novej Vsi je po rannej nehode autobusu na D1 pri Spišskom Štvrtku hospitalizovaných šesť pacientov. Ako informoval PR a marketingový manažér spoločnosti Svet zdravia Tomáš Kráľ, nemocnica prijala po nehode 11 zranených. „Zdravotný stav šiestich si vyžiadal hospitalizáciu. Jeden má ťažké zranenia, je ale stabilizovaný a mimo ohrozenia života,“ dodal. Medzi hospitalizovanými je aj jedno dieťa s otrasom mozgu a zostáva v nemocnici. Nehoda autobusu na diaľničnom úseku D1 Poprad – Jánovce pri obci Spišský Štvrtok sa stala ráno krátko po 4:00. Čítajte viac v článku Pri Spišskom Štvrtku havaroval autobus, zomreli dve ženy.

11.42 Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na sobotu pre viaceré okresy výstrahu prvého stupňa pred záplavami z dažďa a topiaceho sa snehu. Výstraha platí pre okresy Lučenec, Revúca, Rožňava, Košice – okolie, Prešov, Bardejov, Svidník, Stropkov a Humenné. Tento stav má trvať približne do 21:00, v okresoch Lučenec, Revúca a Rožňava do nedele do približne 7:00. Zároveň pre severné a východné Slovensko platí výstraha prvého stupňa pred tvorením závejov a snehových jazykov. Tento stav má trvať približne do 19:00.

Hydrologické výstrahy na území Slovenska. Foto: SHMÚ
mapa, SHMÚ Hydrologické výstrahy na území Slovenska.

11.39 Husté sneženie od skorého rána spôsobilo problémy v košickej mestskej hromadnej doprave. „Ťažkosti mali najmä autobusy v kopcovitom teréne. Meškanie autobusových liniek sa pohybuje okolo 15 minút,“ informovala hovorkyňa košického dopravného podniku Michaela Karaffová. Doložila, že museli riešiť aj jednu nehodu, keď sa na sídlisku Ťahanovce zrazil autobus s posýpacím vozidlom. Cestujúcich z havarovaného autobusu odviezol náhradný spoj. Električky v Košiciach premávajú bez vážnejších problémov.

11.27 Popadané stromy na cesty sťažujú prácu cestárom pri zimnej údržbe ciest v Spišskonovoveskom a Rožňavskom okrese. Ako informovala technicko-prevádzková námestníčka správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) Zuzana Fejesová, podľa stavu o 9:00 sú niektoré cesty v spomínaných okresoch neprejazdné, alebo je na nich obmedzená premávka. Na horskom priechode Soroška v smere od Košíc dopravu usmerňuje polícia. V okrese Rožňava je pre popadané stromy neprejazdná cesta Dobšinský kopec – Stratená, ťažko prejazdná je cesta Gočaltovo – Hrádok, Henckovce – Roštár. Cesta gemerská Poloma – Súľová je uzavretá. Neprejazdná je cesta do Rejdovej, ako aj cesta Markuška – Hanková – Brdárka.

V okrese Spišská Nová Ves je pre množstvo popadaných stromov neprejazdná cesta Novoveská Huta – križovatka s cestou II/546 Gretľa – Hnilčík, Mlynky – Biele Vody, Mlynky smerom na Mašu.

11.25 Správa ciest Košického samosprávneho kraja nasadila na zimnú údržbu v okrese Rožňava 23 vodičov, 21 sypačov, päť nakladačov a tri traktory s radlicami. V okrese Spišská Nová Ves zjazdnosť ciest zabezpečuje 14 vodičov, 11 sypačov, tri nakladače a dva traktory s radlicami. V okrese Košice – okolie nasadili 12 vodičov, 11 sypačov, tri nakladače a dva traktory s radlicami. V okrese Michalovce a Trebišov majú pripravených 18 sypačov, šesť nakladačov a štyri traktory s radlicami.

11.24 Bratislav­ská Devínska cesta je naďalej uzavretá. Ako informovala Zuzana Vachová z odboru marketingu a komunikácie Dopravného podniku Bratislava, autobusová linka číslo 28 preto premáva odklonom cez Karloveskú – Saratovskú – Agátovú – Eisnerovu – Istrijskú obojsmerne. Na odklonovej trase zastavuje na zastávkach Molecova, Pri kríži, Štefana Králika, Milana Marečka a Hradištná. Do Devína premáva kyvadlová autobusová doprava, a to od zastávky Dolné koruny cez Kremeľskú na Eisnerovu. Prestup medzi autobusmi linky číslo 28 a kyvadlovou dopravou je na zastávke Štefana Králika na Eisnerovej ulici. V sobotu už všetky spoje mestskej hromadnej dopravy premávajú bez meškania.

Linka číslo 44 tiež premáva po svojej pôvodnej trase. Jediné obmedzenie je na linke číslo 147, ktorá nepremáva z dôvodu nezjazdnosti komunikácie. Počas nočnej zmeny nenastali podľa Vachovej žiadne mimoriadne udalosti v premávke MHD, okrem meškania niektorých nočných liniek od troch do päť minút a skrátenej trasy linky N47 po obratisko na Búdkovej z dôvodu nezjazdnosti komunikácie.

11.15 Všetky frekventované cesty a horské priechody v Žilinskom kraji sú aktuálne zjazdné. Horský priechod Čertovica je pre všetky vozidlá zjazdný len so snehovými reťazami a priechody Šturec, Donovaly a Fačkov sú uzatvorené pre nákladné vozidlá nad 10 metrov. Na ostatných priechodoch hlásia cestári dva až päť centimetrov kašovitého alebo utlačeného snehu a upozorňujú, že sú potrebné zimné pneumatiky. So snehom treba počítať aj na hlavných ťahoch – na diaľnici D1 medzi Liptovským Mikulášom a Liptovským Hrádkom, rýchlostných cestách R3 medzi Tvrdošínom a Trstenou a R3 pri Hornej Štubni, na ceste I/18 medzi Žilinou a Martinom, I/18 medzi Kraľovanmi, Ružomberkom a Liptovským Michalom, I/59 medzi Ružomberkom a Korytnicou a na ceste I/65 medzi Martinom a Hornou Štubňou. Podľa centrálneho dispečingu Slovenskej správy ciest zasnežené sú aj cesty I/70 medzi Kraľovanmi a Párnicou, I/59 medzi Ružomberkom a Valaskou Dubovou a I/18 medzi Bytčou a Kolárovicami.

11.03 Pre nákladné autá s dĺžkou viac ako 12 metrov sú v Žilinskom kraji po celú zimu uzavreté horské priechody Semeteš, Rovná Hora, Huty a Príslop. Kamióny nad 7,5 tony nesmú v zime jazdiť po ceste z Novej Bystrice do Oravskej Lesnej a ani cez Rovnú Horu medzi Terchovou a Zázrivou. Po celú zimu je pre vozidlá dlhšie ako 10 metrov uzatvorená aj cesta I/64 medzi Nitrianskym Pravnom a Fačkovským sedlom.

10.21 Pre popadané stromy na úseku Východná – Kráľova Lehota musia cestujúci na hlavnom ťahu Košice – Bratislava počítať s výrazným meškaním vlakov. Ako informovala hovorkyňa Železníc SR (ŽSR) Martina Paulíková na niektorých miestach úseku je poškodené aj trakčné vedenie. Čakajúce vlaky sa podľa Paulíkovej nachádzajú v staniciach a cestujúci sú o situácii informovaní. Nasadenie náhradnej autobusovej v tomto úseku je problematické z dôvodu rovnako nepriaznivej situácie na cestách. ŽSR vyzývajú cestujúcich, aby ak nemusia, necestovali. Z obmedzeniami musia podľa železníc cestujúci počítať aj na úsekoch Čadca – Krásno nad Kysucou, Bartošova Lehôtka – Banská Štiavnica, Banská Bystrica – Brezno, Kriváň – Lovinobaňa, Mlynky – Dobšinská ľadová jaskyňa a Tisovec – Hnúšťa.

10.16 Podľa hovorkyne Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Jany Morháčovej na úseku medzi Liptovským Mikulášom a Popradom už vlakové spojenie nahradili autobusmi. ZSSK zároveň vypravila mimoriadny rýchlik z Liptovského Mikuláša do Bratislavy. Ten má čas odchodu rovnaký ako rýchlik R 602 – Čingov. Z Liptovského Mikuláša vypravili päť vozňov a v Žiline pripoja ďalšie. Vlaky nepremávajú ani južnou trasou pre problémy pri Lovinobani, kde rovnako popadali na železničnú trať stromy. spôsobené popadanými stromami. Vlaky nejazdia ani na vedľajších tratiach Brezno – Podbrezová, a Kraľovany – Trstená.

Sneženie spôsobilo aj meškanie vlakov. Niektoré... Foto: SITA, Jozef Jakubčo
vlak, cestovanie, železnice, Bratislava Sneženie spôsobilo aj meškanie vlakov. Niektoré spoje majú niekoľkominútové meškanie. Na snímke cestujúci počas piatka na bratislavskej hlavnej stanici.

10.14 Chlapec, na ktorého pod ťarchou snehu spadol v piatok v bratislavskej Karlovej Vsi strom, zraneniu podľahol. Informovala o tom televízia TA3. Sedemročný chlapec bol vo vážnom stave, mal viacnásobné poranenia a previezli ho do Detskej fakultnej nemocnice na Kramároch.

10.02 Mimoriadnu situáciu v okrese Trenčín vyhlásil v piatok popoludní prednosta okresného úradu Štefan Bohúň. Zvolal aj mimoriadny krízový štáb za účasti zástupcov záchranných zložiek, ozbrojených síl, Národnej diaľničnej spoločnosti a predsedu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Jaroslava Bašku. Dôvodom bolo husté sneženie, ktoré spôsobilo neprejazdnosť viacerých ciest v kraji vrátane diaľnice D1 pri Zamarovciach, informovala Jana Paulínyová z Úradu trenčianskeho samosprávneho kraja. Polícia nasadila na odstraňovanie následkov kalamity 77 vozidiel a 150 ľudí, hasiči 15 vozidiel a 50 ľudí, cestári Trenčianskeho samosprávneho kraja vyslali 65 sypačov, 11 nakladačov a 25 zazmluvnených traktorov s radlicou. V teréne mali viac ako 110 ľudí. Národná diaľničná spoločnosť nasadila na kritický úsek diaľnice D1 12 sypačov, Ozbrojené sily SR vozidlo AV 15.

9.50 Problémy vodičom robí aj voda, z dôvodu vyliatia koryta rieky Sekčov je neprejazdná cesta medzi obcou Fintice a mestom Prešov. Rieka Roňava na Zemplíne dosiahla výšku hladiny vyše troch metrov, pri Stropkove má rieka Ondava takmer tri metre. Daniel Ceran, starosta obce Michaľany, pre Pravdu uviedol, že Roňava v noci vystúpila z koryta, ale žiadne škody nezaznamenali. Ako doplnil, jej hladina už začína klesať.

9.40 Poprad bojuje s návalmi snehu. V noci napadlo v Poprade 40 cm snehu. Správa mestských komunikácií (SMK) v Poprade je už od piatkového poludnia v plnom nasadení s posilnenými zmenami. Ako ďalej informoval komunikačný manažér mesta Poprad Marián Galajda, so snehom zápasí všetka dostupná technika SMK, teda 10 mechanizmov.

„Vzhľadom na náročnosť situácie povolala SMK techniku aj z externých zdrojov, na výpomoc dorazili ďalšie tri nakladače, ktoré budú pomáhať pri čistení parkovísk v jednotlivých častiach mesta,“ uviedol Galajda. Podľa jeho slov sa v zmysle Operačného plánu zimnej údržby 2014/2015 kladie pri údržbe najväčší dôraz na príjazdy ku zdravotníckym zariadeniam, ďalej na prejazdnosť komunikácií, ktoré zaisťujú autobusovú dopravu a tiež z hľadiska dopravy na najrizikovejšie miesta.

9.32 V Košiciach v noci pršalo, no ráno sa dážď zmenil na výdatné sneženie. Možno očakávať, že aj tu sa situácia zhorší najmä vo vyšších horských polohách. Okolo Štósu bola ráno na ceste päť až 10 centimetrová vrstva čerstvého snehu.

9.24 Cesty aj horské priechody na cestách prvých tried Banskobystrického kraja sú zjazdné, vozovky v nižších polohách mokré, vo vyšších pokryté vrstvou kašovitého, miestami utlačeného snehu do hrúbky tri centimetre. Ako ďalej informoval dispečer Banskobystrickej regionálnej správy ciest Marián Plechatý, horský priechod Donovaly je naďalej pre vozidlá dlhšie ako 10 metrov uzavretý, cez priechod Čertovica môžu nákladné vozidlá prechádzať len s nasadenými snehovými reťazami. Priechody Šturec, Kremnické Bane aj Pusté Pole sú zjazdné bez obmedzení.

Ako informovalo operačné stredisko krajského riaditeľstva polície v Banskej Bystrici, až do odvolania je pre všetku dopravu uzavretý horských priechod Dielik na ceste druhej triedy medzi Tisovcom a Muráňom.

9.13 Všetky sledované úseky diaľnic a rýchlostných ciest na území SR sú zjazdné. Povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý, okrem celého úseku diaľnice D1 Ivachnová – Budimír a rýchlostných ciest R2 obchvat Ožďany, R3 Trstená – Tvrdošín, Sedliacka Dubová – Široká, R4 Budimír – Košice a R4 Svidník, na ktorých sa nachádza čerstvý až kašovitý sneh v hrúbke do 3 cm. Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné. Povrch vozovky ciest na západe územia je prevažne mokrý, inde zväčša pokrytý čerstvým, kašovitým až utlačeným snehom v hrúbke 1 až 5 cm, miestami až do hrúbky 15 cm.

9.07 Na cestách v okresoch Žilina, Bytča, Rajec, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Poprad, Kežmarok, Žiar nad Hronom, Žarnovica, Banská Štiavnica, Turčianske Teplice, Spišská Nová Ves, Rožňava a Moldava nad Bodvou je vyhlásený I. stupeň kalamitnej situácie.

9.02 Horské priechody (HP) sú zjazdné. Povrch vozovky ciest je prevažne pokrytý čerstvým, kašovitým až utlačeným snehom do hrúbky do 5 cm, HP Donovaly 5–10 cm a HP Grajnár a Súľová nad 15 cm. HP Donovaly, Čertovica a úseky cesty II/529 Vrchslatina – Brezno a II/584 Srdiečko – Bystrá je prejazdný len so snehovými reťazami. Horský priechod Vernár je prejazdný iba pre osobnú dopravu. HP Veľké Pole, Šútovce, Donovaly sú uzatvorené pre vozidlá dlhšie ako 10 m.

Situácia na cestách

 • Cesty I/64 Nitrianske Pravno – Fačkovské sedlo a II/574 Ilava – Homôľka sú uzatvorené pre vozidlá dlhšie ako 10 m. HP Zbojská je uzatvorená pre vozidlá nad 3,5 t.
 • Cesta I/18 Široké – Branisko je z dôvodu padajúcich stromov a požiaru neprejazdná. Cesta I/14 HP Šturec fúka nárazový vietor, vytvára snehové jazyky, padajú preťažené konáre zo stromov a sneh zo svahu vedľa cesty
 • Cesta II/531 Muráň – hranica okresu RA – BR je pre vozidla nad 3,5 t. uzatvorený. Pre osobné vozidlá je úsek prejazdný len so snehovými reťazami..
 • Cesta II/526 v úsekoch Látky – Kokava nad Rimavicou a Hrádok je neprejazdná. Na vozovke sú popadane stromy.
 • Cesta II/533 v úsekoch Gemerská Poloma – Súľová a od križovatky s cestou II/546 po okr. hranicu s RV je uzavretá, z dôvodu veľkého množstva popadaných stromov.
 • Cesta III/5356 neprejazdná z dôvodu popadaných stromov visiacich na elektrickom vedení. Taktiež el. vodiče padnuté na cestu.
 • Cesta III/5114 Malá Lehota – hr. Zlaté Moravce je pre napadané stromy neprejazdná.
 • Cesta III/05086 Hronská Dúbrava – Železná Breznica z dôvodu popadaných stromov na vozovku neprejazdná pre motorové vozidlá. Odklon dopravy riadi Dopravná polícia.
 • Cesta III/52612 Lom nad Rimavicou -Utekáč je neprejazdná pre popadané stromy na vozovke.
 • Cesta III/06518 v úseku od Banskej Štiavnice po obec Hodruša Hámre je pre skrížené vozidlá neprejazdná.
 • Cesta III/06526 Lehôtka pod Brehmi – Podhorie je uzatvorená v dôsledku padania stromov na cestu. Uzatvorená až do odvolania.
 • Cesta III/06712 Rejdová je neprejazdná pre popadané väčšie množstvo stromov.
 • Vplyvom silného vetra sa na ceste I/68 Pusté Pole – Ľubotín a III/533004 Krásna Lúka – Bajerovce vytvárajú snehové jazyky.
 • Silné sneženie obmedzujúce dohľadnosť do 50 m je v okolí Nižnej Šebastovej, do 100 m v oblastiach Šturca, Donovál, Liptovského Mikuláša, Liptovského Hrádku, Važca, Štrby, Popradu, Starej Ľubovne, Pustého Poľa, Fričoviec, Svinie a Petrovian.
 • Na ceste I/14 v okrese Turčianske Teplice a na HP Šturec hrozí padanie skál na vozovku.

Pri teplotách okolo bodu mrazu sa pri dažďových, zmiešaných a snehových zrážkach môže na vozovke vytvárať poľadovica.

debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #doprava #zjazdnosť