Momentálne na hrade pracuje 25 ľudí. Podľa generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea Viktora Jasaňa nová firma urobila od novembra, keď prevzala práce, na hrade kus roboty. „Sú tu úvahy o tom, že by sme časť zrekonštruovaného hradu sprístupnili už o rok skôr, čo je možné. To znamená, že dolný hrad s menšími expozíciami by sme pre verejnosť otvorili v roku 2017 a vo zvyšnej časti hradu by sa ešte pracovalo. Je to jedna z alternatív. Ja sa skôr prikláňam k otvoreniu celého hradu so všetkými expozíciami o rok neskôr. No všetko sa ešte môže zmeniť,“ uviedol Jasaň.
V súčasnosti je oprava hradu v druhej etape. Nové strechy, v ktorých pôvodný drevený šindeľ nahrádza klasická škridla, by mali byť hotové do novembra tohto roku. „Dovtedy by malo ministerstvo urobiť verejnú súťaž na tretiu etapu. V rámci nej je potrebné obnoviť zvyšok objektu – opraviť požiarom poškodené časti múrov, omietky, urobiť klampiarske a kamenárske práce. Nanovo treba vybudovať všetky inžinierske siete, inštalovať zabezpečovacie, ako aj protipožiarne prvky vrátane veľkej nádrže na vodu," vymenoval Jasaň, ktorý sa netají tým, že hlavným motívom na to, aby prijal funkciu generálneho riaditeľa, bola práve rekonštrukcia Krásnej Hôrky. „Chodím sme prakticky každý týždeň a vidím, aké sú tu pokroky v prácach,“ dodal.
V rámci prvej etapy, ktorá vyšla približne na 1,5 milióna eur, zachraňovali zbierky a predmety, mapovali rozsah škôd po požiari a zhotovili provizórnu strechu. Druhá etapa bude stáť okolo 2,3 milióna eur. Poisťovňa uhradí vyše 7 miliónov eur, celkové náklady na obnovu hradu a vybudovanie nových expozícií presiahnu túto sumu. Zvyšné peniaze chce múzeum získať od štátu. Z verejnej zbierky, ktorá priniesla vyše 180-tisíc eur, dá obnoviť hradnú kaplnku.
Verejnosti sa môže zdať, že rekonštrukcia hradu trvá dlho, podľa generálneho riaditeľa je opak pravda. „Ak sa v Nemecku alebo vo Francúzsku rozhodne nejaký šľachtic, že si zrekonštruuje menšie sídlo, tak sa to so všetkým dá za dva roky. Ale v takom rozsahu ako tu, je to niečo iné. Všetci poznáme príbeh Janka Alexyho, ako dlho chodil a presviedčal ľudí, aby sa pustili do rekonštrukcie Bratislavského hradu. Začala sa v 50. rokoch minulého storočia a pracuje sa tam vlastne stále,“ dodal na margo rýchlosti prác. Verí, že o tri roky bude všetko hotové a zabudne sa na to, že dočasné krovy tu boli dva roky.
Postup prác prvej etapy počas provizórneho prestrešenia predlžovalo najprv výberové konanie, keď sa niektoré firmy odvolávali proti výsledkom, neskôr k tomu prispelo aj počasie. Veterná smršť v roku 2013 poškodila niektoré časti.
Strecha najkrajšieho stredovekého hradu zo 14. storočia na Slovensku zhorela v sobotu 10. marca 2012. Necelý rok predtým, v apríli roku 2011, hrad zrekonštruovali. Hrad Krásna Hôrka je národnou kultúrnou pamiatkou. Stála hradná expozícia prezentovala staviteľstvo od 13. do 18. storočia, informácie o hrade a jeho majiteľoch. Zbierky obsahovali cenné zbrane, exponáty remeselnej činnosti, hudobné nástroje, textílie a obrazy. Väčšinu z nich sa našťastie podarilo pred ohňom zachrániť.
Požiar zničil všetky strechy, časti múrov aj časť expozície otvorenej v roku 2011 na hornom hrade. V čase požiaru bolo na Krásnej Hôrke 4 229 zbierkových predmetov vrátane predmetov v depozitároch. Oheň poškodil 352 zbierkových predmetov, zničil tri zvony zo zvonice kaplnky.