Práce na Krásnej Hôrke sa rozbehli, pre verejnosť sa otvorí najskôr v roku 2017

Presne tri roky od vyhorenia hradu Krásna Hôrka predstavilo vedenie Slovenského národného múzea, ako pokračuje v opravách. Hrad, ktorého strecha ľahla popolom, bol dva roky zakrytý provizórne. Do novembra by mal mať novú strechu. Turisti si ho opäť budú môcť prezrieť asi v roku 2018.

10.03.2015 15:19 , aktualizované: 18:30
Krásna Hôrka Foto: ,
Strechy na hrade Krásna Hôrka by mali byť hotové do novembra.
debata (9)

Momentálne na hrade pracuje 25 ľudí. Podľa generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea Viktora Jasaňa nová firma urobila od novembra, keď prevzala práce, na hrade kus roboty. „Sú tu úvahy o tom, že by sme časť zrekonštruovaného hradu sprístupnili už o rok skôr, čo je možné. To znamená, že dolný hrad s menšími expozíciami by sme pre verejnosť otvorili v roku 2017 a vo zvyšnej časti hradu by sa ešte pracovalo. Je to jedna z alternatív. Ja sa skôr prikláňam k otvoreniu celého hradu so všetkými expozíciami o rok neskôr. No všetko sa ešte môže zmeniť,“ uviedol Jasaň.

Trvalé strechy by mali byť na hrade Krásna...
Krásna Hôrka je v súčasnosti v zajatí lešenia,...
+9Strechy na Krásnej Hôrke by mali byť hotové do...

V súčasnosti je oprava hradu v druhej etape. Nové strechy, v ktorých pôvodný drevený šindeľ nahrádza klasická škridla, by mali byť hotové do novembra tohto roku. „Dovtedy by malo ministerstvo urobiť verejnú súťaž na tretiu etapu. V rámci nej je potrebné obnoviť zvyšok objektu – opraviť požiarom poškodené časti múrov, omietky, urobiť klampiarske a kamenárske práce. Nanovo treba vybudovať všetky inžinierske siete, inštalovať zabezpečovacie, ako aj protipožiarne prvky vrátane veľkej nádrže na vodu," vymenoval Jasaň, ktorý sa netají tým, že hlavným motívom na to, aby prijal funkciu generálneho riaditeľa, bola práve rekonštrukcia Krásnej Hôrky. „Chodím sme prakticky každý týždeň a vidím, aké sú tu pokroky v prácach,“ dodal.

V rámci prvej etapy, ktorá vyšla približne na 1,5 milióna eur, zachraňovali zbierky a predmety, mapovali rozsah škôd po požiari a zhotovili provizórnu strechu. Druhá etapa bude stáť okolo 2,3 milióna eur. Poisťovňa uhradí vyše 7 miliónov eur, celkové náklady na obnovu hradu a vybudovanie nových expozícií presiahnu túto sumu. Zvyšné peniaze chce múzeum získať od štátu. Z verejnej zbierky, ktorá priniesla vyše 180-tisíc eur, dá obnoviť hradnú kaplnku.

Verejnosti sa môže zdať, že rekonštrukcia hradu trvá dlho, podľa generálneho riaditeľa je opak pravda. „Ak sa v Nemecku alebo vo Francúzsku rozhodne nejaký šľachtic, že si zrekonštruuje menšie sídlo, tak sa to so všetkým dá za dva roky. Ale v takom rozsahu ako tu, je to niečo iné. Všetci poznáme príbeh Janka Alexyho, ako dlho chodil a presviedčal ľudí, aby sa pustili do rekonštrukcie Bratislavského hradu. Začala sa v 50. rokoch minulého storočia a pracuje sa tam vlastne stále,“ dodal na margo rýchlosti prác. Verí, že o tri roky bude všetko hotové a zabudne sa na to, že dočasné krovy tu boli dva roky.

Strechy na Krásnej Hôrke by mali byť hotové do... Foto: Boris Macko, Pravda
Krásna Hôrka Strechy na Krásnej Hôrke by mali byť hotové do novembra.

Postup prác prvej etapy počas provizórneho prestrešenia predlžovalo najprv výberové konanie, keď sa niektoré firmy odvolávali proti výsledkom, neskôr k tomu prispelo aj počasie. Veterná smršť v roku 2013 poškodila niektoré časti.

Strecha najkrajšieho stredovekého hradu zo 14. storočia na Slovensku zhorela v sobotu 10. marca 2012. Necelý rok predtým, v apríli roku 2011, hrad zrekonštruovali. Hrad Krásna Hôrka je národnou kultúrnou pamiatkou. Stála hradná expozícia prezentovala staviteľstvo od 13. do 18. storočia, informácie o hrade a jeho majiteľoch. Zbierky obsahovali cenné zbrane, exponáty remeselnej činnosti, hudobné nástroje, textílie a obrazy. Väčšinu z nich sa našťastie podarilo pred ohňom zachrániť.

Požiar zničil všetky strechy, časti múrov aj časť expozície otvorenej v roku 2011 na hornom hrade. V čase požiaru bolo na Krásnej Hôrke 4 229 zbierkových predmetov vrátane predmetov v depozitároch. Oheň poškodil 352 zbierkových predmetov, zničil tri zvony zo zvonice kaplnky.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #rekonštrukcia #požiar #Krásna Hôrka