Bratislavský primátor šéfa predstavenstva BVS zatiaľ neodvolal

Bratislavský primátor Ivo Nesrovnal odložil odvolanie Stanislava Beňa z funkcie predsedu predstavenstva Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS), v ktorej je mesto hlavným akcionárom. Odvolanie Stanislava Beňa primátor Ivo Nesrovnal odložil po tom, ako ho mestskí poslanci požiadali, aby Beňa neodvolal do schválenia jeho náhradníka v zastupiteľstve.

10.04.2015 15:09
Ivo Nesrovnal Foto: ,
Bratislavský primátor Ivo Nesrovnal
debata (3)

Beňa chcel primátor odvolať na dnešnom mimoriadnom valnom zhromaždení BVS. Zastavili ho bratislavskí mestskí poslanci, ktorí vo štvrtok 9. apríla uznesením primátora požiadali, aby Beňa z funkcie predsedu predstavenstva vodární neodvolával, kým nebude zastupiteľstvom schválený do tejto funkcie nový kandidát. Informovala o tom hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.

Poslanci sa obávali, že odvolanie Beňa z funkcie by mohlo spoločnosť znefunkčniť

Bratislavské vodárne i mestskí poslanci sa obávali, že odvolanie Stanislava Beňa z funkcie predsedu predstavenstva by mohlo spoločnosť znefunkčniť. Vodárne to podložili aj právnou analýzou. Všetky zmluvy totiž v podniku podpisuje šéf predstavenstva a jeden člen predstavenstva. Primátor za Beňa náhradu nenavrhol. „Som presvedčený, že odvolanie má svoj význam a nijako by neohrozilo fungovanie spoločnosti.

Mrzí ma, že niektorí poslanci nemajú záujem o to, aby sa veci riešili a zasa tento problém odkladáme," povedal v piatok k situácii v BVS primátor Nesrovnal. Dodáva, že vyriešenie otázky riadenia mestských podnikov je jeho priorita. Mestskej rade preto predložil Zásady riadenia mestských podnikov, ktoré rada podporila, informovala Skokanová. Navyše radnica nechá skontrolovať hospodárenie mestských podnikov, odsúhlasili to už aj mestskí poslanci.

Hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Alexander Buzinkay v piatok informoval, že za odvolanie Beňa z funkcie predsedu predstavenstva nehlasoval nikto z prítomných akcionárov. Pripomína, že proti svojmu návrhu hlasoval prostredníctvom svojho splnomocnenca aj primátor Ivo Nesrovnal. Ten sa totiž v piatok osobne na mimoriadnom valnom zhromaždení, ktoré sám požiadal zvolať, nezúčastnil.

Proti odvolaniu Beňa sa postavili aj menšinoví akcionári

Ako ďalej informoval Buzinkay, proti odvolaniu Beňa sa postavili aj menšinoví akcionári, ktorí vyjadrili pobúrenie nad postupom mesta. Podľa Buzinkaya nemali žiadne relevantné informácie o dôvodoch odvolania predsedu predstavenstva. „Nechápem, načo bolo dobré takto politicky destabilizovať fungujúcu spoločnosť, ktorá je zisková, dosahuje najlepšie hospodárske výsledky vo svojej existencii a vystavovať ju riziku, že nebude mať v kľúčových veciach kto za ňu konať.

Bratislava by si mala uvedomiť, že BVS nie je mestský podnik, ale akciová spoločnosť, v ktorej je mesto len jedným z akcionárov, aj keď majoritným,“ sprostredkoval slová primátora Malaciek Juraja Říhu hovorca bratislavských vodární. BVS má 89 akcionárov, ktorými sú mestá a obce. Hlavné mesto je držiteľom 59,29 percenta akcií, samotná spoločnosť vlastní 8,43 percenta akcií a 32,28 percenta akcií patrí samosprávam v územnej pôsobnosti BVS.

Stanislav Beňo v bratislavských vodárňach zastáva funkciu predsedu predstavenstva i generálneho riaditeľa a je členom predstavenstva. Primátor Nesrovnal ho však navrhoval odvolať len z funkcie predsedu predstavenstva. Má to byť dôsledok toho, že vodárne neuposlúchli primátorov pokyn z januára tohto roka, v ktorom ich žiadal nerobiť právne úkony nad rámec bežného obchodného styku, resp. o takýchto krokoch informovať mesto.

Nesrovnal: Zastupovanie vodárenskej spoločnosti je v prípade odvolania predsedu predstavenstva zabezpečené

Situáciu v bratislavských vodárňach mestskí poslanci riešili už na riadnom rokovaní 26. marca, no schôdzu primátor prerušil práve pre nezhodu okolo situácie v BVS. Na pokračujúcom zasadnutí zastupiteľstva primátor Nesrovnal ubezpečoval, že zastupovanie vodárenskej spoločnosti je aj v prípade odvolania predsedu predstavenstva zabezpečené. „Spoločnosť má generálneho riaditeľa, na základe štatútov má plnú moc a má procesné oprávnenie, aby ho mal kto zastupovať,“ objasňoval Nesrovnal.

Primátorovi dáva za pravdu aj právna analýza vodárenskej spoločnosti, ktorá hovorí, že konaním v mene spoločnosti môže byť poverený aj generálny riaditeľ, no okruh uvedených právnych úkonov je limitovaný ich druhom a hodnotou. Generálny riaditeľ ako vrcholný manažér podniku tak môže uzavrieť zmluvy len do hodnoty 132 776 eur.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #odvolanie #Ivo Nesrovnal #Bratislavská vodárenská spoločnosť #primátor Bratislavy