Mesto Martin odmietlo dohodu s cyperskou schránkovou firmou

Martinskí mestskí poslanci dnes jednomyseľne odmietli dohodu o splátkach cyperskej schránkovej firme, ktorej by malo mesto podľa rozsudku Najvyššieho súdu SR zaplatiť 8,3 milióna eur. „Mestské zastupiteľstvo odmietlo návrh právneho zástupcu Martina Garguláka, ktorý zastupuje cyperskú schránku v spore s mestom Martin. "Prijatím tohto návrhu by sme uznali existenciu pohľadávky a vzdali by sme svoj boj. Nemienime vymeniť našu samosprávnu suverenitu, sociálne služby, škôlky či platy učiteľov za platbu akejkoľvek schránkovej firme,“ povedal martinský primátor Andrej Hrnčiar.

28.05.2015 21:38
debata (5)

Martinská radnica verí, že hrozbu nútenej správy sa jej podarí odvrátiť s pomocou generálnej prokuratúry. Po tom, čo martinský primátor Andrej Hrnčiar (Sieť) 14. apríla podal na Generálnej prokuratúre SR návrh na podnet na mimoriadne dovolanie, generálny prokurátor Jaroslav Čižnár podal 30. apríla mimoriadne dovolanie na Najvyšší súd SR.

„Je to ukážka toho, že nové vedenie generálnej prokuratúry nejde po ruke cyperskej spoločnosti, ale je preň dôležitý verejný záujem. Tento útok na verejné financie vážne ohrozuje nielen naše mesto, ale každý subjekt v našej krajine, keďže celá táto kauza dokazuje, že nikto si nemôže byť istý, že spravodlivosť a verejný záujem sú prioritami pri rozhodovaní v sporoch so schránkami,“ reagoval Hrnčiar.

Dovolanie na Najvyšší súd SR podal aj právny zástupca Martina Garguláka, pretože chce, aby mu priznali nielen úroky od roku 2002 vo výške 11,4 percenta, ktoré mu priznal Najvyšší súd SR, ale žiada tiež o uznanie úrokov vo výške 25 percent za obdobie od roku 1998 do roku 2002 plus doplatenie 13,6 percenta úrokov od roku 2002 do zaplatenia pohľadávky.

„Pre Martinčanov by to znamenalo, že musia zaplatiť nie 8,3 milióna eur, ale až 13 miliónov eur. Celá kauza je výsledkom trinásťročného sporu pôvodne so zástupcami Lyžiarskeho strediska Martinské hole a neskôr s inými vlastníkmi pohľadávky, ktorá v priebehu rokov narástla až na 8,3 milióna eur. Dnes je podľa slov Martina Garguláka, posledného známeho vlastníka pohľadávky, v rukách cyperskej schránkovej firmy,“ dodal Hrnčiar.

Podľa martinskej radnice rozsudok Najvyššieho súdu SR je výsmechom spravodlivosti. „Po škandalóznom rozsudku, ktorý je v rozpore s elementárnymi zásadami spravodlivosti, je ohrozený základný chod mesta. Martinčanom pre prehnitosť slovenskej justície a neznámej cyperskej schránky hrozia vyššie dane, drahšie autobusy a úplná strata suverenity.

Učitelia na základných školách nedostanú svoje výplaty. Zavrieme škôlky, mestský úrad, prestaneme svietiť a vyvážať odpad. Dôchodcovia stratia svoje príspevky na stravu a opatrovateľskú službu. Nebudeme čerpať ani euro z eurofondov, pretože nebudeme mať na spolufinancovanie. Sme pripravení bojovať ďalej všetkými prostriedkami, aby sme sa dovolali spravodlivosti,“ povedal martinský primátor.

Cyperská firma súdnou cestou žiadala milióny eur ako hodnotu majetku plus úroky, ktorý malo mesto vložiť do akciovej spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole ešte v roku 1995. V šestnásť rokov sa ťahajúcom spore súdy, vrátane Najvyššieho súdu SR, už štyrikrát rozhodli v prospech mesta Martin. V roku 2009 však šesť dní pred uplynutím ročnej lehoty podal voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR mimoriadne dovolanie vtedajší zástupca generálneho prokurátora Ladislav Tichý, podľa martinskej radnice s odôvodnením, že si to vyžaduje záujem štátu.

Mesto Martin malo za bývalého primátora Stanislava Bernáta v roku 1995 vložiť do spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole nepeňažný vklad v podobe martinského hotela Turiec a chaty Magistrát. Podľa Hrnčiara však katastrálny úrad odmietol vklad nehnuteľností, pretože rovnaké nehnuteľnosti martinská radnica vložila do mestom vytvorenej spoločnosti Turiec a majetok následne predala novému majiteľovi.

V roku 2002 štatutárni zástupcovia Lyžiarskeho strediska Martinské hole zažalovali mesto Martin a žiadali zaplatiť vyše 103 miliónov slovenských korún. Pôvodným majiteľom niekoľkomiliónovej pohľadávky bol žilinský podnikateľ Martin Gargulák, ktorý ešte v roku 2010 vyhlásil, že pohľadávku predal nemenovanej cyperskej firme.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Martin #Cyprus #mesto #Andrej Hrnčiar #schránková firma #splátky