Bratislavskí policajti riešia vypustenie švábov do tržnice

Do budovy tržnice na Trnavskom mýte v Bratislave niekto vypustil vo štvrtok 28. mája šváby, mestská časť Nové Mesto podala trestné oznámenie. "Do tržnice sa vo štvrtok vrátili 90. roky, a to v podobe skupiny páchateľov, ktorí tam rozniesli kolónie švábov," povedal v piatok na brífingu v Bratislave starosta mestskej časti Rudolf Kusý.

29.05.2015 13:10
Tutti Frutti, festival, tržnica, Trnavské mýto,... Foto:
Tržnica
debata (2)

Ako pokračoval, je zvláštne, že sa tak stalo akurát deň po tom, ako sa v budove skončila hygienická kontrola, ktorú mestská časť zavolala pred nejakým časom na základe anonymného oznámenia, že sa v nej nachádzajú šváby. „Kontrola ukázala, že všetko je v poriadku,“ doplnil.

Ako Kusý následne povedal, „nechceme špekulovať, ktorá chorá hlava takéto niečo vymyslela a urobila“. „Či je to niekto, kto má chuť poškodiť tržnici, alebo nejaká opozícia v mestskej časti, alebo to bol nejaký nepodarený hlúpy žart,“ povedal starosta.

V tržnici je množstvo prevádzok a budova, ktorá je zo 70. – 80. rokov, je stále konkurenciou pre veľké obchodné centrá, pripomenul. „Je súčasťou Nového Mesta a chceme ju udržať,“ uviedol s tým, že ľudia v nej štyri roky tvrdo pracujú a preto mu je ľudsky ľúto, že sa tu stal takýto chrapúnsky čin.

EKO podnik VPS, ktorý je správcom budovy, bezprostredne po udalosti vyčistil a vydezinfikoval všetky miesta. „Písomne oslovíme regionálny úrad verejného zdravotníctva, aby spravil kontrolu opäť. Tá zistí stav a na jeho základe budeme reagovať,“ povedal riaditeľ podniku Róbert Molnár.

Vzorky švábov majú, pričom, ako vysvetlil, sú to tie, ktorými sa kŕmia exotické zvieratá. „Boli ich desiatky a vypustili ich na prvom poschodí,“ doplnil s tým, že rozšíriť sa nestihli, keďže ich hneď odchytili a miesta vyčistili.

Podnik koná podľa jeho slov na základe všeobecne záväzných noriem a zákonov. „Robíme pravidelné dezinsekcie, deratizáciu každej jednej prevádzky. Preto je to tu z môjho pohľadu čisté, čo máme aj zdokumentované,“ priblížil.

Ako na neho nadviazala vedúca tržnice Nikoleta Strížová, na šváby ich upozornila nájomníčka, ktorá v budove pracuje.

„Prešla daným miestom, nič tam nebolo, tržnica bola čistá. Prešla vzápätí o dve až tri minúty a na zemi bola hŕstka švábov. Bola to teda otázka dvoch až troch minút, keď sa tam z ničoho nič vyskytli,“ vysvetlila. Kupujúci sa však podľa nej nesťažovali.

„V prípade, že by sme na základe ďalšej správy od regionálneho úradu verejného zdravotníctva zistili, že sú v tržnici šváby, znovu by sme nasadili pasce a vyhodnotili situáciu tak, že budeme musieť celý objekt deratizovať,“ vysvetlil Molnár.

Kontroly robiť podľa neho musia, no po takomto incidente osobne dohliadne na to, „aby vedeli prezentovať, že budova tak, ako bola čistá na začiatku týždňa, bude čistá stále.“

Je to ich eminentný záujem, doplnil na záver riaditeľ EKO podniku VPS, ktorý je správcom tržnice na bratislavskom Trnavskom mýte.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #polícia #tržnica #Trnavské mýto #Šváby