Francúzsko je v súčasnosti šiestym najvýznamnejším obchodným partnerom Slovenska. „Registrujeme tu viac ako 400 francúzskych spoločností, ktoré zamestnávajú viac ako 35-tisíc ľudí“ hovorí manažér oddelenia služieb podnikom Dušan Huszár z Francúzsko-slovenskej obchodnej komory.
Najväčší nárast záujmu francúzskych firiem o Slovensko zaznamenali po roku 2003, keď sa tu skupina PSA Peugeot Citroën rozhodla investovať a po vstupe Slovenska do Európskej únie. Ekonomická kríza to zmenila.
„V poslednom období opustilo našu krajinu niekoľko významných investorov,“ hovorí Huszár. Prišli sem skôr malé a stredné podniky. Ako dodáva, Slovensko nikdy nepatrilo medzi prioritné destinácie ich záujmu.
Až 44 percent francúzskych filiálok sa venuje oblasti služieb, 21 percent pôsobí v oblasti energetiky, vodného a odpadového hospodárstva, chémie, plastov a farmácie a 12 percent predstavujú strojárske a metalurgické spoločnosti. Zastúpený je aj potravinársky priemysel a stavebníctvo.
Francúzsky jazyk je podľa hovorkyne portálu Profesia.sk Márie Glevickej štvrtý najžiadanejší cudzí jazyk. „Počas prvých piatich mesiacov tohto roka zverejnili firmy na našom portáli asi 70-tisíc ponúk na pracovné miesta. Tie s požiadavkou na francúzsky jazyk tvorili 1,4 percenta.“ Zmeny počas posledných piatich rokov nezaznamenali. „Ročne u nás firmy zverejnia približne dvetisíc inzerátov s touto požiadavkou. Z celkového počtu tvoria necelé 2 percentá,“ dodáva Glevická.
Najviac ponúk s francúzskym jazykom prichádza podľa údajov portálu z oblasti administratívy, ekonomiky či bankovníctva. „Zaujímavosťou je, že firmy vyžadujú ovládanie francúzštiny na úrovni expert, tlmočenie častejšie ako pri iných jazykoch,“ hovorí Glevická.
Výučba francúzskeho jazyka na základných a stredných školách z hľadiska počtu žiakov klesá. Súvisí to so zavedením povinnej výučby anglického jazyka na prvom stupni základných škôl a jej povinným pokračovaním na druhom stupni. Výučba francúzštiny sa podľa hovorkyne ministerstva školstva Beáty Dupaľovej Ksenzsighovej vždy pohybovala v rozpätí 1 až 1,8 percenta populácie žiakov.
„Francúzsky jazyk stále zostáva jazykom na elitných školách. Ide o kvalitne vyučovaný predmet, čo nám potvrdzuje aj sto percent odborne odučených hodín. Francúzština je zaujímavá hlavne pre tie skupiny študentov, ktorí sa chcú ďalej uplatniť napríklad v diplomatických službách, prípadne pracovať v európskych inštitúciách,“ uvádza hovorkyňa ministerstva školstva.