Rakúske obce platia BVS menej ako Bratislavčania

Rakúske obce napojené na čističku odpadových vôd v bratislavskej Petržalke platia za odvádzanie odpadových vôd Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) výrazne menej ako obyvatelia Bratislavy.

25.06.2015 14:13
BVS, Bratislavská vodárenská spoločnosť Foto:
Bratislavské vodárne už s rakúskymi obcami rokujú, no tie so zvýšením poplatku za kubík odpadových nesúhlasia.
debata (19)

Bratislavské vodárne tak prichádzajú o státisíce eur ročne. Upozornil na to predseda mestského poslaneckého Pravicového klubu Jozef Uhler.

Podľa zmluvy uzavretej s piatimi rakúskymi obcami v súčasnosti rakúsky občan zaplatí za jeden meter kubický odpadových vôd 2,50 eur a rakúska obec z toho bratislavským vodárňam odvedie 24 centov. No Bratislavčan za rovnakú službu zaplatí až 92 centov. „Je to takmer štvornásobný rozdiel a nepokrýva ekonomicky opodstatnené náklady. Je potrebné s tým niečo robiť,“ uviedol Uhler.

Na jeho návrh poslanci požiadali primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, aby dal Bratislavskej vodárenskej spoločnosti mandát na rokovanie s rakúskymi obcami. Podľa Uhlera by totiž rakúske obce mali odvádzať rovnakú sumu ako Bratislavčania. Pri súčasnom nastavení totiž Bratislavská vodárenská spoločnosť prichádza až o 800-tisíc eur ročne. „Dnešná situácia je pre rakúske obce mimoriadne výhodná, pretože od občana zoberú 2,50 eura a posunú ďalej 24 centov. My chceme od nich to, aby od občana nebrali viac, ale Bratislave posunuli 92 centov,“ vysvetlil Uhler.

V súčasnej zmluve uzavretej ešte v 90-tych rokoch sa toto nastavenie zrejme už zmeniť nedá. Tá platí ešte do konca júla 2017. No Uhler si myslí, že rokovať o lepšom nastavení týchto poplatkov do budúcej zmluvy treba už teraz. „Potrebné je, aby sa nastavili parametre tak, že Rakúšania budú platiť rovnako ako Slováci, aby tam bola zapracovaná inflácia, valorizácia, atď…,“ dodal Uhler.

Bratislavské vodárne už s rakúskymi obcami rokujú, no tie so zvýšením poplatku nesúhlasia. „Chceme im dať takú cenu ako dávame našim zákazníkom a akcionárom našej spoločnosti,“ uviedol generálny riaditeľ a predseda predstavenstva BVS Stanislav Beňo s tým, že táto cena 0,92 eura je spravodlivá, bola schválená na valnom zhromaždení spoločnosti a je potvrdená aj Úradom pre reguláciu sieťových odvetví. Beňo pripúšťa, že by vodárne boli ochotné na prechodné obdobie pristúpiť aj na nejaký kompromis. No to len v prípade, ak by rakúske obce boli ochotné zvýšiť poplatok aj skôr ako vyprší súčasná zmluva a táto suma by bola pre BVS výhodnejšia. Pri novej zmluve však chcú vodárne zvýšiť poplatok pre rakúske obce na spomínaných 92 centov.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislavská vodárenská spoločnosť