Fio bankaFio banka

Preplnené smetné koše v centre Bratislavy, úrady to prekvapilo

Centrum Bratislavy. Preplnené smetné koše a odpadky na zemi. Nášho čitateľa pobúrilo, ako to vyzerá v centre mesta, ktorým denne prejdú tisíce ľudí, domácich aj turistov. Zaujímalo ho, kto je za to zodpovedný. Dostali sme takéto odpovede.

09.07.2015 19:00
debata (9)
Smetný kôš pred budovou Reduty. Fotografia... Foto: Vlado Čabák
smeti1 Smetný kôš pred budovou Reduty. Fotografia vznikla 7. júla večer okolo 21.00 hod.
Ďalší plný smetný kôš medzi Redutou a SND.... Foto: Vlado Čabák
smeti Ďalší plný smetný kôš medzi Redutou a SND. Fotografia vznikla 7. júla večer okolo 21.00 hod.

Magistrát dáva vyprázdňovať smetné koše v centre mesta každý deň. „Na tých najfrekventovanejších miestach ako je napr. Hodžovo či Hlavné námestie dokonca trikrát denne a v prípade potreby reagujeme operatívne,“ upresňuje hovorkyňa magistrátu Ivana Skokanová.

Podobnú odpoveď má aj mestská časť Staré Mesto. Smetné koše vysýpajú podľa harmonogramu, ktorý je prístupný na jej webovej stránke. „Je zrejmé, že niektoré koše sa vysýpajú denne aj dvakrát, niektoré raz,“ vysvetľuje hovorkyňa Starého Mesta Nora Gubková.

Hviezdoslavovo námestie, v pozadí budova SND.... Foto: Vlado Čabák
smeti2 Hviezdoslavovo námestie, v pozadí budova SND. Fotografia vznikla 8. júla o 14.00 hod.
Plný smetný kôš pri Hviezdoslavovom námestí.... Foto: Vlado Čabák
smeti8jul Plný smetný kôš pri Hviezdoslavovom námestí. Fotografia vznikla 8. júla.

Problém podľa Gubkovej môže nastať na miestach, kde sa o časť odpadkových košov stará magistrát a o časť Staré mesto, napr. Hviezdoslavovo námestie. Tie pod správou mestskej časti sú označené nálepkou. Aj tak tento zmiešaný režim situáciu komplikuje. „Staré Mesto bude režim údržby revidovať,“ dodáva Gubková.

Podľa magistrátu je čistota verejných priestranstiev dôležitá. „Pracujeme na zjednotení údržby a správy verejných priestranstiev tak, aby nemohli vznikať žiadne miesta, o ktoré by sa nestaral nikto, chceme, aby bol jasné, kto je zodpovedný,“ dodáva Skokanová. S podnetom je možné sa obrátiť na dispečing, kanceláriu prvého kontaktu či sociálne siete hlavného mesta. Ak majú občania pocit, že zodpovední zanedbávajú svoje povinnosti, môžu využiť aj on-line odkaz pre starostu.

„Tí starší komunikujú telefonicky priamo s inšpektormi verejného poriadku,“ dodáva hovorkyňa Starého Mesta. Deväť inšpektorov verejného poriadku kontroluje čistotu a hygienu na uliciach a ďalších verejných priestranstvách v Starom meste. Občania ich môžu kontaktovať telefonicky alebo osloviť priamo v teréne.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 9 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Bratislava #Magistrát #Staré mesto #odpadky