Uchádzači o miesto šéfa v niektorom z bratislavských mestských podnikoch musia mať ukončené vysokoškolské vzdelanie II. stupňa a chýbať im nesmie ani niekoľkoročná prax. Mesto od uchádzačov okrem životopisu vyžaduje aj návrh rozvojového plánu firmy. Všetky tieto požiadavky schválila výberová komisia zložená z poslancov bratislavského mestského zastupiteľstva a zástupcov primátora. Pri nastavení výberového procesu mestu pomáhala aj organizácia Transparency International Slovensko.
Momentálne môžu záujemcovia posielať svoje žiadosti o miesto v jednom z bratislavských mestských podnikov. Z nich si výberová komisia vyberie kandidátov, ktorých pozve v auguste na verejné vypočutie. Uchádzači budú musieť svoju predstavu vedenia a rozvoja mestského podniku odprezentovať na verejnej prezentácii. Životopisy a rozvojové projekty uchádzačov, ktorí prejdú prvým kolom, budú zverejnené a dostupné aj širokej verejnosti, priblížila hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová. Výber kandidátov na funkciu generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva sa uskutoční v septembri.
Pri výbere nových šéfov mestských podnikov sa bratislavská samospráva riadi zásadami spolupráce hlavného mesta s organizáciami, v ktorých je mesto jediným akcionárom alebo má majoritnú majetkovú účasť, ktoré bratislavskí mestskí poslanci schválili koncom júna. Nové pravidlá sa rodili niekoľko mesiacov, prvé rokovania sa začali už vo februári tohto roku. Jednou z hlavných zmien oproti minulosti je, že šéfov mestských podnikov radnica vyberie vo výberových konaniach. Doteraz totiž mestské podniky riadili politickí nominanti.
Podľa bratislavského primátora Iva Nesrovnala majú byť mestské podniky riadené transparentne, odborne a odpolitizovane. „Verím, že spoločný postup, na ktorom sme sa pri obsadzovaní vrcholových funkcií vo vedení mestských podnikov dohodli aj s Transparency International Slovensko, bude prospešný. Mestské podniky musia byť riadené odborne a zodpovedne tak, aby pracovali len v prospech Bratislavčanov,“ hovorí primátor Bratislavy.
Hlavné mesto už veľa času na výber nových šéfov podnikov nemá. V Dopravnom podniku Bratislava sa totiž funkčné obdobie vedeniu skončilo v júni, v bratislavských vodárňach končí v polovici tohto mesiaca. Zákon ešte povoľuje trojmesačnú prechodnú lehotu, v tej by mesto nové vedenie podnikov chcelo vybrať.