Dvesto osadníkov z rómskej osady napadlo policajtov, siedmi sú zranení

Pri policajnom zákroku v rómskej osade Zabijanec v Rudňanoch v okrese Spišská Nová Ves utrpeli v nedeľu večer siedmi policajti rôzne zranenia. Zaútočili na nich miestni. Policajti utrpeli rôzne zranenia s dĺžkou liečenia od štyroch do siedmich dní.

03.08.2015 14:23
polícia, policajné auto, policajti Foto:
Vyše dvesto agresívnych osadníkov z rómskej osady Zabijanec napadlo policajnú hliadku.
debata (1)

Polícia zadržala deväť osôb, z toho troch mladistvých. Pri zákroku bolo zranených aj niekoľko Rómov, lekárske ošetrenie však odmietli, informoval na tlačovej besede košický krajský riaditeľ polície Juraj Leško.

V nedeľu pred 20:00 h požiadal miestny Róm políciu o pomoc s tým, že jeho deti a tehotnú manželku napadla skupina podgurážených Rómov. Keď na miesto prišla policajná hliadka z Markušoviec, napadla ju väčšia rómska skupina. Do policajtov hádzali kamene, sklenené fľaše a útočili na nich palicami. Preto sa hliadka stiahla a privolala pomoc. Na miesto prišli dve motorizované jednotky.

„V tom čase už bolo na mieste približne dvesto Rómov a znova útočili na policajtov, hádzali tehly, kamene, sklenené fľaše. Jeden policajt utrpel zranenie nohy a ostal ležať na zemi. Keď to videli Rómovia, útoky ešte zintenzívnili, preto policajti použili varovné výstrely do vzduchu a zraneného policajta zobrali z ohrozenej zóny a naložil do auta,“ povedal Leško.

Policajti privolali do osady ďalšie posily – štyri policajné hliadky motorizovanej jednotky vystrojené v protiúderových kompletoch (korytnačky) a so štítmi a prilbami. Riaditeľ doložil, že Rómovia zaútočili aj na rýchlu lekársku pomoc, ktorá prišla odviezť tehotnú ženu. Poškodili sanitku, no zdravotníkom sa podarilo uniknúť. Rozvášnených Rómov sa policajtom podarilo spacifikovať až o polnoci.

Ako informoval Leško, policajný vyšetrovateľ zo Spišskej Novej Vsi dokumentuje skutok ako podozrenie zo spáchania trestného činu útoku na verejného činiteľa a trestného činu výtržníctva, nevylučuje rozšírenie vyšetrovania na ďalšie osoby a v súvislosti s útokom na záchranárov aj na ďalšie trestné činy.

Na zásahu, ktorý trval od 20:10 do 24:00 h sa celkovo zúčastnilo 22 policajtov. Ako uviedol Líška, od začiatku roka len v Košickom kraji evidujú 25 útokov na policajtov. V obci Rudňany žije vyše 4 000 ľudí, z toho vyše 2 500 Rómov.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #osada #bitka #policajti #Rudňany