Česká podnikateľka je vinná z prípravy vraždy manžela

Česká podnikateľka Eva Z. je vinná z prípravy vraždy svojho manžela Ľudovíta T. Rozhodol o tom Špecializovaný trestný súd v Pezinku, pričom ju odsúdil na deväť rokov väzenia. Obhajoba sa proti rozsudku odvolala. Prípadom sa teda bude zaoberať Najvyšší súd SR.

13.08.2015 13:22
debata (3)

„Obžalovaná sa dopustila obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy v štádiu prípravy,“ vyhlásila predsedníčka senátu. Podľa nej bola hlavnou pohnútkou Evy Z. pripraviť vraždu dlhodobá nespokojnosť s manželstvom. „Medzi manželmi dochádzalo k dlhodobým rozporom a týmto spôsobom chcela ten stav ukončiť,“ povedala predsedníčka senátu. Navyše podľa nej konala aj s motívom získať manželovu časť majetku.

Pri stanovovaní výšky trestu podľa predsedníčky súd prihliadol na to, že je matkou maloletého dieťaťa. Prokuratúra pre podnikateľku navrhovala trest 10 rokov väzenia. „Navrhovaný a udelený trest sa líšia minimálne,“ povedal prokurátor s tým, že ešte zváži, či proti rozsudku podá odvolanie. Eva Z. naďalej dôkazy obžaloby vníma ako absolútne nedostatočné. „Necháme to na najvyšší súd, prípadne na medzinárodné inštitúcie,“ povedala novinárom pri odchode zo súdu.

Z najatého vraha korunný svedok

Podľa obžaloby si Eva Z. vraždu objednala 15. januára 2014 u Martina A. a zaplatiť za ňu chcela 50-tisíc eur. Ten sa však obrátil na políciu a stal sa korunným svedkom. Eva mala podľa svedka na vraždu zabezpečiť krátku zbraň, no keďže sa jej nepodarilo zohnať strelivo, vraždu odložili o týždeň. Neskôr Martinovi A. povedala, že zbraň je nefunkčná a manžela má zaškrtiť. Korunnému svedkovi ukázala priestory rodinného domu a podľa obžaloby pripravila plastové zaťahovacie pásky a gumové švihadlo, ktorým mal vraždiť. Dňom vraždy mal byť 24. január 2014. Manžela potom plánovala po dvoch rokoch vyhlásiť za nezvestného a tak získať zvyšok ich spoločného domu.

Dôvodom, prečo sa chcela zbaviť manžela, je podľa korunného svedka aj to, že nechcela „živiť darmožráča“. Polícia na to, aby získala dostatok dôkazov voči obžalovanej 24. januára minulého roka podľa plánu spolu s korunným svedkom zinscenovala v dome podnikateľky a vtedajšieho jej manžela v obci Chocholná Velčice jeho vraždu.

Podnikateľka vinu popiera

Česká podnikateľka, ktorá na Slovensku mala veľkosklad s kvetinami, od začiatku tvrdila že je nevinná. Odmietla aj dohodu o vine a treste. Opakovane zdôrazňovala, že z vraždy manžela by nemala žiaden finančný ani iný prospech. Dohodli sa aj na vyplatení 80 000 eur za manželov podiel v dome, peniaze mu mala dať 27. januára. Keďže za vraždu mala podľa obžaloby zaplatiť 50-tisíc eur, poukázala na to, že hodnota, ktorú by tak získala, je podľa jej slov nižšia ako hodnota auta, na ktorom jazdí. Sama vlastní mnohonásobne vyšší majetok vrátane firmy a pozemkov.

Podľa obžalovanej za celou kauzou mohol byť korunný svedok Martin A., ktorému požičala peniaze, nevrátil jej ich a chcel ešte viac, alebo manžel. Tvrdila, že okrem iného vedela, že sfalšoval diplomovú prácu a preto na exmanžela podala v Českej republike trestné oznámenie.

V záverečnej reči spolu so svojím advokátom poukazovali na rozpory vo výpovediach, chýbajúce a nekvalitné zvukové a obrazovo-zvukové záznamy. Obhajca zdôrazňoval, že výpovede korunného svedka nie sú podporené žiadnym iným dôkazom a jeho výpovede sú navzájom v rozpore. Eva tvrdila, že s Martinom A. sa dohodli, že v dome počká na jej známeho, ktorý jej a jej bratovi bol dlžný peniaze a nevracal ich. Martin jej podľa nej navrhol, že to s ním vybaví.

Polícia Evu zadržala 24. januára minulého roka. Sudca ju vzal do väzby 27. januára. Tam žena zistila, že je tehotná. V auguste ju vo vysokom štádiu tehotenstva z väzby prepustili. V septembri 2014 žena porodila dcérku. Momentálne je na materskej dovolenke, žije v Čechách.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #súd #vražda