Miestni poslanci nedoriešili parkovaciu politiku v Petržalke

Starosta bratislavskej mestskej časti Petržalka Vladimír Bajan bod o parkovacej politike v Petržalke z dnešného rokovania zastupiteľstva stiahol.

22.09.2015 14:29
debata (11)

Poslanci mali schváliť všeobecne záväzné nariadenie. Bez neho nebude zmluva s parkovacou firmou platná. „Do poslednej chvíle nám dávali poslanci návrh na úpravu všeobecne záväzného nariadenia. Avizovali, že možno by bolo lepšie,ak by sme počkali. Zdá sa mi to korektné a chceme využiť toto obdobie na to, aby sme sa stretli s občanmi,“ povedal dnes pred novinármi Bajan.

„Chceme doriešiť parkovanie návštevníkov a ich platenie za parkovanie. Nebudeme sa teraz baviť so sumách,“ pripomenul starosta s tým, že tento bod programu z rokovania stiahol aj preto, že mu ľudia nerozumejú. „Poslanci chcú o tom ďalej rokovať. Parkovacia politika musí byť o tom, aby sa o nej diskutovalo,“ ukončil petržalský starosta. Na otázku, prečo zmluvu s parkovacou firmou nepredložil najskôr na rokovanie zastupiteľstva, odpovedal, že tak sa s predsedami klubov v zastupiteľstve dohodli. „Niektorí členovia klubov nerešpektujú svoje vedenie a to nie je môj problém,“ tvrdí starosta.

Bratislavský mestský a petržalský miestny poslanec Milan Vetrák ešte pred Bajanovým rozhodnutím stiahnuť z rokovania bod o parkovaní v Petržalke povedal, že chce na mestské zastupiteľstvo predložiť zmluvu na zabezpečenie prevádzky parkovacieho systému v bratislavskej Petržalke. Ako dnes povedal pred novinármi, petržalský starosta Vladimír Bajan doteraz nepredložil petržalskému zastupiteľstvu koncesnú zmluvu.

„V prípade, že táto zmluva nebude vo štvrtok schválená, vyzývam všetkých obyvateľov Petržalky, aby nikomu nič za parkovanie neplatili. Rovnako vyzývam starostu Petržalky, aby v prípade, že mu na dnešnom a aj štvrtkovom zastupiteľstve neprejdú jeho vlastné návrhy o parkovaní zvážil vzdanie sa svojej funkcie,“ vyhlásil Vetrák s tým, že ak tak Bajan neurobí, príde s návrhom na zosobnenie výdavkov, ktoré starosta vynaložil na reklamnú kampaň o parkovacej politike, s ktorou nikto nesúhlasí. Bajan sa k Vetrákovým slovám nevyjadril, dodal, že jeho výzvu nepočul.

Petržalskú parkovaciu súťaž kritizuje aj ďalší miestny poslanec Peter Cmorej. „Súťaž mohla byť transparentnejšia, podľa mňa bol porušený Zákon o verejnom obstarávaní aj Zákon o majetku obcí. Nie som taký radikálny ako Vetrák, nemyslím si, že by mal starosta odstúpiť z funkcie. Verím, že materiál, ktorý sa týka parkovania, na zastupiteľstve odmietneme a vyzveme starostu, aby pripravil novú transparentnú súťaž,“ pripomenul Cmorej. „Všetkým nám ide o to, aby sme prijali parkovaciu politiku, aby katastrofálny stav s parkovaním v Petržalke nepretrvával,“ doplnil poslanec s tým, že súťaž by mali vypísať ešte raz, aby do konca tohto roka v mestskej časti spustili parkovaciu politiku, ktorá bude výhodná pre občanov a nie pre vybranú firmu.

Ako uvádza Cmorej vo svojom informačnom materiáli, súťaž bola ušitá na mieru jednému uchádzačovi a nikto iný na Slovensku nevedel samostatne splniť požadované podmienky. Podľa neho existuje aj podozrenie, že víťazná firma vedela podmienky súťaže dopredu. Cmorej tiež prízvukuje, že zmluva je neplatná, pretože ju neschválilo zastupiteľstvo tak, ako to vyžaduje Zákon o majetku obcí. Víťazom súťaže na prevádzkovanie parkovacieho systému je firma EEI, ktorá bude zmluvným partnerom. Zmluvu s firmou podpísala mestská časť Petržalka v júni tohto roka.

Problematiku parkovania v Petržalke mali miestni poslanci riešiť dnes na zasadnutí miestneho zastupiteľstva. Parkoviská v Petržalke sú v súčasnosti preplnené, autá sú zaparkované na chodníkoch a matky s kočíkmi či vozičkári majú pre ne často sťažený pohyb. Problémom je aj to, že pred domami parkujú autá s mimobratislav­skými poznávacími značkami. Samospráva chce od nového roku zavádzať na celom svojom území nový parkovací systém, ktorý má uprednostniť ľudí s trvalým pobytom a zaviesť do celého systému parkovania poriadok.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Petržalka #Vladimír Bajan
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy