Hovorí sa o vopred dohodnutých víťazoch výberového konania i o kupovaní poslancov. Celý proces už údajne preveruje aj Národná kriminálna agentúra (NaKA). „Chcem vyzvať primátora, aby sa ešte pred hlasovaním vyjadril, či je tento proces vyšetrovaný NaKA, či došlo vopred k dohode o tom, kto bude víťazom výberového konania, a tým pádom k manipulácii samotného výberového konania. Vyzývam ho, aby vysvetlil, kto je v pozadí a ak má informácie, že v súvislosti s výberovými konaniami došlo k nejakému korupčnému správaniu, aby to poslancom povedal,“ uviedol v stredu na brífingu pred bratislavskou radnicou exprimátor Ftáčnik.
S tým, že sú vopred známi víťazi výberových konaní do Dopravného podniku Bratislava a Bratislavskej vodárenskej spoločnosti prišiel bratislavský mestský poslanec Ján Hrčka, ktorý je aj prednostom miestneho úradu v Karlovej Vsi. To však nie je všetko. Hrčka tiež tvrdí, že si ho chceli v tejto súvislosti kúpiť. Informáciu priniesla TV Markíza. „Ponuka bola taká, že keď takýto model odsúhlasíme a budeme sa na ňom spolupodieľať, môžeme si nominovať svojich ľudí do predstavenstiev a nejakých ďalších spoločností. Konkrétne malo ísť napríklad o Predstavenstvo OLO," uviedol Hrčka pre TV Markíza. Ponuku vraj dostala spolu s ním aj mestská poslankyňa a starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová. Ponuku podľa Hrčku dostali od poradcu primátora a o niekoľko dní vraj aj od samotného primátora Nesrovnala. Bratislavský primátor však pre TV Markíza tvrdil, že nikdy nikoho neovplyvňoval a s podobnými ponukami za poslancami nikoho neposielal. Celú vec poslanec Hrčka v máji oznámil aj polícii.
Podľa bývalého primátora Ftáčnika by sa mal k všetkým týmto veciam primátor Nesrovnal vyjadriť na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva a vysvetliť ich ešte skôr, ako o nových šéfoch podnikov budú poslanci hlasovať. „Sú tu vážne podozrenia, že proces bol manipulovaný. Ak je to tak a zajtra by sa to schválilo, tak budú za to zodpovední všetci poslanci aj s primátorom,“ dodal Ftáčnik. Podľa neho je jednou z možností aj to, že mesto celé výberové konanie zruší a začne odznova. „To by bolo vlastne potvrdenie toho, že to bolo zmanipulované, že sa nestotožňujú s výsledkami výberového konania a že ten proces treba nastaviť nanovo,“ myslí si exprimátor Ftáčnik. Za jeho éry šéfovali mestským podnikom politickí nominanti, na ktorých sa dohodlo mestské zastupiteľstvo s primátorom.
Výberové konania generálnych riaditeľov do Dopravného podniku Bratislava (DPB), Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS), Odvozu a likvidácie odpadu (OLO) a spoločnosti Metro Bratislava hodnotila aj organizácia Transparency International Slovensko (TIS), ktorú si mesto prizvalo na pomoc. TIS síce pozitívne hodnotí to, že boli zverejnené životopisy uchádzačov aj ich rozvojové plány, no v procese vidí aj vážne nedostatky. Poslancom preto odporúčajú zvážiť, či sa budú riadiť rozhodnutím výberovej komisie, ktorá na štvrtkové zasadnutie mestského zastupiteľstva predloží na schvaľovanie jedného kandidáta do každého podniku.Výberovú komisiu tvoria mestskí poslanci a zástupcovia primátora. TIS bratislavskej samospráve vyčíta, že pri výberových konaniach neboli dostatočne využité všetky dostupné nástroje na kvalitné hodnotenie uchádzačov zo strany výberovej komisie a primátora. „Výberová komisia neprijala presné hodnotiace kritériá a bodovanie kandidátov, ktoré by výrazne zmenšili riziko dopredu dohodnutého výberu. Počas zasadnutí komisie vôbec neprebehla diskusia a výmena názorov na kvalitu kandidátov a členovia komisie odmietli svoje bodovanie v prvom kole zverejniť. Napriek dohode primátor do dnešného dňa nepredložil audit integrity uchádzačov vypracovaný forenznou agentúrou,“ hodnotí v správe Transparency International Slovensko.