Dožíva ďalší most. V Čadci vyhlásili mimoriadnu situáciu

V Čadci v pondelok pre Horelický most, ktorý je v havarijnom stave, vyhlásili mimoriadnu situáciu. Most zatiaľ nezatvoria, pretože by motoristom na medzinárodnom ťahu do Česka a Poľska, ale aj obyvateľom Horných Kysúc smerujúcim do Žiliny zostal k dispozícii len tunel Horelica, ktorý kapacitne nestačí. Kým cestári začnú most rozoberať a stavať nanovo, musia najskôr pripraviť vhodné obchádzkové trasy, ktoré umožnia, aby bola Čadca prejazdná.

, 13.10.2015 12:00
most, čadca Foto: ,
S dopravnými obmedzeniami sa jazdí už dva roky po Horelickom moste.
4

Oprava mosta sa pôvodne plánovala až po dokončení diaľnice D3, ktorá umožní odkloniť tranzitnú dopravu z mesta. Dlhé roky sa však výstavba diaľnice odsúvala a podľa posledných informácii sa má úsek Čadca, Bukov – Svrčinovec, začať stavať budúci rok s termínom dokončenia v roku 2019. Stav mosta sa však zhoršil natoľko, že ho treba uzavrieť ešte skôr ako bude vybudovaná diaľnica, pretože hrozí, že sa zrúti.

Kedy presne most zatvoria bude závisieť od toho ako rýchlo sa bude zhoršovať jeho stav. Most je monitorovaný. „Pokiaľ bude možné chceme, aby tento most ostal v prevádzke a skutočne až v prípade, že bude táto situácia kritická a neúnosná príde k jeho uzavretiu. Do tej doby chceme mať všetky riešenia týkajúce sa obchádzok pripravené,“ uviedol po zasadnutí krízového štábu štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček.

Štátny tajomník tvrdí, že snahou je obchádzkové trasy pripraviť ešte pred zimou. Robiť na nich bude Slovenská správa ciest a Železnice Slovenskej republiky. Medzi obchádzkovými trasami je Bukovský most (tzv. bailey bridge), ktorý je však zčasti drevený a značne poškodený, preto je oprava nevyhnutná. Rovnako aj železničné priecestie na ulici Andreja Hlinku, ktoré je už roky uzatvorené, aby mohlo slúžiť ako náhradná trasa treba najskôr upraviť a sprejazdniť pre automobily. Z neho potom bude možné napojiť sa na mestský obchvat. "Je veľmi dôležité, že železničné priecestie Andreja Hlinku sa otvorí, kde v prípade uzatvorenia tunela Horelica budú môcť prechádzať automobily,“ povedal čadčiansky primátor Milan Gura.

Čo treba urobiť pred uzavretím mostu Horelica:

  • oprava Bukovského mostu, kde treba vymeniť drevá
  • úprava cesty u Capkov (bude slúžiť záchranným zložkám)
  • odkonenie vozidiel prevážajúcich ADR (nebezpečný náklad)
  • odklonenie tranzitnej dopravy na iné trasy v čase výluky tunela Horelica
  • vybudovanie a spriechodnenie železničného priecestia na ul. Andreja Hlinku
  • oprava a čiastočné prebudovanie cesty Bukov – Podzávoz

Spoliehať sa len na tunel, ktorý by po uzatvorení mosta zostal ako jediná trasa pre mestskú, regionálnu a medzinárodnú dopravu, nie je možné, pretože pre zhustenú premávku, údržbu či nehody býva pravidelne uzavretý. Keďže dopravná situácia na území celého Žilinského kraja je veľmi komplikovaná, obchádzkové trasy sa hľadali veľmi ťažko. „My sme odmietli obchádzkovú trasu napríklad na ceste druhej triedy smerom na Turzovku a Makov, pretože táto komunikácia má na trase niekoľko mostov, ktoré sú obmedzené tonážou a nechceli sme riskovať možnosť poškodenia týchto mostov,“ priblížil žilinský župan Juraj Blanár.

Súčasťou opatrení, ktoré prijali v pondelok v Čadci je, že po Horelickom moste už nebudú môsť jazdiť vozidlá z nebezpečným nákladnom, ktoré doposiaľ jazdili cez centrum mesta. „V druhom štádiu bude obmedzenie aj pre tranzit kamiónovej dopravy. To bude závisieť od dohôd na českej strane, aj od prípravy dopravného značenia na slovenskej strane,“ uviedol vedúci odboru cestnej dopravy Okresného úradu v Žiline Marián Vranka.

Most Horelica v Čadci, ktorý spája mestskú časť Horelica s mestom je v havarijnom stave už od roku 2013. Odvtedy je prejazdný len v jednom smere, pričom prejazd riadi svetelná signalizácia a rýchlosť bola znížená na 30 km/h. Most bol podopretý, no ani toto riešenie už v súčasnoti nestačí a most treba zbúrať a postaviť nanovo.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
4 debata chyba
Viac na túto tému: #Čadca #Most