Protest proti islamizácii v Košiciach prebehol bez incidentov

Na protestnom pochode a zhromaždení proti islamizácii Európy v Košiciach sa zúčastnilo vyše tristo ľudí.

17.10.2015 18:41
protest, Košice Foto: ,
Protestný pochod proti islamizácii Európy zo železničnej stanice do centra mesta vyvrcholil zhromaždením.
debata (39)

Účastníci protestu, väčšinou kotlebovci, nacionalisti a členovia hnutia VZDOR sa zhromažďovali pred košickou železničnou stanicou. Tu mohli podpisovať Petíciu proti imigrantom.

Zhromaždení sa potom zoradili do viacstupu a skandujúc heslá Slovensko Slovákom, My sme tu doma, Odmietame multi-kulti, Preč s diktátom Bruselu, a podobnými sa vydali na pochod od železničnej stanice k Dolnej bráne na košickej hlavnej ulici. Tu sa účastníkom prihovárali viacerí rečníci, okrem iných aj Marián Magát. Vyzývali ľudí, prezidenta Kisku, ako aj slovenských biskupov a cirkevných hodnostárov, aby sa postavili proti príchodu imigrantov na Slovensko. Košičanov však nezaujímali, nepridávali sa k zhromaždeným, ale zväčša nevšímavo a rýchlo prešli okolo protestujúcich.

Na budove neďalekej štátnej vedeckej knižnice vítal protestujúcich transparent iniciatívy Otvorené Košice – Sme tolerantné mesto a vy to nezmeníte. Iniciatíva neorganizovala nijaký antiprotestný pochod či zhromaždenie.

„Rozhodli sme sa využiť pochod na pomoc utečencom. Dĺžka ich pochodu je asi jeden km. Otvorené Košice za pomoci dobrých ľudí sa rozhodli venovať 40 eur za každých 100 metrov, ktoré pochod proti imigrantom prejde. Chceme, aby aj naši nacionalisti tak pomohli utečencom,“ povedal včera o kreatívnej zbierke Viktor Ončák, jeden z koordinátorov iniciatívy Otvorené Košice. Dnes večer sa na viacerých miestach uskutočnia akcie ako vyjadrenie nesúhlasu s pochodom nacionalistov.

Ako uviedol hovorca košickej polície Alexander Szabo, protest prebehol bez porušenia zákona a polícia nemusela zasahovať.

39 debata chyba
Viac na túto tému: #Košice #protest
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy