Bratislava: Poslanci chcú dať skontrolovať budovy od statika Apolla a Centroomu

Bratislavskí mestskí poslanci chcú nechať skontrolovať budovy v hlavnom meste, za ktorými stojí statik Ján Tomčáni. Uznesením preto žiadajú primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, aby vyzval Slovenskú komoru stavebných inžinierov k auditu na týchto stavbách v Bratislave.

22.10.2015 22:15
apollo business center I. abcI, stahovanie Foto: ,
Apollo Business Centrum v Bratislave dočasne uzavreli.
debata (16)

Podľa medializovaných informácii Tomčáni zodpovedal za statiku napríklad pri výstavbe obytného súboru 3nity, časť ktorého sa v roku 2012 zrútila. Stojí aj za projektom bratislavského Apollo Bussines Centra 1 či piešťanského Centroom, ktoré museli v uplynulých dňoch pre statické poruchy vysťahovať.

Mestský poslanec Gábor Grendel pôvodne navrhoval, aby hlavné mesto v spolupráci s mestskými časťami vypracovalo zoznam budov v Bratislave, ktorým statický posudok vypracovával Ján Tomčáni a nechalo ich skontrolovať. Takýto postup sa však zdal poslancom zložitý.

„My máme spoločný stavebný úrad – Jarovce, Rusovce a Čunovo. Stavebný úrad má celkovo troch pracovníkov a neviem si predstaviť, že si sadnú niekde do archívu a budú zisťovať, pod čo sa tento statik podpísal,“ povedal v diskusii Radovan Jenčík.

Grendel síce priznáva, že by takáto kontrola stála nejaké náklady, ale treba s tým niečo urobiť. „Tu sa bavíme o stovkách, možno tisíckach eur a tieto výdavky stoja za to,“ obraňoval svoj návrh Grendel. Ten však napokon v mestskom parlamente neprešiel, kontrolu stavieb chcú poslanci radšej prenechať komore stavebných inžinierov.

Statik Ján Tomčáni je podľa medializovaných informácií autorom statického posudku bratislavského projektu 3nity. V lete roku 2012 sa tu zrútila strecha garáže. Pri zrútení rozostavaného objektu sa nikto nezranil. Statik v tejto veci čelí obvineniu z trestného činu všeobecného ohrozenia. Ohrozenú statiku má aj piešťanská budova Centroom.

Stavebný úrad nariadil jej vypratanie ešte 8. októbra 2015. Závažný havarijný stav tejto budovy totiž podľa stavebného úradu ohrozuje nielen osoby, ktoré by sa v budove nachádzali, ale je hrozbou aj pre okolie. Budova, v ktorej je 44 bytov, kancelárie a obchodné priestory, je už v súčasnosti prázdna.

Podobne je na tom aj bratislavské Apollo Business Centrum 1, ktoré dočasne uzavreli od 17. októbra. Podľa medializovaných informácií je budova v nevyhovujúcom technickom stave, má narušenú statiku a budova je preťažená.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #statika #Apollo #Centroom