Pre návštevníkov veľhôr bude od nedele zatvorených zhruba 200 kilometrov značkovaných chodníkov vo vysokohorskom prostredí. „Turisti sa dostanú po vysokohorské chaty, okrem Chaty pod Rysmi, a ďalej sedlami už nebudú môcť prechádzať. Spomedzi vrcholov je počas sezónnej uzávery prístupný len Slavkovský štít. Ale to len dovtedy, pokým nenapadne sneh,“ približuje Lenka Burdová zo Štátnych lesov TANAP-u.
Dôvodom zimného režimu v Tatranskom národnom parku je ochrana vzácnych živočíchov. „Neprístupnosť vysokohorského prostredia v tomto čase zabezpečuje ochranu nielen kamzíka vrchovského tatranského a svišťa vrchovského tatranského, ale aj pôdneho krytu, ktorý je najzraniteľnejší práve na jar,“ dopĺňa Burdová. Za porušenie zákazu hrozí 66-eurová pokuta, zväčša sa však členovia Stráže prírody či Lesnej stráže snažia turistom dohovoriť a vrátia ich na chodník, kde uzávera neplatí.
Sezónne uzávery chodníkov v Tatrách
- na území Tatranského národného parku je od 1. 11. do 15. 6. uzavretých 200 km značkovaných chodníkov, zoznam 37 turistických chodníkov je uvedených v Návštevnom poriadku TANAP-u, neprístupné chodníky sú vyznačené aj priamo v teréne
- turisti sa dostanú po vysokohorské chaty, okrem Chaty pod Rysmi, neprístupné sú aj tri z ôsmich náučných chodníkov (NCH Roháčske plesá v Západných Tatrách, NCH Juráňova dolina na Oraviciach a NCH Zadné Meďodoly v Tatranskej Javorine)
- v Nízkych Tatrách sú od 1. 10. do 30. 6. uzavreté tri trasy: Kotliská – Žiar, Poľana – sedlo Sinná, Demänovské sedlo – sedlo Javorie – Krupovské sedlo
V Tatrách zostane naďalej prístupných asi 600 km chodníkov, ktoré sa končia vo vysokohorskom prostredí, turisti sa dostanú aj na osem bezbariérových trás a päť náučných chodníkov. Spomedzi ôsmich náučných chodníkov (NCH) bude neprístupný NCH Roháčske plesá na Zverovke v Západných Tatrách, NCH Juráňova dolina na Oraviciach a NCH Zadné Meďodoly v Tatranskej Javorine.
V Nízkych Tatrách sú od októbra do konca júna zatvorené tri turistické chodníky. Naopak, chodník od Chaty gen. M. R. Štefánika na Ďumbier je otvorený len v zime, keď ho pokrýva súvislá vrstva snehu s hrúbkou minimálne 15 cm.
Po jesennej prestávke bude od tohto víkendu opäť otvorený turistický chodník Ferrata na Martinské hole, prejsť ním bude možné aj v zime. Keďže ferratový chodník je náročnejší, musíme byť opatrní a nezabudnúť na správny výstroj. „V zime treba jednoznačne používať zimný lezecký výstroj – mačky, prilbu, potrebný je ferratový set,“ pripomenul Peter Roštek z Horskej záchrannej služby Veľká Fatra.
Celoročne otvorený je aj Slovenský raj, Veľká a Malá Fatra, je však dôležité rešpektovať aktuálne pokyny horskej služby, ktoré sa menia podľa vývoja počasia či lavínovej situácie. „Vo Vrátnej sa na zimu s prvým snehom uzatvára Stohová skratka, žltý chodník z Medzoholia na Chrbát Stohu, pretože prechádza lavínovým územím. V zime turistom odporúčame túry po chodníkoch so zimným tyčovým značením,“ pripomína náčelník Horskej záchrannej služby Malá Fatra Juraj Ondruš.
Pri slnečnom počasí patria túry v jesenne sfarbenom horskom prostredí k najkrajším. „Každý jeden chodník vo Vrátnej má svoje čaro. Ale určite by som odporúčal, keďže teraz je veľmi často inverzné počasie, hneď ráno sa vydať hore na hrebeň a odtiaľ robiť hrebeňové túry. Nenáročný je chodník Jánošíkovým chotárom, najmä teraz na jeseň prejsť jeho trasu popri sfarbených lúkach je úžasné,“ hovorí Jozef Mičo, dobrovoľný horský záchranár.
Turisti by v jeseni určite nemali zabúdať na kvalitnú vibramovú obuv, teplé oblečenie, užitočné sú aj turistické paličky či čelovka pribalená v ruksaku, lebo sa skôr stmieva.