„Zrušením obvinenia voči mojej osobe sa len naplnili moje očakávania. V súčasnosti sme svedkami toho, že ľudia, ktorí spôsobili, aby sa z obyčajného podnikateľského zámeru, ktorým bola výstavba heliportu, stala kauza, sa teraz vyviňujú podávaním trestných oznámení a pokúšali sa mi poškodiť,“ reagoval primátor Blcháč na zrušenie obvinenia.
Štyri roky trvajúca kauza okolo povoľovania civilného letiska – heliportu na okraji Liptovského Mikuláša nabrala opačný smer po vlaňajšej novembrovej výmene primátorov. Kým bývalý šéf radnice Alexander Slafkovský (SDKÚ) pod tlakom petície zmenil územný plán a výstavbu heliportu zakázal, nový primátor Ján Blcháč (Smer) uzatvoril začiatkom roka s investorom heliportu mimosúdnu dohodu.
Investor sa v nej zaviazal, že nebude od mesta požadovať náhradu škody, ak mesto prijme opatrenia, ktoré umožnia realizáciu projektu. Radnica však v júli informovala, že mimosúdnu dohodu stiahla, pretože podľa právnej analýzy bola od začiatku neplatná.
„Chceli sme predísť náhrade škody za nezrealizovaný projekt heliportu. V januári tohto roka sme konali v dobrej viere, aby sme sa vyhli problémom, ktoré mali napríklad v Martine, či Pezinku, kde hrozia mnohomiliónové exekúcie, či nútené správy,“ povedal v júli Blcháč.
Primátor Ján Blcháč, ktorý šéfoval liptovskomikulášskej radnici aj v rokoch 2007 až 2010, podpísal v decembri 2010, teda už po prehratých primátorských voľbách, uznesenie o zmenách v územnom pláne, ktoré obsahovali aj možnosť výstavby heliportu.
V roku 2013 mesto pod vedením Alexandra Slafkovského vyškrtlo slovo heliport z textovej časti územného plánu, aby sa tak vyhlo prípadným ďalším sťažnostiam na hluk vrtuľníkov. Takmer tisíc ľudí z mestskej časti Liptovská Ondrašová a okolitých obcí sa totiž podpísalo pod petíciu proti heliportu na okraji Liptovského Mikuláša v blízkosti akvaparku, z ktorého štartovali vrtuľníky na vyhliadkové lety a rušili miestnych obyvateľov.
Ešte vo februári 2011 pred vyškrtnutím heliportu z územného plánu však mesto dalo súhlas na výstavbu heliportu pri akvaparku a Slafkovského radnica tento krok neskôr zdôvodnila tým, že pôvodné znenie územného plánu povoľovalo postaviť pristávaciu plochu pre vrtuľníky kdekoľvek v meste, kde je zmiešaná funkcia územia s prevahou občianskej vybavenosti a teda nemala na výber.
Správnosť rozhodnutia nepovoliť výstavbu súkromného civilného letiska v júni potvrdil aj minister dopravy. Podľa Jána Počiatka heliport pri akvaparku Tatralandia nemôže investor vybudovať, pretože v čase rozhodovania v správnom konaní platný územný plán neumožňoval umiestnenie tejto stavby v danej lokalite.