Dobrovoľní hasiči sa môžu na nové auto iba dívať

Dobrovoľní hasiči v Opatovej, čo je časť Trenčína, majú už dva mesiace nové zásahové auto s modernou technikou. Na zásahy však vyrážajú starou aviou z čias socializmu. Nové auto nemôžu používať pre administratívne prekážky.

06.11.2015 15:00
dobrovoľní hasiči Foto: ,
Martin Monček je zaškolený na obsluhu novej techniky. Zatiaľ ju môžu spolu s ďalšími dobrovoľnými hasičmi iba obdivovať v garáži.
debata (5)

Hasičské auto značky Iveco dostali z ministerstva vnútra 5. septembra. Odvtedy stojí bez úžitku v garáži hasičskej zbrojnice na okraji Trenčína.

„Máme technický preukaz aj vyškolených ľudí na používanie tohto vozidla. Máme všetko potrebné, ale nemôžeme ho využívať, pretože stále ešte nie je podpísaná zmluva medzi mestom a ministerstvom vnútra. Až keď bude zmluva podpísaná, dostaneme od mestského úradu preberací protokol a my budeme môcť konečne auto využívať,“ vraví Radovan Horný, predseda dobrovoľného hasičského zboru v Trenčíne – Opatovej.

Zmluvu o výpožičke vozidla si mesto preštudovalo a rozhodlo sa niektoré detaily v nej zmeniť. Prepracovanú zmluvu trenčianska samospráva poslala do Bratislavy a teraz čaká na odpoveď. „Zmluvu sme upravili tak, aby sa mohli preberacím protokolom auto odovzdať dobrovoľným hasičom. Zmluva podpísaná primátorom bola doručená Prezídiu Hasičského a záchranného zboru 27. októbra. Podľa našich informácií by sa mala vrátiť späť ešte tento týždeň. Preberací protokol máme pripravený, takže vec sa v tomto týždni uzavrie,“ predpokladá Erika Ságová, hovorkyňa mesta Trenčín.

Tento postup mesta označilo ministerstvo vnútra za neštandardný. Argumentuje, že zmluva o výpožičke je formulovaná a stavaná rovnako pre mestá aj obce a je odsúhlasená odborom právnych služieb. V zmluve sa uvádza, že účelom výpožičky je užívanie predmetu, v tomto prípade hasičského auta, na zabezpečenie plnenia úloh obce alebo mesta na úseku ochrany pred požiarmi a vykonávaním záchranných prác, ale aj na účely výcviku dobrovoľných hasičov, vrátane hasičských súťaží.

„Podpísanú zmluvu sme napokon od mesta Trenčín dostali až po mesiaci, koncom októbra. V súčasnosti je už zverejnená v Centrálnom registri zmlúv,“ dodala Michaela Paulenová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra.

Dobrovoľní hasiči zdôrazňujú veľké rozdiely medzi starou a novou technikou, aj preto je im ľúto, že sa na nové auto môžu zatiaľ chodiť iba pozerať. Na výjazdy musia stále jazdiť 35-ročnou aviou, ktorá nemá ani nádrž na vodu. Ak prídu niekam hasiť oheň, vodu čerpajú z potoka alebo hydrantu. Súčasťou nového Iveca je aj 750-litrová nádrž na vodu.

Začiatkom tohto týždňa sa na ceste v Trenčíne objavila nafta, ktorá vytekala z idúceho auta. Ropná škvrna bola dlhá takmer kilometer. Na jej odstraňovaní sa podieľali profesionálni aj dobrovoľní hasiči. Opatovskí dobrovoľníci prišli na starom aute, nemali so sebou všetky potrebné veci, ktoré by mali, ak by mohli využívať novú techniku.

„Nové auto je rýchlejšie, lepšie vybavené a komfortnejšie, umožňuje oveľa efektívnejší zásah. Sú to veľké rozdiely v čase a dojazdoch na miesto zásahu,“ pripomína Martin Monček, dobrovoľný hasič z Opatovej, jeden z tých, ktorí sú už zaškolení na obsluhu novej techniky.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Trenčín #hasiči #dobrovoľní hasiči