Plamene z potrubia v Novej Dubnici šľahali do desiatich metrov

Ohnivý stĺp uprostred mesta vyľakal v stredu napoludnie obyvateľov Novej Dubnice. Požiar vznikol po poškodení potrubia a plamene na Mierovom námestí šľahali do výšky až desať metrov. Pri havárii sa nikto nezranil.

11.11.2015 16:08
požiar, Nová Dubnica Foto: ,
Nebezpečný požiar na Mierovom námestí vznikol poškodením plynového vedenia.
debata (2)

Mierové námestie v Novej Dubnici je teraz rozkopané pre rekonštrukciu tepelných rozvodov. Počas týchto prác jeden z pracovníkov poškodil plynové vedenie, z ktorého okamžite začal unikať plyn.

„Vyšiel som z obchodu, pozeral som na robotníka vo výkope, ako tam pracuje, zrazu sa spravil na potrubí veniec z plameňa a z toho potom vyšľahol obrovský oheň. Bol som asi tri metre od toho. Ten robotník vyšprintoval odtiaľ preč, nič sa mu nestalo. Ľudí naokolo to poriadne vyľakalo,“ popisuje udalosť očitý svedok Juraj Genďo.

Na miesto požiaru dorazili hasiči z Dubnice nad Váhom a Trenčína, zasahovali štátni aj mestskí policajti. Miesto požiaru ohradili kovovými zábranami. Zásah hasičov spočíval hlavne v tom, že vodou ochladzovali okolité objekty, aby nezačali horieť. Vodu striekali na fasádu blízkej budov a stavebného bagra, ktorý zostal nad výkopom v tesnej blízkosti požiaru. Plyn horel, kým sa nepodarilo zastaviť jeho prívod.

„Pri našom príchode plamene šľahali až do výšky 8 až 10 metrov. V takýchto prípadoch sa oheň zlikviduje tým, že sa zastaví prívod plynu. V prípade, že by sa plameň uhasil a plyn by unikal ďalej, vytvoril by sa plynový mrak, ktorý by mohol explodovať, a to by bolo oveľa horšie, došlo by k výbuchu. Radšej treba nechať plyn horieť,“ povedal hasič Roman Vršanský, veliteľ zásahu.

Z oblečenia, ktoré si nechal zamestnanec nad... Foto: Milan Kráľ, Pravda
požiar, Nová Dubnica Z oblečenia, ktoré si nechal zamestnanec nad výkopom, zostali len obhorené zvyšky.

Ako ďalej veliteľ zásahu dodal, z budovy v tesnej blízkosti požiaru evakuovali štyroch ľudí. Tomáš Krajčo je majiteľom predajne v tejto budove. Bol vo vnútri, keď počul prudké syčanie plynu a požiar. Hneď aj s predavačkou utekali z predajne preč.

„Vyzeralo to dosť nebezpečne. Horúčavu som cítil, aj keď som bol od plameňov 15 metrov ďaleko. Oheň budovu nepoškodil, možno pivnice budú zatopené vodou, čo hasičili striekali na fasádu,“ predpokladá Krajčo.

Množstvo ľudí však na bezpečnosť nedbalo. Zo zvedavosti išli čo najbližšie k výkopu, aby videli, odkiaľ to šľahajú plamene. Ešte než prišli hasiči a policajti, odháňali týchto zvedavcov do bezpečnej vzdialenosti pracovníci, čo tu robili rekonštrukcie.

„Mesto našťastie nekúri plynom, takže ľudia nezostali bez tepla, pár hodín dokážu bez plynu existovať, keď na ňom iba varia. Z môjho pohľadu došlo k všeobecnému ohrozeniu, pretože plyn začal horieť na verejne prístupom mieste,“ dodal Peter Marušinec, primátor Novej Dubnice.

Polícia začala v tejto veci stíhanie pre trestný čin poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia.

Z oblečenia, ktoré si nechal zamestnanec nad výkopom, zostali len obhorené zvyšky.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #požiar #Nová Dubnica