Bratislava: Primátor má preveriť stanovisko mesta k výstavbe na Kolibe

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal má preveriť záväzné stanovisko hlavného mesta k výstavbe bytov na Kolibe. Požiadali ho o to bratislavskí mestskí poslanci, ktorí žiadajú preveriť súlad stanoviska mesta s územným plánom. Kladné stanovisko k výstavbe vydalo mesto ešte pod vedením primátora Milana Ftáčnika.

20.11.2015 10:53
debata (1)

K investičnému zámeru však majú výhrady bratislavskí mestskí poslanci. Pripomienky k projektu do mestského zastupiteľstva predložila pätica poslancov Richard Mikulec, Branislav Kaliský, Katarína Šimončičová, Elena Pätoprstá, Radovan Jenčík.

V materiáli sa odvolávajú na požiadavky mestskej časti Nové Mesto spred dvoch rokov, ktorá žiadala od investora doriešiť miesto pre detské ihrisko či dokladovať zabezpečenie časti parkovacích miest mimo areálu. Necelú päťdesiatku miest z navrhovaných 230 stojísk totiž investor chcel prenajať v susedných podzemných garážach. Garáž by však mali zbúrať, na jej mieste by mali pribudnúť ďalšie nové bytové domy. Navrhovaný projekt navyše podľa poslancov prispeje aj k tvorbe ďalších dopravných zápch, väčšina križovatiek od Šancovej ulice až po tunely smerujúce na Kolibu kapacitne už teraz nestačia.

Proti výstavbe na Kolibe sa už postavili aj niektorí občianski aktivisti. Miroslav Dragun v mene Inštitútu pre rozvoj Bratislavského kraja podal v októbri podnet na prokuratúru na zrušenie stanoviska mesta k výstavbe. Podľa aktivistu vydalo bývalé vedenie hlavného mesta kladné záväzné stanovisko k výstavbe v rozpore so zákonom a územným plánom. Dragun tvrdil, že zóna, v ktorej chce investor stavať, je stabilizovaným územím občianskej vybavenosti a podľa územného plánu na tomto území výstavbu povolia len výnimočne a len v prípade, ak predstavuje pozitívne podmienky pre lokalitu. Podľa Inštitútu pre rozvoj Bratislavského kraja však podiel bývania pri tejto výstavbe prekračuje tridsať percent, ktoré povoľuje územný plán.

V areáli filmových štúdií na Kolibe plánuje investor Štúdio Koliba postaviť tri bytové domy a jeden polyfunkčný objekt. Pribudnúť by tu malo 117 bytov. Ide o dvoj- až trojizbové byty, výstavba by mala trvať dva roky. V projekte za 13 miliónov eur by malo bývanie nájsť viac ako 300 obyvateľov. Investor plánuje vybudovať 230 parkovacích miest. Z nich 169 bude v dvoch podzemných garážach, ďalších 15 miest bude vybudovaných na povrchu a zvyšných 46 plánuje investor prenajať v susediacich parkovacích garážach.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #výstavba #Koliba