Bratislava sa chce starať o štátne lesy na svojom území

03.02.2016 17:21

Štátne lesy, ktoré sa nachádzajú na území Bratislavy, by chcelo hlavné mesto získať do svojej správy. V súvislosti s kauzou Pečnianskeho lesa to schválili bratislavskí mestskí poslanci.

Mestské zastupiteľstvo poverilo primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, aby vykonal potrebné kroky na prevzatie štátnych lesov do správy hlavného mesta. Ochranu Pečnianskeho lesa chcú zároveň ukotviť aj v územnom pláne Bratislavy a zaradiť ho do nových zmien a doplnkov ako územie určené na kompenzačné opatrenia podľa zákona o ochrane prírody.

Okresný súd v Bratislave koncom minulého roka rozhodol o zámene dvadsaťštyri hektárov Pečnianskeho lesa za lesy na juhu stredného Slovenska v okolí Šiatrovskej Bukoviny. Pozemok v Pečnianskom lese by totiž chcelo získať občianske združenie Človek a strom, ktoré v minulosti tvrdilo, že chce v tomto území vytvoriť relaxačnú zónu pre obyvateľov hlavného mesta.

Lesy SR sa však podľa informácií mestského a petržalského poslanca Olivera Kríža proti rozhodnutiu súdu odvolali. Bratislavskí mestskí poslanci sa uzniesli na tom, že odmietajú akékoľvek aktivity smerujúce k predaju, zámene či inej zmene právnej formy v oblasti Pečnianskeho lesa. Rovnaké uznesenie vlani v decembri prijali aj poslanci bratislavskej Petržalky, v katastri ktorej sa Pečniansky les nachádza.

Občianske združenie (OZ) Človek a strom vzniklo v máji 2008 a v júni požiadalo Lesy Slovenskej republiky o zámenu dvadsaťštyri hektárov pozemkov pod Pečnianskym lesom za približne rovnako veľké pozemky v Šiatorskej Bukovinke. OZ Človek a strom vyhlasovalo, že cieľom je vytvoriť relaxačnú zónu pre obyvateľov hlavného mesta. S výmenou súhlasilo ministerstvo pôdohospodárstva, keď bol šéfom Ladislav Chovan.

Súhlas na zámenu týchto lesných pozemkov neskôr zrušil Zsolt Simon, ktorý bol ďalším šéfom rezortu pôdohospodárstva. S výmenou nesúhlasil ani kataster v Lučenci, nových vlastníkov nechcel zapísať. Tento prípad sa nakoniec dostal na Najvyšší súd SR, ktorý odobril predchádzajúce rozhodnutie Krajského súdu v Banskej Bystrici o zrušení rozhodnutia katastra.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Bratislava #pečniansky les #štátne lesy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku