L. Mikuláš: Výstavba bioplynovej stanice nebude možná

Výstavba bioplynovej stanice v Liptovskom Mikuláši nebude v budúcnosti možná. Poslanci mestského zastupiteľstva na štvrtkovom rokovaní schválili Koncepciu rozvoja mesta v oblasti tepelnej energetiky ako všeobecne záväzné nariadenie, ktoré vylučuje takúto možnosť.

05.02.2016 14:30
debata

Zastupiteľstvo tak zároveň vyhovelo petícii obyvateľov, ktorí žiadali zastavenie realizácie súčasného zámeru výstavby bioplynovej stanice pri sídlisku Nábrežie. Poslanci uznesením odporučili primátorovi, aby nepodpísal súhlasné záväzné stanovisko podľa zákona o tepelnej energetike k tomuto projektu.

"Som rád, že sa všetci poslanci zhodli v názore proti výstavbe bioplynovej stanice a svojím hlasovaním podporili verejný záujem,“ uviedol primátor Ján Blcháč a dodal, že v tomto týždni podpísal zastavenie územného rozhodovania pre investora, pretože nedodal všetky potrebné náležitosti stavebnému úradu.

„Združenie za čistý a zdravý Liptov nie je spokojné s výsledkom, pretože sa neprijal pozmeňovací návrh o zmene územného plánu, ktorý by stopercentne zamedzil výstavbe projektu bioplynovej prevádzky. Pokiaľ to nebude stopercentne zastavené, vždy sa nájde priestor a kľučky,“ zdôraznil podpredseda občianskeho združenia Andrej Ohraďan. Aktivisti a radnica už v minulosti nesúhlasili s umiestnením takéhoto zariadenia pri sídlisku.

Podľa Blcháča aplikovaním nariadenia o koncepcii rozvoja mesta v oblasti tepelnej energetiky do územného plánu zabránia tomu, aby sa takého aktivity zrealizovali v rámci intravilánu mesta.

Zariadenie na spracovanie odpadu najmä z priemyselnej sféry v objeme takmer 20-tisíc ton ročne podľa projektu malo vyrásť za garážami pri Vrbickom cintoríne. Lokalita sa nachádza asi 400 metrov od obytnej zóny.

Podľa zámeru spoločnosti Archív SB by do plánovanej bioplynovej stanice mali dovážať odpad nákladné autá po miestnych komunikáciách, po ktorých by denne malo prejsť 14 kamiónov s odpadom. Pochádzať mal z regiónu Liptova a zámer podľa vyjadrenia radnice počítal aj s celulózovo-papierovými kalmi z ružomberského Mondi SCP.

debata chyba
Viac na túto tému: #Liptovský Mikuláš #petícia #bioplynová stanica