V Bratislave demonštrovali učitelia, žiaci aj vysokoškoláci

Na demonštrácií na Námestí SNP v Bratislave sa v stredu po 17:00 stretli ľudia, ktorí podporujú požiadavky štrajkujúcich učiteľov a vyjadrujú svoju nespokojnosť so súčasným stavom školstva.

10.02.2016 19:29
protest, učitelia Foto: ,
Účastníci demonštrácie na podporu štrajkujúcich učiteľov na Námestí SNP v Bratislave.
debata (62)

Polícia odhadla počet demonštrujúcich približne na tisíc, tí sa už postupne rozchádzajú, keďže podujatie sa už oficiálne skončilo. Svoje názory prezentovali napríklad aj transparentmi „Učitelia, ďakujeme“, „Je suis učiteľka“ či „Vy ste začali, my pokračujeme“. Učitelia prišli do Bratislavy z viacerých miest, väčšie skupiny boli napríklad z Martina, Sučian, Partizánskeho či Košíc.

Učiteľov prišli na námestie podporiť aj študenti či rodičia žiakov. Rodičia žiakov a študentov Spojenej školy na Novohradskej v Bratislave už pred demonštráciou ohlásili, že podporujú učiteľov v štrajku a svoje deti nepošlú do školy každý z nasledujúcich piatkov, a to až do začiatku konštruktívneho rokovania vládnych činiteľov s Iniciatívou slovenských učiteľov. Zástupcovia rodičov žiakov z Novohradskej vystúpili aj na pódiu a vyzvali ďalších rodičov, aby sa zapojili podobnou formou do štrajku.

Na námestí aj na pódiu sa objavili aj zástupcovia Iniciatívy vysokoškolských učiteľov. Ak vláda nepristúpi na požiadavky Iniciatívy slovenských učiteľov, práve Iniciatíva vysokoškolských učiteľov je pripravená prevziať štrajkovú štafetu od učiteľov a vychovávateľov v materských, základných a stredných školách. Do ostrého neobmedzeného štrajku plánujú vstúpiť od pondelka 15. februára, keď sa na všetkých univerzitách začína letný semester. Štrajkový výbor Iniciatívy slovenských učiteľov od pondelka 15. februára štrajk v materských, základných a stredných školách preruší a prejde do štrajkovej pohotovosti. Učiteľom vyjadril na pódiu podporu aj Matej Stano z iniciatívy Veda chce žiť. Na pódiu zároveň vystúpili aj hudobné zoskupenia Longital či Vidiek.

Vladimír Crmoman z Iniciatívy slovenských učiteľov v stredu povedal, že účasť potvrdila, že boj za požiadavky učiteľov je oprávnený. Posledné dni odovzdávajú členovia Iniciatívy slovenských učiteľov skúsenosti štrajkovému výboru Iniciatívy vysokých škôl. Štrajk bol podľa Crmomana únavný, učitelia potrebujú nabrať sily a potom budú ďalej poukazovať na problémy v školstve.

Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadajú, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadajú ďalšie zvýšenie o 90 eur. Ďalšou požiadavkou je zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. Poslednou požiadavkou je, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity. Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.

Predseda vlády Robert Fico minulý týždeň vo finálnom stanovisku vlády SR vyhlásil, že vzhľadom na zvýšenie platov učiteľov o takmer 50 percent počas jeho dvoch vlád a vzhľadom na to, že legislatívny proces pre toto volebné obdobie je uzavretý, vláda pre učiteľov do 5. marca už viac urobiť nemôže. Vláda je však podľa neho pripravená rokovať s učiteľmi o obsahu programového vyhlásenia vlády ako aj o obsahu Národného vzdelávacieho programu.

Facebook X.com 62 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Bratislava #Učitelia #protest #štrajk učiteľov