Pod Tatrami by mohlo vzniknúť súmestie

V podtatranskom regióne by mohlo v budúcnosti vzniknúť veľké aglomeračné centrum. Myslia si to primátori Popradu a Svitu spolu so starostom obce Spišská Teplica, ktorí po rokoch opätovne otvárajú túto otázku.

11.02.2016 10:23
Poprad, Tatry, bytovky, dom, byty, bývanie,... Foto:
Mesto Poprad by v budúcnosti mohlo vytvoriť aglomeračné centrum so Svitom a Spišskou Teplicou.
debata (16)

Myšlienka súmestia však rezonuje v tejto oblasti už dlho. „V dnešnej dobe je otázka súmestia spájaná predovšetkým s rozvinutím spolupráce oboch miest a susediacich obcí v oblasti zdieľania aktivít v kultúre, športe či rekreačno-oddychových aktivít občanov zainteresovaných obytných sídiel,“ vysvetlil primátor Svitu Miroslav Škvarek.

Súmestie by síce mestá a Spišskú Teplicu istým spôsobom spojilo, fungovali by však ako samostatné celky. „Nejdeme cestou, že by sme zrušili Spišskú Teplicu či Svit, ide tu o spoluprácu a spájanie sa, práve v tom spočíva budúcnosť miest,“ zdôraznil popradský primátor Jozef Švagerko.

Ako príklad ponúkol svitský primátor prepojenie bývalých ťažobných bagrovísk v lokalite území mesta Svit a obcí Batizovce, Mengusovce a Štôla a lokality kameňolomu v mestskej popradskej časti Kvetnica, v ktorých by mali vybudovať oddychové zóny a priestory. Prepojili ich cyklotrasami cez obec Spišská Teplica alebo alternatívne cez územie obcí Veľký Slavkov a Gerlachov. „Uvedomujeme si, že samotný akt spojenia miest Poprad a Svit by mohol v minulosti vyvolať synergický efekt rozvoja nášho regiónu,“ dodal Škvarek.

Švagerko hovorí, že možnosti a kultúrne vyžitie, ktoré ponúka Poprad, nie sú určené len miestnym obyvateľom. „Ak sme otvorili kino Tatran, nie je to len o Popradčanoch, je to o spádovej oblasti, kde rátame okolo 200-tisíc ľudí. Čo sa týka nákupných centier, nie je to len záležitosť Popradu, ale širokého okolia, počnúc Rožňavou, Liptovským Mikulášom, Starou Ľubovňou, Tatrami, poľským mestom Zakopane, hranice nemáme,“ povedal.

Pripomenul tiež možnosti miestneho letiska. Poprad rieši so Svitom už dlhodobo posilnenie medzimestskej dopravy. Podľa Škvareka sa otázka súmestia týka aj ďalších susediacich obcí ako sú Batizovce, Gerlachov, Štôla, Mengusovce, Lučivná či Veľký Slavkov.

Starosta Spišskej Teplice Radoslav Šeliga vysvetlil, že projekt súmestia vznikol v 90. rokoch 20. storočia. „Potom to išlo do zabudnutia, avšak teraz – po nástupe nového vedenia v Poprade, vo Svite i v Spišskej Teplici – sme sa rozhodli, že obnovíme diskusiu,“ povedal.

Ako dodal, oficiálne rokovania sa ešte neuskutočnili, ale do budúcnosti to aj on vidí ako jediné možné riešenie, aby sa vytvorilo veľké aglomeračné centrum. V prepojení s Popradom naznačil výhody, ktoré by sa týkali aj infraštruktúry. „Samozrejme, malo by to aj nevýhody a pravdepodobne by došlo aj k nejakému miestnemu referendu,“ dodal. Podľa jeho slov bude však tento projekt reálny až niekedy o desať a viac rokov.

Súmestie by podľa popradského viceprimátora Pavla Gašpera viedlo k vytvoreniu lepšieho zázemia pre ľudí. „V Európskej únii znamená Slovensko málo, V4 však znamená viac, rovnako je to aj v oblasti komunálnej správy. Keď mestá a obce spolupracujú, znamená to viac, väčšie príležitosti pre prácu, lepšie príležitosti pre šport, školy, kultúru, pre všetko. Jednoducho, ak chceme ako Poprad reálne fungovať, mať divadlo, tak 50-tisícové mesto je malé na to, aby uživilo divadlo, ale 80– až 100-tisícová aglomerácia už vie mať napríklad aj vysokú školu a vie ju uživiť,“ uviedol.

Otázku, či dôjde v budúcnosti k zlúčeniu spomínaných miest a obcí, považuje v súčasnosti za bezpredmetnú. „Ak chceme, aby sem ľudia prichádzali a aby bola táto oblasť atraktívna, potrebujeme mať čo najviac obyvateľov pokope, ktorí spolupracujú na spoločných výsledkoch,“ uzavrel.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Poprad #Svit #súmestie #aglomerácia #Spišská Teplica