Prechádzka výstavou odhaľuje, ako inak, najvnútornejšie pocity umelca a vzťah k mestu, ktoré síce nebolo jeho rodiskom, ale prežil tu najplodnejšie roky svojho života. Osud talentovaného umelca nebol priamočiary, zaviedol ho na cesty, ktoré ho svojou krásou uchvacovali a obohacovali, niektoré zas maliara inšpirovali k autorskej výpovedi.
Životné križovatky Júliusa Flaché Životný príbeh Júliusa Flaché sa začal písať v roku 1892 v Budapešti. Napriek tomu, že korene jeho rodiny siahajú až do francúzskeho Lyonu, svoje útočisko v dôsledku prenasledovania náboženskej skupiny Hugenotov, ku ktorej rodina patrila, našli v strednej Európe. Mladý Flaché svoj talent prejavil už počas pôsobenia v rakúsko-uhorskej armáde ako kreslič. Na sklonku prvej svetovej vojny ho osud zavial do mesta pod Urpínom, kde vo vojenskom lazarete našiel lásku svojho života – budúcu manželku Vilmu Holeschovú. Popri svojej umeleckej tvorbe sa aktívne zapájal do spoločenského života v Banskej Bystrici a ovplyvňoval dianie v ňom.
Maliarove rozsiahle výtvarné dielo je dnes neoddeliteľnou súčasťou zbierok nielen Stredoslovenského múzea, ale aj Stredoslovenskej galérie, Múzea Slovenského národného povstania a vlastníkom niektorých z jeho diel je aj samotné mesto Banská Bystrica.
Počas budovania veľkolepej stavby v Banskej Bystrici v 30. rokoch minulého storočia – Národného domu, namaľoval Flaché na objednávku veľkoplošný obraz s názvom Alegória mesta Banskej Bystrice, ktorý môžu dodnes obdivovať zákazníci Národného domu. Zároveň v ňom vytvoril jedinečný trojdielny cyklus s baníckou tematikou. Po presune obrazov z Národného domu a následnej asanácie Kina Praha, v ktorom bol triptych dočasne umiestnený, sa toto unikátne monumentálne dielo ocitlo v ruinách. Historik Stredoslovenského múzea a jeho neskorší riaditeľ Milan Šoka ich v hodine dvanástej zachránil a dnes ho môžu návštevníci Stredoslovenského múzea opäť obdivovať v Thurzovom dome.
Muž menom Flaché by možno skôr patril k dedinke či mestu na Francúzskej riviére. Prehliadka výstavy Šťastný Flaché každého presvedčí, že mesto Banská Bystrica bolo Flachého srdcovou záležitosťou a že práve tu našiel priestor pre tvorbu ako aj naplnenie svojho umeleckého aj tvorivého života. Pohľad pomedzi stromy do krásneho „kotla“ v ktorom Bystrica leží, obklopená priam prírodnými úkazmi, či malebné uličky v meste, ktoré by ste na veľkých plátnach maliara možno nerozoznali od parížskych, svedčia o tom, že Flaché bol srdcom veľký človek, prácou tvorivý a talentovaný umelec a svojou podstatou hrdý Banskobystričan. Výstava potrvá do 1. mája 2016. Jej súčasťou je aj prehliadka súťažných prác, ktorá predstavuje vzťah malých Bystričanov k svojmu mestu.
Novinkou sú komentované prehliadky výstavy pod názvom Spoznajte osobnosť a dielo Júliusa Flaché z rozprávania historika Vladimíra Sklenku. A to vo štvrtok 17. a 31.marca., 14. a 28.apríla .2016 o 16.00 hod. Prehliadka je v cene vstupenky.