V školách v Nitre a okolí pribudnú deti irackých utečencov

Rodiny irackých utečencov si zvykajú na nové prostredie v Nitre a okolí. Aj keď už nie sú pokope ako v irackom tábore či v Humennom, navzájom si pomáhajú. Ich deti sa ďalej učia slovenčinu a onedlho pôjdu do školy, kde si nájdu nových kamarátov.

31.03.2016 14:28 , aktualizované: 01.04.2016 09:32
utečenci, Nitka, študium Foto: ,
Iračan Maan (vpravo) prišiel na Slovensko s rodičmi a dvomi bratmi. Najprv sa chce naučiť jazyk a potom pokračovať v štúdiu.
debata (9)

Z vlastných domovov cez utečenecký tábor v Iraku a azylové zariadenie v Humennom sa 149 asýrskych kresťanov dostalo až do Nitry a okolitých obcí. Po tom, čo prežili niekoľko mesiacov spolu, sú zrazu rozdelení.

Pravde sa podarilo stretnúť s Maanom (23), ktorý prišiel na Slovensko s rodičmi, dvomi bratmi a sestrou. „V utečeneckom tábore v Iraku sme strávili rok a tri mesiace.“ Hovorí, že Slovensko je pekná krajina a ľudia sú veľmi dobrí. Negatívnu skúsenosť zatiaľ nemal.

„Bol som študentom na pedagogickej škole, dokončil som prvý ročník. Keď sa naučím slovenský jazyk, chcel by som v štúdiu pokračovať,“ prezradil svoje plány do budúcnosti. Ako vyzerá jeho deň? „Každé ráno máme vyučovanie slovenčiny. Väčšinou to trvá asi tri hodiny, ako kedy,“ povedal Maan anglicky a vzápätí sa predstavil niekoľkými slovenskými vetami.

V nedeľu chodia na omšu do kostola. Stretávajú sa aj s ďalšími utečencami, ktorí bývajú na iných miestach. Súdržnosť rodín, ktoré spojil rovnaký osud, pretrvala. Maanova rodina pomáha utečencom v nových domoch, ktoré neboli dokončené. Čas si nájdu aj na zábavu. Chvíle si krátia futbalom, hrajú pingpong. V Humennom si dokonca vytvorili futbalovú ligu.

Nové zážitky čakajú čoskoro aj deti utečencov, ktoré tvoria približne tretinu skupiny. Už tento mesiac nastúpia do materských a základných škôl. Do konca školského roka sa majú predovšetkým zoznámiť s novým prostredím, aby to pre ne nebol šok. Postupne si osvojujú náš jazyk, ktorý im pomôže nielen zvládať učivo, ale aj nájsť si kamarátov.

Kompletné údaje o ich počte bude mať ministerstvo školstva na budúci týždeň, keď plánuje pracovné stretnutie s riaditeľmi dotknutých škôl a ich zriaďovateľmi. Zatiaľ má len predbežný zoznam, ktorý nezahŕňa 15– a 16-ročné deti. Prípravy sú už rozbehnuté.

Rodiny si môžu vybrať medzi cirkevnými, obecnými a mestskými školami. Nitriansku radnicu zatiaľ nikto neoslovil. „V Nitre máme dve materské a tri základné školy. V konečnom dôsledku bude rozhodnutie na rodičoch, či to využijú,“ povedal hovorca diecézy Miroslav Lyko. Viacero kresťanských rodín z Iraku býva v okolitých obciach, je preto možné, že využijú miestne zariadenia.

Pokiaľ ide o vzdelanie, deti utečencov majú podľa ministerstva školstva rovnaké podmienky ako deti domácich. Do konkrétnych ročníkov ich zaradia na základe veku a ovládania slovenčiny. Úlohu zohrá aj dosiahnuté vzdelanie.

Ani jazyk však nemusí byť hneď na začiatku prekážkou. „Aj keby dieťa neovládalo jazyk dostatočne, môže byť podmienečne zaradené do ročníka, ktorý zodpovedá jeho veku. Najviac však na jeden školský rok,“ informoval komunikačný odbor ministerstva. Vyriešiť sa to dá pedagógom, ktorý mu pomôže so slovenčinou.

Podľa Petra Brenkusa z občianskeho združenia Pokoj a dobro, ktoré zastrešuje integráciu asýrskych kresťanov z Iraku, na nové podmienky si postupne zvykajú. V tomto štúdiu sa stále snažia chrániť ich súkromie, a preto nepodávajú informácie o ich nových domovoch.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom denníka Pravda.

Z Humenného k Nitre

Do Nitry a okolia sa v marci presunulo všetkých 149 Iračanov, ktorým bol udelený azyl na Slovensku. Ide o 25 kresťanských rodín, ktoré k nám prišli v decembri minulého roku. Keby zostali v Iraku, zabili by ich militanti z takzvaného Islamského štátu. Sú medzi nimi umelci, lekári či programátori. Najprv všetci absolvovali dôkladné bezpečnostné previerky a prešli zdravotnými vyšetreniami, v azylovom tábore v Humennom sa dozvedeli informácie o živote na Slovensku a chodili na kurzy slovenského jazyka. (SITA)

© Autorské práva vyhradené

9 debata chyba
Viac na túto tému: #deti #Nitra #škola #migranti