Náhradné byty chce Bratislava postaviť v Dúbravke i v Ružinove

Náhradné nájomné byty pre obyvateľov z reštituovaných domov v Bratislave hlavné mesto postaví v Dúbravke i v Ružinove. Radnica musí zabezpečiť náhradné bývanie pre približne 580 žiadateľov z reštituovaných domov. Náhradné nájomné byty bude mesto postaviť na svojich pozemkoch do konca tohto roka.

06.04.2016 14:25
Bratislava, magistrát Foto: ,
Náhradné nájomné byty pre obyvateľov z reštituovaných domov v Bratislave musí hlavné mesto zabezpečiť do konca tohto roka.
debata

V bratislavskej Dúbravke plánuje mesto postaviť 184 bytov, z nich 116 by malo pribudnúť Na vrátkach a 68 v lokalite Pri kríži. Verejné obstarávanie v časti Pri kríži je však v súčasnosti zastavené, plánovaná výstavba totiž narazila na odpor obyvateľov. Dúbravčanom sa nepozdáva, že mesto naplánovalo postaviť náhradné byty na mieste, kde dnes ľudia parkujú.

„Toto miesto, nie je parkoviskom, pretože nebolo povolené. Je to pozemok hlavného mesta, ktorý je určený na výstavbu náhradných nájomných bytov. Už aj v minulosti sa tu plánovala výstavba nájomných bytov,“ vysvetľuje v tlačovej správe riaditeľ sekcie správy komunikácie, životného prostredia a stavebných činností na bratislavskom magistráte Gabriel Baláž. Ako dodáva, v plánovanej výstavbe je zahrnuté parkovisko, ktoré budú môcť využívať aj obyvatelia z okolia. Pri verejnom obstarávaní v druhej dúbravskej lokalite – Na vrátkach už vyhodnocujú doručené ponuky.

Náhradné nájomné byty postavia aj v Ružinove

Náhradné nájomné byty by mohli vyrásť aj na Čmelíkovej a Astronomickej ulici v bratislavskom Ružinove. Bratislavská radnica plánuje v najbližších dňoch spustiť verejné obstarávanie i na výstavbu v týchto lokalitách. Vytypované sú podľa mesta aj ďalšie lokality, bez súčinnosti mestských častí, ktoré vydávajú stavebné povolenia, sa však stavať nedá. Mesto preto rokuje s mestskými časťami o súčinnosti pri zabezpečovaní náhradného nájomného bývania pre obyvateľov z reštituovaných do­mov.

Na stretnutia pracovnej skupiny prizvali aj zástupcov žiadateľov o náhradné byty, aby vedeli ako proces zabezpečovania náhradného bývania pokračuje. „V súčasnosti hlavné mesto pripravuje návrh legislatívnych zmien zákona 261/2011 s cieľom zlepšenia podmienok pri riešení získania náhradných nájomných bytov,“ uviedla Katarína Kohútiková z bratislavského magistrátu.

Náhradné byty musia zabezpečiť do konca roka

Náhradné nájomné byty pre obyvateľov z reštituovaných domov v Bratislave musí hlavné mesto zabezpečiť do konca tohto roka. Dovtedy totiž môžu obyvatelia ostať v reštituovaných bytoch za regulované nájomné, po uplynutí termínu bude obyvateľom stanovené trhové nájomné. Ak mesto nestihne byty obstarať, od budúceho roka bude musieť žiadateľom, ktorým bol priznaný nárok na náhradné bývanie, doplácať rozdiel medzi regulovaným a trhovým nájomným.

„Suma, ktorú by hlavné mesto muselo doplácať, by v najhoršom prípade mohla mať dopad na rozpočet do výšky štyri milióny eur. Hlavné mesto vie tieto financie investovať napríklad do revitalizácie a skrášlenia verejného priestranstva či do budovania parkovísk, preto je v záujem mesta zabezpečiť náhradné nájomné bývanie čím skôr,“ hovorí Baláž.

Za vyprataný byt v reštituovanom dome môže Bratislavčan získať náhradu, ktorá je limitovaná počtom osôb. Jednej osobe bude pridelený byt s maximálnou výmerou 45 metrov štvorcových, pre dve až tri osoby je maximálna rozloha nového bytu 60 metrov štvorcových a pre štvor- až päťčlennú rodinu ide o trojizbový byt s výmerou do 75 metrov štvorcových. Nesmie ísť pritom o holobyty, náhradné byty musia byť vybavené v takom štandarde, aby sa dali hneď užívať.

Popri lokalitách v Dúbravke a Ružinove mesto v minulosti uvažovalo aj o tom, že časť náhradných nájomných bytov by mohla vyrásť aj v bývalom priemyselnom areáli Matador v Petržalke. Pozemky tu vlastní taliansky investor, ktorý ponúkol mestu, že v prvej etape tu postaví 272 náhradných nájomných bytov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #reštitúcie #náhradné byty