Primátora Trstenej odsúdili na štyri roky za vydieranie

Primátora Trstenej Juraja B. odsúdili na štyri roky väzenia za vydieranie a zneužitie právomoci verejného činiteľa. Rozsudok Okresného súdu Námestovo zatiaľ nie je právoplatný, Bernaťák sa odvolal.

15.04.2016 15:29
debata (4)

Pokračujúcich trestných činov sa podľa prokurátora dopustil ešte ako riaditeľ Správy katastra v Tvrdošíne. Podľa obžaloby v roku 2011 vyvíjal na úradníčku katastra, svoju podriadenú, nátlak a vyhrážal sa jej výpoveďou.

Takýmto spôsobom ju chcel prinútiť, aby v rozpore so zákonom prepísala pozemky v Oraviciach na Poľnohospodárske družstvo Žiarec, s ktorého predsedom podľa prokurátora „udržiaval nadštandardné vzťahy, čo dokazujú, okrem iného, stovky telefonátov medzi nimi v žalovanom období“.

Prokurátor vzhľadom na doterajšiu bezúhonnosť trstenského primátora navrhol trest odňatia slobody na dolnej hranici, teda štyri roky. V prípade týchto viacerých a pokračujúcich trestných činov je horná sadba až 10 rokov.

Juraj B. považuje rozhodnutie súdu za absurdné. „Všetko sú to klamstvá. Cítim sa byť ukrivdený. Išlo mi len o to, aby úradníčka vydala zákonné rozhodnutie. Nedopustil som sa žiadneho trestného činu,“ povedal v záverečnej reči Juraj B.

Ten istý senát Okresného súdu Námestovo minulý rok v januári Juraja B. oslobodil spod všetkých bodov obžaloby, za ktoré ho dnes uznal vinným a odsúdil. Krajský súd v Žiline však minuloročné rozhodnutie okresného súdu zrušil a celú vec mu vrátil na opätovné prejednanie.

Podľa krajského odvolacieho senátu námestovský súd pochybil, keď nesprávne posúdil dôkazy. Okresný súd totiž na základe dôkazov uznal protiprávnosť a nemorálnosť konania obžalovaného, ale klasifikoval ho len ako porušenie práv štátneho zamestnanca a nie ako trestné činy vydierania a zneužitia právomocí.

„Takéto právne úvahy a právny záver prvostupňového súdu je mylný a nesprávny. Tento záver súdu prvého stupňa nezodpovedá základným zásadám trestného konania. To, že obžalovaný v rozhodnom období prekročil svoje právomoci, bolo nepochybne preukázané a v konečnom dôsledku takúto skutočnosť opakovane konštatuje súd prvého stupňa v odôvodnení svojho rozhodnutia,“ píše sa v uznesení krajského súdu z júla minulého roka.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #primátor #rozsudok #vydieranie #Trstená
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy