Zastavená výstavba miniobchvatu paralyzuje Prešov

Zastavená výstavba miniobchvatu paralyzuje Prešov a podľa Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo (IDH) je už jasné, že naplnenie predvolebného sľubu o dokončení stavby do konca tohto roka je nereálne.

25.04.2016 15:22
debata (4)

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja a Slovenská správa ciest (SSC) by preto mali čo najskôr určiť reálny a konečný termín dokončenia stavby preložky cesty prvej triedy I/68 odbočka Škultétyho – ZVL s kruhovým objazdom v Prešove (tzv. Nábrežná komunikácia). Ako informoval inštitút, považuje neschopnosť dokončiť rozostavanú cestu za zlyhanie ministerstva dopravy a Slovenskej správy ciest.

„Doprava v krajskom meste na východe Slovenska a treťom najväčšom meste na Slovensku pre neexistujúci diaľničný obchvat mesta každodenne kolabuje. Slovenská správa ciest ako investor realizuje túto dopravnú stavbu od júna 2012 a aj napriek vyhláseniu mimoriadnej situácie v meste v októbri 2015 nedokáže urýchlene dokončiť stavbu, ktorá je veľmi dôležitou pre obyvateľov východného Slovenska,“ uviedol predseda správnej rady IDH Ondrej Matej. Ako dodal, stavebná sezóna je v plnom prúde a Slovenská správa ciest namiesto odovzdania stavby dodávateľovi a pokračovania výstavby sa skryla za podanie na Úrad pre verejné obstarávanie.

Cestári vlani odstúpili od zmluvy so zhotoviteľom stavby preložky cesty v Prešove. Bola to podľa nich jediná možnosť, ako opakované porušovania zmluvy zhotoviteľom riešiť a hlavne zabezpečiť dokončenie stavby. Zo zmluvnej ceny 32 mil. eur vrátane dane z pridanej hodnoty boli za necelé tri roky prestavané a finančne uhradené stavebné práce za 12 mil. eur, čo je 38 %. Združenie firiem Hant BA DS, a. s. (Hant) a ANIK malo cestu postaviť pôvodne do júna a po predlžení lehoty do októbra minulého roka. Spoločnosť Hant, ktorá vlani v decembri zmenila meno na Dopravné stavby, a. s., označila odstúpenie cestárov od zmluvy za neplatné a podala žalobu na súde, aby rozhodol, či mali na to právo. Cestári mali vybrať nového zhotoviteľa na dokončenie rozostavanej stavby cesty v Prešove.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Prešov #obchvat