„Tento druhý zberný dvor by mal aj propagačnú funkciu, lebo ľudia by aspoň zistili, kde vlastne spaľovňa je a čo sa deje s odpadom z Bratislavy,“ povedal s tým, že spoločnosť zvažuje aj otvorenie zberných dvorov v Starom Meste a v Dúbravke, nie je však isté, či to stihne ešte tento rok. „Našou najväčšou prioritou je zvýšiť kvalitu poskytovaných služieb v oblasti nakladania s komunálnym odpadom v súvislosti s novým zákonom o odpadoch, ktorý platí od 1. januára,“ zdôraznil Cimerman.
Pomôcť by mohli financie z eurofondov
OLO sa bude podľa jej riaditeľa tento rok prvýkrát v histórii uchádzať o čerpanie financií z eurofondov z Operačného programu Kvalita životného programu na svoj projekt Zber a zhodnotenie biologicky rozložiteľného odpadu v Bratislave. „Žiadosť je na svete, podklady sa finalizujú, mali by sme to stihnúť,“ tvrdí Cimerman s tým, že európske financie by hlavnému mestu pomohli riešiť problémy s biologicky rozložiteľnými odpadmi.
Spoločnosť OLO tiež podľa neho rozbieha pilotný projekt na polopodzemné a podzemné kontajnery, s cieľom skrášliť kontajnerové stojiská v meste. „Tento projekt by sme chceli odštartovať na niektorých často využívaných miestach a ukázať tak, že dnes je možné umiestňovať komunálny odpad aj iným spôsobom,“ vyhlásil.
Modernizácia spaľovne
Modernizovať sa v tomto roku bude aj spaľovňa odpadu vo Vlčom hrdle, kde sa spaľuje a energeticky zhodnocuje zmesný odpad z domácností z celej Bratislavy. Spaľovňa podľa jej riaditeľa Mareka Beláka prešla poslednou rekonštrukciou v roku 2000 až 2002 a odvtedy je v nepretržitej prevádzke 24 hodín denne.
„Všetky stroje, systémy a zariadenia sú veľmi namáhané, keďže idú nonstop, takže sme sa rozhodli investovať do ich modernizácie,“ povedal a dodal, že rekonštrukciou prejde napríklad riadiaci systém spaľovania, monitorovací systém merania spalín, ako aj systém chemickej úpravy vody. OLO tiež uvažuje o zvýšení kapacity závodu. V spaľovni odpadov sa ročne spáli 130-tisíc ton komunálneho odpadu zo všetkých mestských častí Bratislavy. „Spaľovaním vyrobíme teplo, ktoré premieňame na elektrickú energiu pre približne 20-tisíc domácností,“ uviedol na záver Belák.