V bratislavskom Ružinove odstraňujú nelegálne reklamy

V bratislavskom Ružinove začali boj s nelegálnymi reklamnými zariadeniami. Prvé štyri takéto reklamné zariadenia zmizli z Ivanskej cesty, mestská časť v spolupráci s Asociáciou vonkajšej reklamy plánuje odstrániť aj ďalšie.

15.05.2016 18:00
debata (2)

"Asociácia vonkajšej reklamy nás požiadala o odstránenie deviatich reklamných stavieb. Aktuálne už štyri z nich zmizli z ulíc Ružinova. Som rád, že sa nám to spoločne podarilo, ale určite ešte boj s nelegálnymi reklamami nekončíme,“ uviedol starosta Ružinova Dušan Pekár v tlačovej správe s tým, že náklady za odstránenie nelegálnej reklamy ponesie Asociácia vonkajšej reklamy.

Odstraňovanie nelegálnych reklám je v súčasnosti podľa hovorkyne Ružinova Marianny Šebovej už ľahšie. Ako vysvetlila, umožnila to novela stavebného zákona, ktorá preklasifikovala reklamné a propagačné zariadenia na reklamné stavby. Okrem toho v novele sa zrušila možnosť dodatočnej legalizácie takýchto stavieb. „Tieto zmeny uľahčili vlastníkom pozemkov odstraňovanie nelegálnych reklám. Zároveň môže o ich likvidáciu požiadať aj Asociácia vonkajšej reklamy,“ vysvetľuje Šebová.

Likvidáciu nelegálnych reklamných stavieb síce uľahčila až novela stavebného zákona, no Ružinovu sa už niekoľko takýchto nepovolených zariadení podarilo odstrániť aj v minulosti. Ako priblížila Šebová, na základe výziev stavebného úradu si ich neraz odpratali z ulíc aj ich vlastníci. Podobne to bolo podľa nej aj v prípade jednej z reklám na Ivanskej ceste.

„Odstránili sme tri nelegálne reklamné stavby. Stáli na pozemkoch bratislavského kraja, mesta či súkromných vlastníkov. Pri niektorých z ďalších nepovolených reklám, o odstránenie ktorých sme požiadali, sa odvolali vlastníci, čiže aktuálne sa nimi ešte zaoberá stavebný úrad,“ uviedol technický riaditeľ jednej zo spoločností združených v Asociácii vonkajšej reklamy Pavol Čery. O odstránenie nepovolených reklám požiadalo ružinovský stavebný úrad aj hlavné mesto.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #Ružinov #vizuálny smog #nelegálna reklama