Časť areálu Ekoiuventy by mohli sprevádzkovať tento rok

Obnovený areál Ekoiuventy na Búdkovej ulici v Bratislave, okrem bazéna, by mohol byť ľuďom k dispozícii ešte v tomto roku. Tvrdí to minister školstva Peter Plavčan.

18.05.2016 17:40
Iuventa, Budkova 2, Foto: ,
V areáli Iuventy na Búdkovej ulici fungovali v minulosti mimoškolské a krúžkové aktivity, boli tam aj skleníky či zoo dom.
debata

„Viem si predstaviť, že by tu mohli počas leta bývať kultúrne akcie,“ povedal dnes po obhliadke areálu Ekoiuventy s tým, že bazén by mohli Bratislavčania využívať na budúci rok. Úpravy podľa ministra treba urobiť aj v budove Ekoiuventy.

Koľko bude obnova celého areálu stáť, ukáže finančná analýza. „Celý areál by mohli ľudia využívať na budúci rok v lete,“ podotkol minister školstva. Čo sa týka prevádzky areálu aj právnych aspektov prístupu do areálu, to chce ministerstvo riešiť priebežne.

„Pripravujeme finančnú analýzu, opravu bazéna by sme financovali my. Rekonštrukčné práce by sa mohli začať súčasne s údržbou areálu už v krátkom čase,“ hovorí minister Plavčan s tým, že existuje niekoľko možností, kto by mal bazén prevádzkovať. „Najreálnejšie je, že by to mohlo byť ministerstvo školstva,“ informoval.

Na obhliadku areálu Ekoiuventy prišli s ministrom aj členovia Občianskeho združenia (OZ) Hrad – Slavín, ktorí o záchranu tohto areálu bojujú. Predsedníčka OZ Sabina Barborjak pred médiami ministerstvu poďakovala za to, že po výmene vedenia s nimi začali komunikovať.

„Veríme, že sa podarí tento areál uviesť do prevádzky. Bazén je v zlom stave a vznikol za ním aj zosuv pôdy,“ pripomenula. Zástupkyňa staromestského starostu Jana Španková pred novinármi spomenula, že mestská časť Bratislava – Staré Mesto vždy deklarovala, že je ochotná pri obnove tohto areálu pomôcť. „Teraz čakáme, aké budú stanoviská z ministerstva školstva,“ povedala Španková.

Petíciu za zachovanie areálu Ekoiuventy odovzdali členovia OZ Hrad – Slavín v podateľni ministerstva školstva vo februári. Petícia bola výzvou na zachovanie areálu pre pôvodný účel, ktorým je organizovanie školských a záujmových činností pre deti a mládež, a podpísalo sa pod ňu 1 937 ľudí.

Občianske združenie tvrdilo, že bývalý minister školstva Juraj Draxler neplnil sľuby, ktoré dal verejnosti o využití areálu. Aktivisti sa v septembri minulého roka stretli s ministrom a dohodli sa, že pre ministerstvo urobia projekt, v ktorom navrhnú riešenia na využívanie tohto areálu.

„Uvítal to a povedal, že sa stretneme pri okrúhlom stole,“ doplnila vo februári Barborjak s tým, že si nevie vysvetliť, prečo s nimi ministerstvo nekomunikuje. OZ Hrad – Slavín vlani v novembri zaslalo ministerstvu ideový projekt, v ktorom navrhli množstvo spôsobov využitia budovy, areálu a bazéna pre ľudí.

„Občiansky dialóg sa však nekoná. Ministerstvo nám nepotvrdilo prijatie projektu a nereagovalo ani na opakovanú výzvu na zorganizovanie diskusie za okrúhlym stolom, ktorú prisľúbilo,“ spomenula v zime Barborjak. Keď budovu opustila mládežnícka organizácia, minister vyzval občianske združenie na spoluprácu.

Aby však mohlo OZ konať, potrebovalo súhlas ministerstva školstva. Martina Slušná z komunikačného odboru Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR vo februári uviedla, že pre politizáciu témy mandát na rozhodnutie o konečnom modeli využívania prenechávajú už na novú vládu. „Dovtedy sa areál bude využívať na krátkodobé podujatia,“ informovala Slušná.

Otázka využitia areálu, budovy Iuventy a priľahlého pozemku na Búdkovej ulici v Bratislave, sa otvorila po tom, ako v polovici mája minulého roka strana SaS upozorňovala na predaj budovy Iuventy. Predaj mal byť podľa strany biznisom s oligarchami. Bývalý minister školstva Juraj Draxler následne 27. mája vyhlásil, že budova a areál na Búdkovej ulici sa predávať nebudú a rezort iba hľadá účelné využitie tohto priestoru.

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #Iuventa #Peter Plavčan #Ekoiuventa
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy