Schválili to poslanci BSK na zasadnutí zastupiteľstva. Účelom je vybudovanie kreatívneho centra na podporu talentu a potenciál profesionálov z oblasti kreatívneho priemyslu vrátane vytvorenia možnosti trávenia voľného času pre deti a mládež. Umelecké ateliéry v súčasnosti sídlia v budove pradiarne v areáli Cvernovky, pre havarijný stav objektu sa však musia vysťahovať. Umelci môžu v bývalej pradiarni v areáli Cvernovky ostať ešte do konca júla.
Kreatívcov čaká brigáda
Ročné nájomné za školu bude 60-tisíc eur ročne. Nájom za internát, sklad, garáž a pozemky bude jedno eur za rok. Nadácia Cvernovka sa zaväzuje, že počas doby nájmu vynaloží vlastné finančné prostriedky na uvedenie a udržanie budovy školy v prevádzkyschopnom stave, a to v celkovej predpokladanej výške 740-tisíc eur, pričom v prvom roku nájmu vynaloží na prevádzku budovy 350-tisíc eur.
Ako po hlasovaní bratislavských krajských poslancov povedal predseda BSK Pavol Frešo, pre nájom sa kraj rozhodol preto, že predaj je finančne náročnejší. „Raz tu ako predseda kraja nebudem a nechcem aby to skončilo tak, že sa to predá, budú problémy a stratí sa nad tým kontrola. Prenájom chráni majetok, aby tam naozaj kreatívny priemysel mohol fungovať,“ spomenul Frešo.
Nový dych
Cvernovka od svojho vzniku v roku 1903 do 2003 slúžila ako továreň na výrobu bavlny, ktorú vyvážali do celého sveta. Neskôr ju vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku a stala sa sídlom mladých architektov, dizajnérov, výtvarníkov, filmárov i divadelníkov.
Od minulého roka funguje Nadácia Cvernovka, jej cieľom je vybudovať z Cvernovky centrum kreatívneho priemyslu, kultúry a spoločenského rozvoja. Účelom nadácie je predovšetkým podpora zveľaďovania kultúrnej, spoločenskej a materiálnej hodnoty bývalého priemyselného areálu Cvernovej továrne v Bratislave.
„Potenciál, ktorý je v Cvernovke, je z hľadiska rozsahu jedinečný a nie je viazaný na konkrétnu budovu a konkrétny areál. Sťahovanie bude náročný proces. Možno sa zdá, že projekt Cvernovky je len pre ľudí z Cvernovky, ale nie je to tak. Je to otvorený projekt a chceme podporovať všetkých kreatívnych a talentovaných ľudí,“ ukončil Branislav Čavoj z Cvernovky.
Budova školy chemickej priemyslovky má päť poschodí so suterénom a nadstavenou fotokomorou pod strechou objektu, s kapacitou školy sedemsto detí. V septembri minulého roka areál vyňali zo správy bývalej Strednej odbornej školy chemickej, teraz je v správe BSK a nikto ho nevyužíva.