V kauze Martinské hole ústavný súd prijal sťažnosť mesta

V kauze Lyžiarske stredisko Martinské hole Ústavný súd SR prijal sťažnosť mesta Martin. Informoval o tom primátor Andrej Hrnčiar. „Je to dobrá správa, pretože ústavný súd tam zrejme vidí dôvody, že boli porušené naše ústavné práva a teda máme šancu v tomto spore uspieť,“ povedal Hrnčiar.

13.07.2016 14:08
Martin, mestský úrad Foto: ,
V šestnásť rokov ťahajúcom sa spore súdy vrátane Najvyššieho súdu SR štyrikrát rozhodli v prospech mesta Martin. V roku 2009 však šesť dní pred uplynutím ročnej lehoty podal voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR mimoriadne dovolanie vtedajší zástupca generálneho prokurátora Ladislav Tichý - podľa martinskej radnice s odôvodnením, že si to vyžaduje záujem štátu.
debata

Po prehratom súdnom spore má mesto podľa verdiktu súdu zaplatiť firme PK Faktoring bratislavského právnika Petra Kubíka pohľadávku 8,6 milióna eur. Viac ako dva a pol milióna si už Kubík stihol stiahnuť formou exekúcie z mestských účtov. Ďalších šesť miliónov sa mesto chystalo vyplatiť z bankového úveru, ktorý bude splácať 15 rokov. Po akceptovaní sťažnosti na Ústavnom súde SR chce však radnica až do vynesenia konečného verdiktu uložiť peniaze do notárskej úschovy.

„Vzhľadom na túto situáciu sme druhej strane navrhli, že sme ochotní celú sumu, ktorú máme protistrane ešte vyplatiť, uložiť do notárskej úschovy a túto sumu dostane ten subjekt, ktorý bude v tomto spore úspešný, teda až do konečného verdiktu by táto suma bola uložená v notárskej úschove. Pokiaľ my teraz vyplatíme protistrane finančné prostriedky a tento spor vyhráme, tak ich už nikdy neuvidíme, pretože ide o spoločnosť s ručením obmedzeným a je jasné, že tá spoločnosť už vtedy nebude ani existovať. My teraz môžeme postupovať tak, že to vyplatíme okamžite, tým sa skončí exekúcia a mesto bude fungovať normálne. Ale budeme sa ďalej súdiť a keď budeme úspešní, už nebudeme mať od koho tie peniaze získať späť a museli by sme ich žiadať od štátu,“ vysvetlil Hrnčiar.

Exekútor vraj plaší ľudí

Martinská radnica zároveň podala sťažnosť na postup exekútora. Podľa primátora koná protizákonne, keď avizuje začatie oceňovania mestského majetku napriek tomu, že mesto podalo na súd námietku voči exekúcii.

„Na Okresnom súde v Martine je námietka proti exekúcii a v takom prípade exekútor nemôže vykonávať exekúciu, nemôže nakladať s majetkom, môže robiť len zabezpečovacie úkony. Čiže koná protiprávne a preto dnes ide na postup exekútora sťažnosť ministerke spravodlivosti a budeme žiadať aj jeho disciplinárne stíhanie. Exekútor začal robiť psychologický nátlak, plaší ľudí, posiela listy obyvateľom mesta Martin, že ide exekvovať ich majetok. Dokonca poslal listy do bytového domu, ktorý nie je vo vlastníctve mesta, ale súkromných osôb. Proste šíri poplašnú správu a robí všetko, aby sa nezákonným spôsobom dostal k finančným prostriedkom mesta,“ povedal martinský primátor Andrej Hrnčiar.

Štyri verdikty v prospech mesta Martin

V šestnásť rokov ťahajúcom sa spore súdy vrátane Najvyššieho súdu SR štyrikrát rozhodli v prospech mesta Martin. V roku 2009 však šesť dní pred uplynutím ročnej lehoty podal voči rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR mimoriadne dovolanie vtedajší zástupca generálneho prokurátora Ladislav Tichý – podľa martinskej radnice s odôvodnením, že si to vyžaduje záujem štátu.

O šesť rokov neskôr, vo februári 2015, Najvyšší súd SR rozhodol, že mesto Martin musí žalujúcej strane zaplatiť 8,6 milióna eur. Mesto sa následne obrátilo na generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý sa stotožnil s podnetom a podal voči rozsudku mimoriadne dovolanie. Vo februári 2016 Najvyšší súd SR odmietol mimoriadne dovolanie generálneho prokurátora.

Kauza Martinské hole

Pôvodným majiteľom pohľadávky bol žilinský podnikateľ Martin Gargulák, ktorý ešte v roku 2010 vyhlásil, že pohľadávku predal nemenovanej cyperskej firme. Pohľadávku aktuálne vlastní firma PK Faktoring bratislavského právnika Petra Kubíka. Martinská radnica aj naďalej považuje pohľadávku za neoprávnenú a obrátila sa na Ústavný súd SR. Zvažuje aj sťažnosť na európsky súd v Štrasburgu.

Mesto Martin za bývalého primátora Stanislava Bernáta v roku 1995 vložilo do spoločnosti Lyžiarske stredisko Martinské hole nepeňažný vklad v podobe martinského hotela Turiec a chaty Magistrát. Katastrálny úrad však odmietol vklad nehnuteľností, pretože rovnaké nehnuteľnosti martinská radnica vložila do mestom vytvorenej spoločnosti Turiec a majetok následne predala novému majiteľovi. V roku 2002 štatutárni zástupcovia Lyžiarskeho strediska Martinské hole zažalovali mesto Martin a žiadali zaplatiť vyše 103 miliónov slovenských korún ako hodnotu majetku plus úroky, ktorý malo mesto v roku 1995 vložiť do akciovej spoločnosti.

debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Hrnčiar #kauza Martinské hole