Prvý odsúdený v kauze fiktívnych úrazov. Muž zo Strečna si odsedí 3 a pol roka

Kauza fiktívnych úrazov má prvého odsúdeného. Muž zo Strečna priznal účasť v podvodoch s vyplatenými poistkami za vymyslené úrazy, v ktorých boli zapletení aj lekári či pracovníci poisťovní. Súd mu vymeral trest, vo väzení si odpyká tri roky a štyri mesiace.

09.08.2016 15:53
súd, poisťovací podvod Foto: ,
Odsúdený bol zatiaľ len jeden z obvinených v kauze poisťovacích podvodov. Vyšetrovanie ďalších prípadov, do ktorých je zapletených ešte 13 obvinených, pokračuje.
debata (2)

Štyridsaťdeväťročný muž je zatiaľ prvým odsúdeným zo skupiny, ďalšie desiatky poisťovacích podvodov policajti naďalej vyšetrujú. „Bol zatiaľ jediným, ktorý pristúpil na konanie o vine a treste s tým, že bude akceptovať nepodmienečný trest odňatia slobody,“ uviedol Matúš Harkabus z Krajskej prokuratúry v Žiline. Obvinených je ešte ďalších 13 osôb. Vo vyšetrovacej väzbe je jeden, údajná hlava skupiny, ostatní sú vyšetrovaní na slobode.

„Ľutujem, že som sa do toho dal vtiahnuť a rodine som spôsobil hanbu,“ povedal pred súdom Erik Uhrin. Uzavrel dohodu o vine a treste, čo znamená, že svoje konanie nielen oľutoval, ale k tomu, že sa podieľal na podvodoch, ktorými s komplicmi vylákali peniaze z úrazového a životného poistenia z rôznych komerčných poisťovní, aj priznal. A ako to pri dohode o vine a treste býva, dostal nižší trest, inak mu hrozilo 5 až 12 rokov. „Priznal sa, že v tých skutkoch, ktoré sa týkali jeho troch zamestnancov, nejakým spôsobom účinkoval a spolupracoval a to bola poľahčujúca okolnosť,“ uviedol advokát Martin Chlapík.

Podľa obhajcu nebol odsúdený ústrednou postavou v organizovanej skupine. Jeho úlohou bolo podľa obžaloby vyhľadávať potencionálnych poistencov z radov spolupracovníkov a podriadených zamestnancov, keďže podnikal v oblasti stavebníctva. Nahovoril ich, alebo za nich uzavrel zmluvy o úrazovom poistení. Potom aj s ďalšími obvinenými fingovali úrazy, ktoré sa však buď nestali, alebo sa stali ináč. Aby vylákali z poisťovní peniaze, zabezpečili k úrazom nepravdivé hlásenia, zdravotnú dokumentáciu, lekárske správy, fingovali lekárske zákroky, falšovali podpisy. Poistenci o niektorých vymyslených úrazoch vedeli a dostávali provízie. No niektoré podvody boli také, že ľudia, ktorým sa mal stať úraz, o tom ani nevedeli. Peniaze z poistky totiž neprišli na účet poistencov. V prípade jedného úrazu vylákali podvodníci peniaze aj z viacerých poisťovní.

Polícia o prípade informovala tento rok v marci. K poistným podvodom prichádzalo v rokoch 2013 až 2016. Tie, v ktorých figuroval odsúdený muž, pripravili poisťovne o vyše 44-tisíc eur. Neboli to však jediné prípady, je mnoho ďalších, na ktorých sa podieľali ďalší obvinení a celková škoda ešte narastie. Skupina mala všetko dobre zorganizované, každý mal svoju úlohu. Spolupracovali aj spriaznení lekári z okresov Žilina a Martin. Medzi 13 obvinenými sú dvaja ľudia z prostredia poisťovní, ale aj 9 lekárov. Zväčša ide o súkromných lekárov, chirurgov, ktorí pôsobia v ambulanciách, či neštátnych zdravotníckych zariadeniach.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Poisťovne #lekári #úraz #poisťovací podvod