Poslanci žiadajú Nesrovnala, aby herne riešil s Ficom

Bratislavskí mestskí poslanci žiadajú primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, aby do konca augusta požiada predsedu vlády Roberta Fica o zmenu v novele zákona o hazarde z dielne ministerstva financií, konkrétne o zrušenie potreby dodania petície tridsiatich percent dospelých obyvateľov samosprávy.

25.08.2016 13:24
debata (7)

„Táto podmienka sa nenachádza ani v okolitých krajinách Európskej únie a pre Bratislavu z toho dôvodu hrozia obrovské škody,“ uvádza sa v uznesení, ktoré na dnešnom zasadnutí mestského zastupiteľstva prijali poslanci Bratislavy. Reagujú tak na odovzdanú petíciu proti hazardu v Bratislave, z ktorej minulý týždeň zmizlo 3 039 hárkov, pričom na jednom hárku je 16 – 17 podpisov. Petičnému výboru sa podarilo vyzbierať 136 139 podpisov Bratislavčanov na 8 018 hárkoch. Na to, aby bola petícia úspešná, samosprávy potrebovali vyzbierať aspoň 106-tisíc podpisov od oprávnených voličov. Petíciu odovzdali na bratislavskom magistráte na konci júna.

Pre zmiznuté hárky s podpismi sa na dnešnom zasadnutí zastupiteľstva začala ostrá diskusia. Poslanci kritizovali, že primátor a zároveň predseda petičného výboru Ivo Nesrovnal, ktorý zvolal augustové zastupiteľstvo, na rokovanie dnes neprišiel. Chceli od neho počuť vysvetlenie, ako mohli hárky z magistrátu zmiznúť. Vysvetlenia z úst primátora sa však nedočkali, zasadnutie viedol námestník primátora Milan Černý. Neprítomnosť Nesrovnala na zastupiteľstve Černý s riaditeľom bratislavského magistrátu Martinom Maruškom odôvodnili tým, že primátor má dnes iný pracovný program.

Mestský poslanec a starosta bratislavskej mestskej časti Vajnory Ján Mrva, ktorý bol iniciátorom petície proti hazardu, povedal, že podateľňa na magistráte prebrala hárky bez toho, aby ich skontrolovali. Ako ďalej podotkol, v podateľni nechali škatule s hárkami otvorené preto, aby ich mohli skontrolovať. „A mohli to urobiť, ale neurobili. Ani tie škatule neodvážili,“ doplnil a dodal, že pre zmiznuté hárky chce podať trestné oznámenie.

Riaditeľ bratislavského magistrátu Martin Maruška pripomenul, že úlohou podateľne nie je podpisy na petícii počítať, iba podpisovať ich prebratie. Poslanec Radovan Jenčík povedal, že teraz nie sú dôležité trestné oznámenia, ale to, či a ako sa dá v príprave všeobecne záväzného nariadenia (VZN) pokračovať. Poslanec Ján Hrčka počas diskusie spomenul, že po zmiznutí petičných hárkov sa desí toho, ako funguje bratislavský magistrát. Pridal sa k nemu aj poslanec Ján Budaj, ktorý zmiznutie hárkov označil za jeden z najväčších škandálov v samosprávach. Za politickú hru a kriminálny čin označuje zmiznutie hárkov aj poslanec Radoslav Olekšák.

Do diskusie sa niekoľkýkrát zapojil aj Ján Mrva, ktorému sa tiež nepáči, ako magistrát funguje. „Chceme vedieť ako sa tu hospodári, u nás vo Vajnoroch nezmizne ani pero a tu zmiznú podpisy,“ vyhlásil. Starosta bratislavskej mestskej časti Lamač Peter Šramko, ktorý bol pri odovzdávaní petície na magistráte, poznamenal, že podanie petície majú na kamerovom zázname. Petičiari tiež majú podľa neho dôkazy, fotografie, video i čestné prehlásenia a hárky majú naskenované. Šramko verí, že VZN bude zastupiteľstvo schopné prijať aj na základe naskenovaných dokumentov.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal ako štatutárny zástupca hlavného mesta SR Bratislavy podal v piatok trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestných činov v súvislosti s chýbajúcimi hárkami petície proti hazardu. Informovala o tom hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová. Ako ďalej Nesrovnal poznamenal, počet podpisov je dostatočný na to, aby pokračovali v príprave VZN o regulácii hazardu v Bratislave. Všeobecne záväzné nariadenie musí schváliť mestské zastupiteľstvo dvojtretinovou väčšinou. Účinné by následne malo byť od budúceho roka.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #hazard #novela zákona #Ivo Nesrovnal