Elitní policajti nemôžu cvičiť v Rusovciach

15.11.2016 12:35

Predbežným rozhodnutím súdu bol zastavený strelecký výcvik policajtov na strelnici v Rusovciach. Táto informácia odznela dnes na zasadaní parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť.

Bývalá vojenská základňa slúži od roku 2001 ministerstvu vnútra, konkrétne tam cvičí protiteroristická jednotka policajného zboru. Proti prítomnosti strelnice v Rusovciach sú však obyvatelia okolitých domov, ktorí sa sťažujú najmä na hluk. Argumentujú aj tým, že strelnica nemá v poriadku stavebné a kolaudačné povolenie. Zástupcovia obyvateľov boli na zasadnutí výboru prítomní, nedovolili im však vystúpiť.

Podľa štátnej tajomníčky rezortu vnútra Denisy Sakovej sa proti súdnemu rozhodnutiu rezort odvolá.

Policajti môžu strelecký výcvik vykonávať aj inde, napríklad vo vojenskom priestore Lešť, za Rusovce však polícia podľa nej nemá plnohodnotnú náhradu. Rezort pôvodne plánoval strelnicu presunúť do Stupavy. Podľa Sakovej je tam však momentálne problém s výkupom pozemkov. S myšlienkou sa podľa nej nestotožnili ani obyvatelia Stupavy a preto hrozí, že sa bude opakovať situácia z Rusoviec. Saková tiež poukázala na to, že časť domov, postavených v okolí strelnice, vyrástla až potom, čo už strelnica fungovala. Rezort podľa nej tiež zamýšľal vystavať okolo zariadenia protihlukovú bariéru.

Podobná situácia býva podľa poslanca Jaroslava Bašku (Smer) aj v okolí vojenských letísk. „Ľudia kúpia lacné pozemky, postavia domy a potom im začne prekážať, že to tam je,“ povedal.

Obyvatelia obce, ktorí s prítomnosťou strelnice nesúhlasia, argumentujú aj tým, že len niekoľko sto metrov od areálu sa nachádza škola aj škôlka.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#policajti #ministerstvo vnútra #Rusovce #protiteroristická jednotka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku