V Bratislave žije vyše dvetisíc ľudí bez domova

V hlavnom meste žije najmenej 2 064 bezdomovcov, z toho 284 detí. Vyplýva to z prvého výskumu a sčítania ľudí bez domova v Bratislave. Ako povedal sociológ Daniel Gerbery z Inštitútu pre výskum práce a rodiny, tieto deti prevažne žijú s rodičmi v ubytovniach.

12.12.2016 13:46
debata (13)

Výskum tiež ukázal, že medzi bratislavskými bezdomovcami je až 64,5 percenta mužov a 29,7 percenta žien. „Čo sa týka veku, najviac zastúpená je skupina od 25 do 49 rokov, čo je 736 ľudí (41,3 percenta), nasledujú ľudia vo veku od 50 do 64 rokov s počtom 532 (29,9 percenta) a pomerne vysoké percento tvoria dôchodcovia, čiže ľudia, ktorí majú 65 rokov a viac, tých je podľa výskumu 396 (22,2 percenta),“ uviedol Gerbery.

Miestom prenocovania v čase sčítania bola pre ľudí bez domova v 478 prípadoch (23,2 percenta) ubytovňa, v 354 prípadoch (17,2 percenta) nocľaháreň a v 254 prípadoch (12,3 percenta) chatka, maringotka či garáž. Na ulici pri sčítaní nocovalo 219 ľudí (10,6 percenta). Z výskumu tiež vyplýva, že najčastejšie zastúpenou potrebou ľudí bez domova je vlastné stále bývanie a stála práca alebo aspoň brigáda.

Výskum a sčítanie prebiehali od konca októbra do 16. novembra v bratislavských zariadeniach krízového ubytovania, dvoch mestských ubytovniach pre rodiny v nepriaznivej situácii, nemocniciach a tiež v uliciach mesta.

Ľudí bez domova je viac

Ľudí bez domova je však v hlavnom meste viac, keďže takéto výskumy zahŕňajú hlavne ľudí, ktorí využívajú nejaký typ špecializovanej služby, prípadne ktorí sú už dlhé roky „na ulici“. „V sčítaní nedokážeme zaznamenať osoby v neistom či nevyhovujúcom bývaní, napríklad v komerčných ubytovniach, ktorí nemajú inú možnosť stabilného bývania,“ doplnila Darina Ondrušová z Inštitútu pre výskum práce a rodiny.

Podľa primátora Bratislavy Iva Nesrovnala je Bratislava prvé mesto na Slovensku, ktorému sa podarilo urobiť sčítanie ľudí bez domova, ktoré bolo spojené s dotazníkovým výskumom zameraným na zistenie bližších informácií o týchto ľuďoch. „Pre mesto ako tvorcu mestskej sociálnej politiky je totiž dôležité zistiť štruktúru a príčiny bezdomovectva, aby sme v najbližších rokoch v spolupráci s relevantnými aktérmi vedeli správne a účelne nastaviť systém pomoci takýmto ľuďom,“ povedal Nesrovnal.

Sčítanie ľudí bez domova spojené s dotazníkovým výskumom, prostredníctvom ktorého zisťovali sčítací komisári viaceré dôležité informácie, ako napríklad vekové zloženie, pohlavie, dôvody straty bývania, druhy príjmov, stav zdravia, väzby na rodinu a podobne postupne vyhodnocuje päťčlenný výskumný tím Inštitútu pre výskum práce a rodiny. Podrobné výsledky výskumu a sčítania budú známe v januári 2017.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #bezdomovci