Bratislavský magistrát zanedbáva zimnú údržbu, tvrdí Cyklokoalícia

Bratislavský magistrát podľa občianskeho združenia (OZ) Cyklokoalícia zanedbáva zimnú údržbu v hlavnom meste SR Bratislave. Ako uvádza združenie vo svojom stanovisku, mesto je za posledné dva týždne plné čiernej snehovej kaše a rozsiahlych zamrznutých plôch.

02.02.2017 13:55 , aktualizované: 17:00
debata (2)

Nepáči sa im ani to, že pod čerstvým snehom sú skryté ľadové námrazky a záveje skrývajú zhrnutú špinu z nečistených ulíc. „Nevyčistené sú centrálne mestské priestory s veľkou frekvenciou chodcov a cyklistov ako Kamenné námestie, Námestie SNP, Obchodná ulica či Hurbanovo námestie, ale aj mnohé iné verejné priestory,“ uvádza OZ s tým, že magistrát má zo zákona povinnosť udržiavať v zime cesty, chodníky a cyklotrasy tak, aby boli odhrnuté.

„Napriek opakovaným výzvam obyvateľov si túto povinnosť neplní, čo môže priamo viesť k škodám na zdraví a majetku obyvateľov mesta,“ pripomína Cyklokoalícia.

Primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal dlhodobo deklaruje podporu cyklistickej doprave, fakty sú však podľa OZ iné. „Pomalé rozširovanie cyklodopravnej infraštruktúry sa premieta aj do zanedbanej zimnej údržby cyklotrás. Tá však neexistuje, cyklotrasy, ktoré patria mestu, sú dlhodobo nezjazdné a hrozí nebezpečenstvo ohrozenia zdravia a majetku ich používateľov,“ dodávajú s tým, že aj keď je táto zima výnimočná nízkymi teplotami, v množstve napadnutého snehu nie je ničím špecifická.

„Dlhodobo neodhrnuté sú hlavné mestské cyklotrasy ako napríklad Trenčianska ulica. Na Košickej ulici magistrát údržbu robí tak, že sneh odhŕňa z pásu pre autá do cyklopruhu. Na rekonštruovanej Štúrovej ulici nielenže nie je odrhnutá prvá cyklotrasa kodanského typu v Bratislave, ale ani chodníky, osobitne na priechodoch,“ tvrdí OZ.

“Cyklokoalícia vyzýva magistrát, aby prestal diskriminovať chodcov a cyklistov a začal zimnú údržbu robiť pre všetky druhy dopravy v meste. Inak to môže byť trestný čin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku," hovorí prezident Cyklokoalície Dan Kollár.

Magistrát v reakcii na vyjadrenie OZ Cyklokoalícia tvrdí, že problém s údržbou cyklotrás identifikovali až tento rok, pretože tohtoročná zima je oproti minulej na údržbu náročnejšia. „Mestská organizácia STaRZ zabezpečuje údržbu cyklotrás v obmedzenom režime, a to, ako sme zistili, je mimo zimného obdobia, od marca do novembra,“ informoval magistrát, ktorý už hľadá spoločné riešenie so STaRZ.

„Mesto sa však rozhodlo, že v snahe zabezpečiť zimnú údržbu cyklotrás využije kapacity pracovníkov, ktorí sa starajú o bežnú zimnú údržbu ciest, chodníkov, priechodov pre chodcov a ďalších komunikácii a v prípade voľných kapacít budú dočisťovať aj cyklotrasy, ktoré sú v správe STaRZ. Naši pracovníci musia pracovať najmä na odhŕňaní chodníkov, ale už minulý týždeň začali pracovať aj na sprejazdnení cyklotrás ako Košická, Viedenská, Pribinova, Štúrova, Špitálska, Banskobystrická, Prokopa Veľkého, Dunajská, Ružinovská, Trenčianska,“ informovala Iveta Kešeľáková z bratislavského magistrátu.

Hlavné mesto Bratislava dodáva, že spravuje 4,38 milióna metrov štvorcových miestnych komunikácií, takmer 358-tisíc metrov štvorcových námestí, chodníkov a lávok a mostov, 249 zastávok MHD, 257 ník, 1 228 priechodov pre chodcov a 7 609 m2 podchodov, cesty II. a III. triedy a nájazdy na štátne cesty v celkovej dĺžke 449 km. Hlavné mesto zároveň vyzýva občanov, že ak uvidia zľadovatený povrch vozovky alebo neodhrnutý chodník či cyklochodník, môžu to nahlásiť na mestskom dispečingu – dispecing@bratislava.sk alebo na telefónnom čísle: 02/ 59 356 761, dodáva sa v reakcii oddelenia komunikácie a marketingu kancelárie primátora Bratislavy.

Cyklokoalícia je občianske združenie, ktoré podporuje rozvoj mestskej cyklistiky v Bratislave a rozvoj cyklistickej dopravy na Slovensku. Cyklokoalícia tiež monitoruje a pripomienkuje stav verejných priestorov, aby boli bezbariérové a vyhovovali chodcom.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #zimná údržba #Cyklokoalícia