Termín začiatku opravy cesty na Moste SNP stále neurčili

Termín začiatku opravy cesty na Moste SNP v hlavnom meste SR Bratislave stále nie je známy.

07.02.2017 13:46
statik, mosty, most, Most SNP, Nový most,... Foto: ,
Rekonštrukciu Mosta SNP rozdelili na dve etapy. Jednou je revitalizácia priestorov pod mostom a priľahlých častí mosta, druhou je oprava vozovky na moste.
debata (1)

Pôvodne chceli cestu opravovať vlani, urobiť to však nestihli. Primátor Ivo Nesrovnal sľubuje, že cestu opravia.

Rekonštrukciu Mosta SNP rozdelili na dve etapy. Jednou je revitalizácia priestorov pod mostom a priľahlých častí mosta, druhou je oprava vozovky na moste. Prvú etapu podľa primátora dokončili, druhú časť má mesto pred sebou. Ako povedal, opravu vozovky predlžujú pre technologické nároky na rekonštrukciu cesty na mostoch. „Asi by sme to neurobili cez letné školské prázdniny. Po dohode s Krajským dopravným inšpektorátom sme sa dohodli, že práce presunieme," povedal v decembri Nesrovnal s tým, že aj rekonštrukciu počas školského roka vyhodnotili ako nevhodnú z pohľadu dopravnej situácie v meste.

Podľa primátora je oprava otázkou peňazí

V pondelok zas primátor spomenul, že oprava cesty na Moste SNP je náročná na čas a komunikovali o nej aj s políciou. „Povedali, aby sme na rekonštrukciu využili prázdniny. Čiže, asi takto budeme postupovať," poznamenal. Koncom minulého roka Nesrovnal na otázku, či môžu ľudia opravu cesty na moste očakávať v tomto roku odpovedal, že všetko záleží od toho, ako bratislavskí mestskí poslanci vyčlenia peniaze v rozpočte mesta. „Celková suma za opravu vozovky na Moste SNP sa hýbe vo výške približne od jedného do 1,3 milióna eur," doplnila hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.

Či s opravou cesty na Moste SNP meškajú preto, že mesto napríklad prišlo o kľúčových ľudí na oddelení dopravy, Nesrovnal odpovedal, že nevie, o akých kľúčových ľudí mesto prišlo. Naopak, na oddelenie dopravy mesto podľa neho získava nových ľudí.

V súvislosti s predsedníctvom Slovenska v Rade Európskej únie Bratislava dostala od vlády peniaze, podľa primátora z nich opravili bratislavské cesty. Z peňazí chceli opraviť aj cestu na Moste SNP, všetky ich však podľa primátora minuli na opravy iných ciest v Bratislave. Urobili z nich napríklad cestu na Panónskej ceste v bratislavskej Petržalke, dokončili z nich aj Rožňavskú a Vajnorskú ulicu, informoval Nesrovnal.

Pod mostom už úpravy prebehli

V rámci úpravy priestorov pod mostom na staromestskej strane mesto vymenilo povrchy chodníkov a v okolí betónového piliera uložili dlažbu. „Od grafitov očistili aj lávky mosta pre peších, všetky tieto plochy navyše ošetrili antigrafitovým náterom," spomenula Skokanová a dodala, že v rámci rekonštrukcie pod mostom vymenili aj stĺpy verejného osvetlenia.

K revitalizácii Mosta SNP patrí aj nasvietenie, most od októbra farebnými svetlami informuje o tom, aké počasie predpovedajú meteorológovia na nasledujúci deň. Svietidlá sú nielen na vyhliadkovej kupole mosta, ale aj v priestore pod mostom pri zastávkach mestskej hromadnej dopravy. Na osvetlenie používajú štyri farby.

Most SNP, ktorý nazývajú aj Nový most, je oceľový, cestný, zavesený most cez Dunaj. Je to jediný most v Bratislave, ktorý nemá žiadny pilier v toku rieky Dunaj. Vo všeobecnosti je klasifikovaný ako najväčší v Bratislave. V roku 2001 ho vyhlásili za stavbu storočia na Slovensku v kategórii mostné stavby. Celková dĺžka mosta je 430,8 metra, šírka 21 metrov a výška 95 metrov. Most SNP otvorili v roku 1972.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Most SNP #Ivo Nesrovnal