Krásna Hôrka by mohla brány verejnosti otvoriť v roku 2020

Hrad Krásna Hôrka, ktorý vyhorel pred piatimi rokmi, by mohol byť sprístupnený návštevníkom opäť v roku 2020, predpokladá to Ministerstvo kultúry (MK) SR. Slovenské národné múzeum (SNM), ktoré národnú kultúrnu pamiatku spravuje, zatiaľ na jej obnovu minulo približne päť miliónov eur. Národné múzeum sa snaží o to, aby obnovený hrad otvorili verejnosti čím skôr „a tiež, aby si návštevníci Krásnej Hôrky čo najskôr mohli vychutnať oddychové zóny, ktoré na hrade vzniknú“, uviedol generálny riaditeľ SNM Branislav Panis. Vedenie SNM verí, že „to bude oveľa skôr, ako si pripomenieme ďalšie okrúhle výročie“. 

02.03.2017 14:19
debata (4)

Ministerstvo kultúry vo vyjadrení pripomína, že rekonštrukciu hradu Krásna Hôrka po ničivom požiari v marci 2012 bolo treba pre jej náročnosť rozdeliť hneď na samom začiatku na tri etapy. „Žiaľ, prvá etapa, ktorú tvorili sanačné práce a dočasné zastrešenie hradu, trvala pre problémy v obstarávaní oveľa dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo. Druhá etapa, zameraná na trvalé krovy a strechy, sa uskutočnila podľa plánu.“

Cieľom je podľa ministerstva kvalitne prevedená rekonštrukcia tejto pamiatky tak, aby sa hrad dostal z pohľadu obnovy a aj z pohľadu návštevníkov do ešte lepšieho stavu, ako pred požiarom. „V súčasnosti sme pred spustením tretej etapy rekonštrukcie. Predpokladáme, že hrad Krásna Hôrka by mohol byť sprístupnený návštevníkom opäť v roku 2020,“ dodalo MK SR, ktoré obnovu Krásnej Hôrky presadilo i do programového vyhlásenia vlády.

Na obnovu Krásnej Hôrky sa k 1. marcu tohto roka minulo takmer päť miliónov eur. Ako upresnilo SNM z vyplatenej poistky 7 007 591,58 eura minuli na obnovu hradu 4 927 060,88 eura a z verejnej zbierky, v ktorej sa spolu vyzbieralo 180 523,39 eura sa minulo 24 498 eur. Pritom peniaze zo zbierky dali na ošetrenie a prácu s poškodenými zbierkovými predmetmi a poistku na stavebné práce, projektovú dokumentáciu, architektonicko-historický výskum, reštaurovanie a ďalšie odborné činnosti. Spolu tak k 1. marcu na obnovu hradu išlo 4 951 558,88 eura.

„Projektant komplexnej revitalizácie hradu Krásna Hôrka má v prvej polovici tohto roka vypracovať stavebný zámer. Na jeho základe budeme vedieť stanoviť odhad predpokladaných nákladov na celkovú obnovu hradu,“ doplnil pre SITA Branislav Panis. 

„Našou úlohou je vrátiť hradu podobu a atmosféru spred veľkej obnovy v 20. storočí. Priznať jeho charakter vidieckeho šľachtického sídla a jedného z prvých múzeí na Slovensku. Rekonštrukcie na Krásnej Hôrke v 20. storočí zatienili a odstránili skutočné hodnoty hradu, tie musíme teraz pracne prinavracať,“ konštatuje v sumárnom materiáli o do­terajších piatich rokoch obnovy Július Barczi, riaditeľ SNM – Múzea Betliar, pod ktoré hrad patrí.

Ako ďalej píše Barczi, v materiáli naz­vanom hrad Krásna Hôrka 2012 – 2017, ktorý poskytlo SNM, trvalou hodnotou hradu sú aj jeho staré expozície – rodové múzeum v dolnom a strednom hrade, múzeum Františky Andrássyovej, hrobka a kaplnka. K spomínaným pôvodným častiam múzea pribudne v hornom hrade “úplne nová expozícia, ktorú v SNM – Múzeu Betliar pracovne nazývame Schatzkammer (klenotnica). Tu budú vystavené vzácne predmety zo zbierok Andrássyovcov, aj také, ktoré doteraz návštevníci a ani odborníci nevideli“.

Zámer je, aby Krásna Hôrka poskytla pre návštevníkov po rekonštrukcii viac služieb a pohodlia. „Pripravujeme prevádzku hradu v dvoch zónach – so vstupenkou a bez, vďaka čomu vzniknú na hrade oddychové zóny, ktoré jeden z našich najkrajších hradov pretvoria nielen na vynikajúce múzeum, ale aj miesto oddychu a príjemných stretnutí,“ dodáva v materiáli Barczi.

Strecha najkrajšieho stredovekého hradu zo 14. storočia na Slovensku ľahla popolom v sobotu 10. marca 2012. Necelý rok predtým, v apríli roku 2011, hrad zrekonštruovali. Hrad Krásna Hôrka je súčasťou SNM – Múzea Betliar a bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Stála hradná expozícia prezentovala staviteľstvo od 13. do 18. storočia, informácie o hrade a jeho majiteľoch. Zbierky obsahovali cenné zbrane, exponáty remeselnej činnosti, hudobné nástroje, textílie a obrazy.

Väčšinu z nich sa našťastie podarilo pred ohňom zachrániť. Požiar zničil všetky strechy, mimoriadne vysoké teploty vážne poškodili časti múrov, zničená bola aj časť expozície otvorenej v roku 2011 na hornom hrade. V čase požiaru bolo na Krásnej Hôrke 4 332 zbierkových predmetov vrátane predmetov v depozitároch. Pri požiari bolo poškodených a zničených 324 zbierkových predmetov. Spolu 297 sa podarilo obnoviť, požiar však nenávratne zničil 27 predmetov, medzi nimi aj tri zvony zo zvonice kaplnky. Najviac zdevastovaná bola nová expozícia zbrojnice. 

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Krásna Hôrka
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy