Pri obnove Šafka vznikne Landererov park. Bude pripomínať lúku

Staromestská samospráva v krátkom čase začne s prvou fázou revitalizácie Šafárikovho námestia. Obnoví park na mieste, kde v minulosti stál Landererov palác. Ponesie názov po významnom bratislavskom kníhtlačiarovi.

safko
Návrh revitalizácie verejného priestoru Šafárikovo námestia.
Autor:

Už na apríl je naplánovaná výsadba trávnatých plôch tak, aby sa stihli zakoreniť. Konečnú podobu parku, ktorého zeleň bude pripomínať lúku, bude vidieť až na jar budúceho roka. Samospráva sľubuje počas revitalizácie čo najmenšie nepohodlie. Dopravu by práce nemali obmedziť. Chodci sa však na isté komplikácie musia pripraviť.

Mestská časť iniciovala pri otázke revitalizácie tohto územia participatívny proces, do ktorého sa zapojila aj verejnosť. „Zaujímali sme sa o to, čo by tam ľudia z okolia, ale aj občasní a náhodní návštevníci, chceli mať. Odpoveď priniesla zadanie pre medzinárodnú architektonicko-urbanistická súťaž,“ mieni starosta Starého Mesta Radoslav Števčík. Projekt za 300-tisíc eur sa bude napokon realizovať podľa návrhu, ktorý obsadil druhé miesto. Autormi sú architekt Boris Hrbáň a francúzska kancelária földeak & bennaceur conseil conception.

Pomer zelene a pevných plôch.
Pomer zelene a pevných plôch.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Vizualizácia f&b cc / b.hrbáň

Architekt a spoluautor projektu Hans-Michael Földeak po roku intenzívnych príprav a spolupráce s celým spektrom odborníkov hovorí, že projekt je pripravený na realizáciu. „Myslím si, že výsledok spĺňa požiadavky, ktoré nám zadali a my ako autori za ním stopercentne stojíme,“ hovorí s tým, že Landererov park je treba vidieť v kontexte územia a ako dôležitú spojnicu medzi nábrežím Dunaja a Starým Mestom.

Ide o územie, ktoré ohraničujú ulice Dobrovičova, Gajova a Alžbetínska. „Veľa pozornosti sme kládli na prepojenie, chodník smerom ku Grösslingovej, charakter Dobrovičovej ako pešej zóny a verejný priestor, kde môžu byť organizované podujatia. Zaujímal nás tiež vstup do areálu zo Štúrovej ulice a ako centrálny element nový pavilón, ktorý bude komunikovať s fontánou. Vznikne tam terasa smerom k Dunaju, ktorá bude novým centrom parku,“ opisuje architekt. Minulosťou bude otočisko autobusov, fontánu Marína zachovajú.

Návrh revitalizácie verejného priestoru Šafárikovo
námestia. Autorom je združenie f&b cc / b.hrbáň.
Návrh revitalizácie verejného priestoru Šafárikovo námestia. Autorom je združenie f&b cc / b.hrbáň.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Vizualizácia f&b cc / b.hrbáň

Na území sa radikálne zmení pomer asfaltu a betónu ku zeleni. Podľa architekta je to práve tou najsilnejšou časťou projektu. Pevné plochy kompletne vyberú a nahradí ich zeleň v podobe lúčnej zmesi. „Vznikne tak jeden súvislý priestor s dĺžkou okolo 250 metrov a na druhej strane bude mať aj reliéf. Vzniknú trávnaté ostrovy v lúčnej zmesi,“ opisuje Hans-Michael Földeak. Park bude mať rozlohu približne 2 800 metrov štvorcových.

Architekt upozornil aj na stromy druhu brestovec, ktorým sa v existujúcej aleji darí a preto ich zachovajú. Alej, ktorá bude paralelná s chodníkom, bude osvetľovať množstvo malých svetiel. Nebude ich vidieť, ale stromoradiu dodajú okrem nepriameho osvetlenia aj nenapodobiteľnú atmosféru a zároveň ukážu krásu stromov.

Budúci Landererov park.
Budúci Landererov park.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)
Autor: Vizualizácia f&b cc / b.hrbáň

Svetelným centrom má byť aj nový pavilón. Ten bude mať sezónny charakter a bude slúžiť verejnosti od jari do jesene. Architekt vyzdvihol dôležitosť priehľadnosti objektu.

„Nový názov sa mi veľmi páči, lebo vystihuje rozdiel medzi Šafárikovým námestím a tým, čo vytvoríme na mieste po zbúranom paláci. Územie dostane novú identitu a bude to jeden samostatný, jasne viditeľný a definovaný priestor,“ dodáva Földeak.

Riešené územie na historickej snímke. Vpravo Landererov
palác.
Riešené územie na historickej snímke. Vpravo Landererov palác.
(Kliknutím na obrázok zväčši, otvoriť v novom okne)

Väčšie zelené plochy aj viac zadržiavanej dažďovej vody v súlade s plánom adaptácie mesta na zmenu klímy oceňuje aj hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad. Podoba parku ako lúky má vysokú ekohodnotu. Ako dodala, územný plán zóny naďalej počíta s Galériou Camera Obskura, venovanou fotografovi Ladislavovi Bielikovi. Momentálne však podľa jej slov nie je témou dňa.

Starosta Števčík ešte spresňuje, že prístup bude bezbariérový, súčasťou bude aj detské ihrisko, toalety či oplotený výbeh pre psov, čo sa osvedčilo v parku na Belopotockého ulici. Mestská časť vyčlenila na obnovu 200-tisíc eur, na 100-tisíc stále hľadá sponzora. Starosta zároveň nechce komentovať revitalizáciu Fajnorovho námestia. Pozemky tam totiž nepatria mestu ani mestskej časti, ale štátnym Verejným prístavom. Staré Mesto však participatívnym spôsobom pripravuje obnovu Jakubovho námestia.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Emmanuel Macron

Euro prudko posilňuje, silu mu dávajú Macronove výsledky

23.04.2017 23:00

Euro v úvode obchodovania v Ázii posilnilo voči doláru o dve percentá a vyšplhalo sa na 1,09395 USD, najviac za päť a pol mesiaca.

pacient, pacienti, lekár, cakaren

Drucker avizuje lekárom za nedovolené poplatky 10-tisícové pokuty

23.04.2017 20:00

Ambulantní lekári sa už dozvedeli, aké pokuty ich čakajú, ak budú od pacienta pýtať nedovolené poplatky.

policia, hrad

Summit obmedzí dopravu v hlavnom meste

23.04.2017 19:31

Mesto plné zahraničných delegácií, obmedzenia pre peších aj dopravu, v uliciach plno policajtov. Bratislava od nedele hostí šéfov parlamentov členských krajín Európskej únie.

specializovany trestny sud, Pitovci, ZVJS, Juraj Ondrejčák,

V prípade 'piťovcov' zasadne v stredu najvyšší súd

23.04.2017 19:27

Najvyšší súd SR má na stredu vytýčené ďalšie verejné zasadnutie, kde má rozhodnúť o odvolaní údajného šéfa zločineckej skupiny Ľuboša F. a bývalého policajta Milana K.