Cyklokoalícia: Magistrát brzdí rozvoj cyklodopravy v Bratislave

Bratislavský magistrát je podľa Cyklokoalície najväčšou brzdou rozvoja cyklistickej dopravy v hlavnom meste SR Bratislave.

01.04.2017 16:40
debata (2)

Cyklokoalícia to uvádza po prvej tohtoročnej Komisii pre cyklistickú a pešiu dopravu Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy. Ako ďalej konštatuje vo svojom stanovisku, Akčný plán rozvoja cyklistickej a pešej dopravy na tento rok mesto nenapĺňa.

Plán definuje zvýšenie podielu nemotorovej a verejnej dopravy a zníženie podielu áut na cestách.

Z piatich dve

„V tomto roku je naplánovaná výstavba piatich nových cyklotrás, magistrát má však pripravené projekty len k dvom z nich. Údržbu existujúcich cyklotrás dlhodobo zanedbáva,“ hovorí Cyklokoalícia.

Podľa nich sa v meste nehýbe ani projekt zdieľaných bicyklov. "Doteraz mesto vyvinulo snahu o reálny projekt zdieľaných bicyklov iba ak slovne,” poznamenal prezident Cyklokoalície Dan Kollár a dodal, že žiadajú magistrát napĺňať Akčný plán rozvoja cyklistickej a pešej dopravy, ktorý schválilo mestské zastupiteľstvo.

Magistrát nesúhlasí

Hlavné mesto sa vo svojom stanovisku proti tvrdeniam Cyklokoalície ohradzuje. Ako ďalej pripomínajú, kroky v Akčnom pláne rozvoja cyklistickej a pešej dopravy na tento rok s cieľom zvýšiť podiel nemotorovej a verejnej dopravy robia.

„V tomto roku je na výstavbu a údržbu cyklotrás vyčlenených 506-tisíc eur z programu Verejná infraštruktúra a ďalších 460-tisíc eur v programe Efektívna a transparentná samospráva,“ spomenulo mesto s tým, že dva pripravované okruhy trás pre cyklistov v spolupráci s príslušnými mestskými časťami, Starohájska v Petržalke a historický okruh v Starom Meste, sú v procese stavebného povoľovania.

Jedna z priorít

Uskutočnenie ďalších troch závisí podľa magistrátu napríklad aj od vysporiadania majetkovo-právnych vzťahov v trase plánovaných ciest. „Rozvoj a podpora cyklodopravy aj naďalej patrí medzi hlavné priority mesta na rok 2017,“ vyhlásil magistrát.

Cyklokoalícia je občianske združenie, ktoré podporuje rozvoj mestskej cyklistiky v Bratislave a rozvoj cyklistickej dopravy na Slovensku. Monitoruje a pripomienkuje tiež stav verejných priestorov, aby boli bezbariérové a vyhovovali chodcom.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #cyklodoprava #bratislavský magistrát #Cyklokoalícia