Vláda: Univerzitná nemocnica sa rozdelí na Ružinov a Rázsochy

05.04.2017 14:42
univerzitná nemocnica, razscochy
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker pripustil, že nová nemocnica by mohla byť aj na Rázsochách. Autor: ,

Univerzitnú nemocnicu Bratislava (UNB) v súčasnosti tvorí päť nemocníc. Ako sa však uvádza v koncepcii rozvoja UNB, ktorú vláda v stredu na svojom rokovaní vzala na vedomie, tento systém sa ukazuje byť dlhodobo neefektívny.

Pätica nemocníc by sa preto opäť mala rozdeliť. Po novom by UNB mali tvoriť len dve zariadenia – ružinovská a novo postavená nemocnica na Rázsochách.

Ostatné bratislavské nemocnice by mali byť jej partnermi, ktorí budú dopĺňať praktickú výučbu na vybraných pracoviskách. 

Špecializovaná geriatrická nemocnica v Podunajských Biskupiciach by sa mala pretransformovať na neziskovú organizáciu so sociálno-zdravotnými lôžkami. Staré mesto a Petržalka by sa mali zmeniť na samostatné príspevkové organizácie.

Kramáre utlmia

Všeobecná nemocnica Staré mesto na Mickiewiczovej ulici prejde podľa predstáv ministerstva postupnou transformáciou na Špecializované centrum pre liečbu nervových a duševných chorôb a geriatrického pacienta. Lôžka v tejto nemocnici budú predovšetkým neurologické, psychiatrické, internistické, geriatrické, prípadne paliatívne.

Petržalská nemocnica by si mala ponechať súčasný rozsah starostlivosti. Starostlivosť z Kramárov a čiastočne aj z Ružinova sa presunie na Rázsochy. Kramáre by podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera postupne mali utlmiť činnosť.

Budovy by sa mali predať, pričom časť by mali pričleniť k detskej fakultnej nemocnici, ktorá chce dobudovať hotelovú časť pre ubytovanie rodičov.

Počet lôžok v Bratislave by mal podľa návrhu koncepcie vzrásť. V súčasnosti majú všetky zariadenia UN­B spolu 2 284 postelí, po novom by to malo byť 2 357, čiže o 73 viac. Vý­raznejšie by mal klesnúť počet lôžok interného lekárstva, infekčnej a geo-medicíny, úplne sa zruší súčasných 11 lôžok pracovného lekárstva. Na­opak, viac by malo byť lôžok dlhodobej starostlivosti – nárast až o 117 postelí, ale aj neurochirurgie, či denného stacionára.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rázsochy #Ružinovská nemocnica #UNB #Univerzitná nemocnica Bratislava
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku