Bratislavská župa bude označovať ordinácie a lekárne špeciálnou nálepkou

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) spustil na Poliklinike Karlova Ves v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves pilotný projekt dobrovoľného označovania ordinácií a lekární špeciálnou nálepkou.

28.04.2017 13:23
debata (1)

Na tlačovej konferencii to povedal predseda BSK Pavol Frešo s tým, že jednotlivé ordinácie a lekárne budú musieť mať na to, aby si nálepku mohli nalepiť, povolenie od kraja. Zároveň dodal, že týmto označením chce BSK jasne a viditeľne identifikovať poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktorý splnil zákonom stanovené podmienky a kraj mu vydal platné povolenie.

„Označenie uľahčí pacientom identifikáciu poctivých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a lekárnikov,“ uviedol Frešo. Nálepka bude musieť byť vyplnená presným evidenčným číslom, pod ktorým má kraj príslušného lekára evidovaného.

Podľa neho takto chcel kraj vymyslieť systém, ktorý by preveril, kto je a kto nie je pravým lekárom. „Urobili sme aj internetovú stránku www.e-vuc.sk, kde sa dá preveriť, či konkrétna ambulancia má povolenie kraja. Od piatka teda každý, kto dostane od BSK povolenie, zároveň s ním obdrží aj nálepku s vypísaným príslušným číslom,“ povedal Pavol Frešo.

BSK bude nálepky vydávať nielen k novým povoleniam, ale aj k tým, ktorým už povolenie vydali.

Bratislavský samosprávny kraj takýmto spôsobom reaguje na prípad kliniky nelegálnej plastickej chirurgie Adelaise Clinique, ktorej lekár poskytoval zdravotnú starostlivosť bez toho, aby mal licenciu. Klinika Adelaise Clinique nedostala povolenie na svoju činnosť ani od BSK, ani od Ministerstva zdravotníctva SR. Kraj preto voči klinike začal správne konanie.

Lekár samosprávneho kraja Valerián Potičný upozornil na to, že sťažnosť na kliniku podalo päť pacientov, ktorým nebola poskytnutá adekvátna zdravotná starostlivosť. Operácie im robili len v lokálnej anestéze, neabsolvovali predoperačné vyšetrenia, v dvoch prípadoch sa musela operácia pre neuspokojivý výsledok zopakovať, jeden pacient dokonca prišiel o nohu. Klinike napokon kraj udelil pokutu 22-tisíc eur.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislavský samosprávny kraj #lekári #BSK #ambulancie #lekárska starostlivosť