Každodenný živý prenos umožňuje sledovať niekoľko druhov čajok, vďaka čomu dostal ostrov miestny názov Čajka. Hniezdi tu tiež vzácny rybár riečny, ktorý je jedným z najohrozenejších vtákov na Slovensku, a vzácny druh volavky – chavkoš nočný.
Sĺňava je chráneným areálom a zároveň chráneným vtáčím územím. V rámci neho sú špeciálne chránené Vtáčí ostrov a Výsadba. Ide o približne rovnako veľké lokality so štvrtým stupňom ochrany, kde je zakázaný vstup. Život na ostrove, ktorý roky sledujú piešťanskí ornitológovia Erich Kubica a Štefan Šiška, už nie je vďaka kamere utajený pred zrakmi bežných ľudí.
Pozorovatelia vtáčích kráľovstiev
Na Výsadbe si nedávno dvojica ochranárov svojpomocne zrekonštruovala ornitologickú stanicu, schovanú v zelenej húštine len pár metrov pod chodníkom, ktorý sa začína pri Lodenici a vedie ďalej okolo priehrady. Tu majú svoje zázemie, odkiaľ vyrážajú pozorovať vtáčie kráľovstvá a nastavovať siete pre šetrný odchyt operencov, aby ich potom mohli okrúžkovať, zaznamenať a vypustiť späť do prírody.
„Vtáky chodíme krúžkovať najmä na jar, keď tadiaľto prechádza ťah migrujúcich vtákov z juhu, a na jeseň, keď sa vracajú späť zo severu. Tu nachádzajú úžasné miesto na odpočinok pri ceste ďalej,“ rozpráva Kubica, ktorý je už v dôchodku. V období hniezdenia, v apríli až júni, lokality len kontrolujú, aby zvieratá nerušili. Vtáky, ktoré okrúžkovali na Sĺňave, sa objavili v Kapskom Meste, Zambii, Kongu či v Škandinávii.

„V oboch lokalitách bolo spozorovaných až 276 druhov vtákov,“ hovorí Kubica, ktorý prelietavajúcich operencov rozozná už podľa siluety. Sú za tým roky pozorovania v prírode. V spolupráci so štátnymi ochranármi tu od roku 2009 pôsobí aj ako strážca prírody. Spolu s kamarátom a kolegom Štefanom Šiškom to robia dobrovoľne a zatiaľ aj na vlastné náklady.
Na ostrove hniezdilo kedysi päť druhov čajok. „Dva z nich, ktoré tu dnes nenájdeme, zahniezdili na Slovensku po prvýkrát práve na Vtáčom ostrove,“ podotýka ochranca prírody. Spolu so Šiškom sa postarali aj o vzkriesenie vzácneho rybára riečneho. „Vytvorila sa tu veľká kolónia, ktorá však začala ustupovať, a pred dvoma rokmi sme nezaregistrovali ani jedno hniezdenie. Prišli sme na to, že rybár potrebuje vidieť zo svojho hniezda na vodnú plochu. Ostrov však postupne zarástol vegetáciou,“ vysvetľuje rodák z Piešťan. Upravili ju a na druhý rok tu malo hniezda 15 párov, v tomto roku zaregistrovali 30 párov. Najviac ich tu hniezdilo 90.
Nad Výsadbou zas lieta drobný rybárik riečny. Aj keď majú s rybárom podobné a ľahko zameniteľné názvy, nedajú sa pomýliť. „Rybárikovi sa pre jeho pestrofarebné lesklé zafarbenie hovorí tiež lietajúci drahokam,“ podotýka Kubica. Okrem vtákov našlo domov v chránených lokalitách aj niekoľko druhov žiab. „Na ostrove žijú kolónie vzácneho a ohrozeného druhu motýľa – pestroňa vlkovcového. Vidno tu aj dve z piatich bobrích rodín v Piešťanoch. Jednu máme na ostrove a druhá je na Výsadbe,“ opisuje Kubica.

Z vojenčiny priviezol labute
Aj zásluhou Kubicu má Výsadba dnešnú podobu a počuť tu spev rôznych druhov vtákov. Vtáčí ostrov aj Výsadba boli totiž vytvorené umelo. Ostrov vznikol navezením štrku a Výsadba sa od priehrady odčlenila hrádzou. Výsadba bola podľa Kubicu najvyššie položeným miestom priehrady, kde bolo len trocha vody.
Spolu s partiou ďalších nadšencov sa pod vedením dnes už zosnulého Viliama Kubána, ktorý pracoval ako poriečny strážnik, postarali o výsadbu rôznej vegetácie. Trvalo to asi šesť rokov. Dnes je základom lokality jazero, ktoré vytvorila priesaková voda Sĺňavy. „Tam pláva dvojica lysky čiernej aj s jedným mláďaťom,“ ukazuje medzi lekná Kubica a podáva nám ďalekohľad, ktorý má zavesený na krku.
Vďaka nemu sa do Piešťan dostali labute. Ako prvý sem z vojenskej služby v Plzni doviezol sedem kusov. Po Trenčianskych Tepliciach boli Piešťany druhé kúpeľné mesto s touto atrakciou. Za zveľaďovanie a popularizáciu týchto významných lokalít a za roky výskumu a krúžkovania vtáctva získal Kubica ocenenie Osobnosť mesta Piešťany v environmentálnej oblasti.
Vďaka chodníku pre peších i cyklistov prejde okolo Výsadby mnoho ľudí. Ak nevstupujú priamo do lokality, tamojší život nerušia. Na zákaz vstupu upozorňujú aj viaceré tabule. Popri monitorovacej kamere a živom prenose z ostrova chcú ponúknuť aj krajší výhľad na lokalitu, o ktorej mnoho ľudí možno ani netuší.
„Nechceme fungovať len v online svete, preto v spolupráci s občianskymi združeniami a oblastnou organizáciou cestovného ruchu Rezort Piešťany plánujeme budúci rok vybudovať na okraji Výsadby pozorovacie mólo s ďalekohľadom, odkiaľ budú mať ľudia vzácnu lokalitu ako na dlani,“ približuje Tomáš Hudcovič, koordinátor projektu Spoznaj nepoznané, v rámci ktorého je zabezpečený online prenos z kamery.

Škola v prírode, príroda v škole
Sĺňava má veľký vzdelávací potenciál. Ochranári pripravujú prednášky pre verejnosť i školy. Spolupracujú pritom s občianskym združením Sĺňava. „Jednou z našich hlavných aktivít je ochrana prírody, preto sa naše cesty prirodzene stretli a pred dvoma rokmi sme zorganizovali prvú prednášku pre verejnosť,“ hovorí predseda združenia Michal Fiala.
Neskôr ich oslovila jedna z piešťanských škôl, či by niečo podobné nepripravili aj pre študentov. „Z toho vzišiel nápad, že by bolo lepšie priblížiť tunajší vtáčí život mladej generácii cez fotografie a prenos z kamery s možnosťou návštevy ornitologického stacionára,“ dodáva Fiala. Na skúšku oslovili niekoľko škôl. Výsadbu tak navštívili už aj študenti z Moravy.