Bratislavský dopravný podnik uzavrel prvé dve zmluvy na kúpu 60 autobusov

Dopravný podnik Bratislava (DPB) má podpísané prvé zmluvy na nákup nových autobusov, ktorý schválili bratislavskí mestskí poslanci. Spolu ich bude deväťdesiat a na bratislavských cestách by mali byť do konca roka. „Obstarávali sme štyri skupiny autobusov, ktoré vyhodnocovali v dvoch rôznych termínoch. Uzavreté sú prvé dve zmluvy na šesťdesiat autobusov,“ uviedol generálny riaditeľ DPB Milan Urban.

03.07.2017 14:23
MHD,autobus, bratislava, Foto: ,
Ilustračná snímka.
debata (1)

Návrh o kúpe 90 nových autobusov mestskej hromadnej dopravy za vyše 20 miliónov eur schválili bratislavskí mestskí poslanci na vlaňajšom decembrovom rokovaní mestského parlamentu. Hromadnú dopravu v hlavnom meste financujú z mestského rozpočtu a mesto Bratislava je 100-percentným akcionárom Dopravného podniku Bratislava. „Všetky obstarávané vozidlá budú poháňané dieselovými motormi, ktoré spĺňajú najprísnejšie a najmodernejšie emisné normy Euro 6,“ spomenul Marek Papajčík z tlačového oddelenia bratislavského magistrátu.

V koncepcii obnovy vozového parku mestskej hromadnej dopravy v hlavnom meste SR Bratislave rátajú aj s nákupom iných ako naftových vozidiel. Za posledné dva roky mesto kúpilo 180 ekologických elektrických vozidiel, 120 trolejbusov a 60 električiek. V prípade obstarávania autobusov na elektrický pohon sú výhodami zníženie emisií i zníženie hluku. Na druhej strane to však má nedostatky, ktorými sú limitovaný dojazd vozidiel i potreba dobudovať infraštruktúru dobíjania autobusov. Ďalším faktorom sú najmä vysoké obstarávacie náklady na elektrické autobusy, ktoré sú vyššie o približne päťdesiat až sto percent oproti klasickým dieselovým vozidlám. V prípade vozidiel s vodíkovým pohonom je cena štyri až päťnásobná oproti dieselovému pohonu.

Jedným z riešení pre obstaranie takýchto vozidiel je využitie štrukturálnych fondov. V najnovšej výzve ministerstva pôdohospodárstva s názvom Modernizácia vozidlového parku autobusov mestskej hromadnej dopravy je možnosť získať príspevok zo štrukturálnych fondov na nákup nových ekologických dopravných prostriedkov. Dopravný podnik Bratislava túto príležitosť využije na nákup elektrických autobusov, uzavrel Papajčík.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #DPB
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy