Kusý a Droba nemajú transparentné účty na financovanie kampane, tvrdí Ftáčnik

Kandidáti na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Rudolf Kusý a Juraj Droba nemajú zriadené transparentné účty na financovanie volebnej kampane v jesenných voľbách do vyšších územných celkov (VÚC). Povedal to počas brífingu ďalší kandidát na predsedu kraja Milan Ftáčnik s tým, že pre novembrové voľby do VÚC platí nový zákon o volebnej kampani vrátane nových pravidiel financovania.

11.07.2017 14:25 , aktualizované: 16:57
debata (4)

“Každý nezávislý kandidát má mať zriadený na financovanie svojej kampane transparentný účet, na ktorom môžu všetci vidieť príjmy aj výdavky. Niektorí kandidáti na funkciu predsedu BSK však dodnes nemajú zriadený tento transparentný účet, ako napríklad Rudolf Kusý, ktorý robí od februára oboznamovaciu kampaň, uviedol Ftáčnik.

“Po celom kraji má rozmiestnené bilbordy, v meste sú citylighty, vydal volebné noviny a v mestských častiach schránkuje propagačné materiály. Pýtam sa, ako je možné, že Rudolf Kusý nedodržiava zákon o volebnej kampani? Sľúbil, že na začiatku oficiálnej volebnej kampane zverejní finančný plán svojej kampane, ale doteraz nezverejnil nič ani nesplnil zákonnú povinnosť zriadiť si transparentný účet,“ pokračoval k tejto téme exminister.

Bývalý primátor Bratislavy a exminister... Foto: SITA, Diana Černáková
ftáčnik Bývalý primátor Bratislavy a exminister školstva Milan Ftáčnik počas brífingu pred budovou Úradu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) na tému: Pochybnosti o transparentnosti financovania predvolebnej kampane novembrových volieb do VÚC.

Dodal, že ďalším kandidátom na predsedu BSK, ktorý nemá tento účet, je Juraj Droba. “Ak Drobovi bude robiť kampaň strana Sloboda a Solidarita (SaS), tak nemusí mať zriadený transparentný účet. Ale SaS zverejnila svoje údaje na účte 28. júna a Droba robil bilbordovú kampaň už predtým, takže pravdepodobne si vedie kampaň sám. Podľa zákona, ak si kandidát, ktorého nominuje politická strana, vedie kampaň sám, tak si musí zriadiť transparentný účet,“ povedal Milan Ftáčnik.

Ftáčnik tiež pripomenul, že maximálna suma, ktorú každý kandidát môže minúť na voľby, je 250-tisíc eur, a do tejto sumy sa počítajú aj tie náklady, ktoré vynaložil na svoju propagáciu 180 dní pred vyhlásením volieb v Zbierke zákonov, keď robí kandidát takzvanú oboznamovaciu kampaň.

“Ak túto kampaň nefinancoval z transparentného účtu pred oficiálnou volebnou kampaňou, tak má oznámiť v záverečnej správe, ktorá sa predkladá ministerstvu vnútra, z akého účtu oboznamovaciu kampaň financoval,“ vysvetlil ďalej Ftáčnik.

Kusého Ftáčnik prekvapil, sľuboval korektnú kampaň

Kusý pre denník Pravda uviedol, že ho vyjadrenia Ftáčnika prekvapili. „Keď som s ním naposledy sedel, hovoril mi, že z jeho strany pôjde o korektnú kampaň a dúfa, že sa k ničomu inému neznížim ani ja,“ poznamenal.

Porušenie zákona odmieta, podľa jeho slov od oficiálneho začiatku kampane žiadne výdavky na jej vedenie nemal. Doplnil, že transparentný účet si bol v banke zriadiť v pondelok. „V utorok som ho mal mať hotový a faktúry, ktoré prišli, budem, samozrejme, hradiť z neho,“ zdôraznil.

Ako dodal, náklady na oboznamovaciu kampaň zverejní v súlade so zákonom. Urobiť tak musí v záverečnej správe, ktorú má povinnosť predložiť ministerstvu vnútra najneskôr 30 dní po voľbách. Zdupľoval, že na Ftáčnikovu výzvu reagovať nebude. „Nemá čo ukázať a snaží sa len pútať pozornosť,“ uzavrel Kusý.

Droba: Financovanie mojej kampane je v súlade so zákonom

Juraj Droba vo svojom stanovisku, ktoré poskytol člen jeho volebného tímu Ľubor Kyselý, uvádza, že jeho kampaň robí strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá na všetky výdavky používa transparentný účet, kde si ich každý môže pozrieť. "Financovanie mojej kampane je úplne v súlade so zákonom a Ftáčnik si to naozaj mohol pred takýmito vážnymi obvineniami overiť. Zdá sa, že si ešte živo pamätá praktiky komunistickej strany, ktorej bol zaslúžilým členom,“ reagoval Droba na obvinenia Milana Ftáčnika. Transparentný účet SaS je podľa neho dostupný aj prostredníctvom internetovej stránky strany na adrese www.sas.sk.

„Výdavky spred oficiálneho začiatku kampane boli hradené z bežného účtu SaS a budú zahrnuté do zúčtovania, ktoré SaS podľa zákona predloží Ministerstvu financií SR v riadnom termíne,“ píše sa ďalej v stanovisku Drobu.

Voľby budú 4. novembra 2017

Milan Ftáčnik, bývalý bratislavský primátor či starosta mestskej časti Bratislava – Petržalka a exposlanec Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), oznámil svoju kandidatúru na post predsedu Bratislavského kraja v novembrových voľbách 24. marca s tým, že pri riadení kraja chce ľuďom ponúknuť svoje skúsenosti s vedením samosprávy. Zároveň dodal, že kandidovať bude ako nezávislý. Svoju kandidatúru stavia na tom, aby sa Bratislava ako jadro kraja rozvíjala v súčinnosti s prímestskými okresmi, chce ďalej riešiť problémy integrovanej dopravy, ako aj stav ciest. Vo volebnom programe sa plánuje zamerať tiež na školstvo, najmä kvalitnú ponuku stredných škôl vrátane stredných odborných škôl poskytujúcich odborné vzdelávanie a prípravu.

Kandidatúru na predsedu BSK v novembrových voľbách do VÚC oficiálne ohlásili Milan Ftáčnik (nezávislý), Rudolf Kusý (nezávislý), Juraj Droba (SaS), Jozef Uhler (nezávislý), Rastislav Blaško (nezávislý), Martin Jakubec (nezávislý) a Ľubomír Kolárik (nezávislý).

Voľby do vyšších územných celkov (VÚC) budú 4. novembra 2017. Poslanci NR SR na jar schválili novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorá stanovuje jednokolovú voľbu predsedov samosprávnych krajov. To znamená, že predsedom samosprávneho kraja sa stane ten z kandidátov, ktorý získa najviac platných hlasov.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislavský samosprávny kraj #Milan Ftáčnik #transparentné účty