J&T Real Estate chce na brehoch Dunaja vybudovať novú infraštruktúru

Rozvoj hlavného mesta SR Bratislavy na oboch stranách Dunaja, nová električková trať i most pre peších. S týmto konceptom prichádza spoločnosť J&T Real Estate, ktorý predstavili novinárom.

03.08.2017 13:53
Pohlad na bulvar, eurovea 2 Foto:
Vizualizácia rozšírenia nákupného centra Eurovea a novej električkovej trate.
debata

Podľa nich téma kontaktu mesta s riekou sa stala najdôležitejšou celomestskou rozvojovou témou Bratislavy. Spoločnosť tvrdí, že všetky projekty dosahujú parametre významnej investície a chcú o ňu požiadať. Výhodou štatútu môže byť rýchlejšia administratíva pri budovaní týchto projektov.

Rozšíriť chcú polyfunkčný komplex nákupného centra na staromestskom brehu Dunaja na Pribinovej ulici i vybudovať štvrť Nové Lido na petržalskej strane Dunaja. Súčasťou projektu majú byť aj byty a kancelárske priestory, rozvoj mestských nábreží so zeleňou i plochami pre šport. Celková suma do infraštruktúry by prestavovala 75 miliónov eur.

Spoločnosť uviedla, že o projekte už rokovali so starostami bratislavských mestských častí i s bratislavským magistrátom. Ako ďalej pripomínajú, projekt chcú presadiť aj vtedy, keď štatút významnej investície nezískajú. Ak by však štatút získali, urýchlilo by to napríklad stavbu električkovej trate od Šafárikovho námestia cez Pribinovu ulicu až na Miletičovu ulicu. Všetky projekty by chceli mať dokončené do desiatich rokov.

Mesto očakáva viac informácií

Bratislavský magistrát vo svojom stanovisku uviedol, že primátor Ivo Nesrovnal oceňuje záujem investorov podieľať sa na tomto rozvoji. „S investorom hlavné mesto komunikuje, uskutočnilo sa niekoľko informatívnych stretnutí, na ktorých mesto oboznámil s jeho zámermi,“ spomenula hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer s tým, že mesto bude daný projekt posudzovať z hľadiska viacerých parametrov. „Aby zapadol do koncepcie rozvoja mesta, aby bol obohatením nosného dopravného systému mesta a aby prinášal prospech Bratislavčanom,“ vymenovala a dodala, že v súčasnosti mesto očakáva viac informácií o financovaní, procese prípravy a pláne výstavby projektu.

Štatútom sa zastupiteľstvo už zaoberalo

Štatútom významnej investície sa bratislavské mestské zastupiteľstvo zaoberalo nedávno, riešili ho v súvislosti s developerskou spoločnosťou HB Reavis, ktorá žiada štát o vydanie osvedčenia o významnej investícii pre projekty v Bratislave. Medzi investície patria projekty v zóne Nivy i v Petržalke, nová autobusová stanica i plánovaná lanovka cez Dunaj. J&T Real Estate uvádza, že projekt lanovky od HB Reavis neodmietajú.

Primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal nedávno vysvetlil, že posudzovanie významných investícií samosprávami nie je zákonom upravené. Rozhoduje o tom vláda a je na nej, koho stanovisko si vyžiada. Ako ďalej spomenul, posudzovanie žiadostí nie je v kompetencii žiadnych zastupiteľstiev. Podľa zákona majú na to právo starosta i primátor.

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #Dunaj #J&T Real Estate